Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért gondolom úgy, hogy a...

Miért gondolom úgy, hogy a machiavelliánus emberek az igazi übermensch-ek?

Figyelt kérdés

Mindig úgy gondolok rájuk, mint néhány Neo, aki felébredt a Mátrixból. A felnyílt szemű emberek között is megy a rivalizálás és a dominanciaharc, de a többi emberre egyszerűen csak hangyaként tudok tekinteni. Nem vihogok a sötét szobám árnyékában, nem képzelem magam mindenhatónak, épp ellenkezőleg, jobban tisztában vagyok a saját korlátaimmal, mint sok kis hangya, aki bízik vagy valamilyen vallásban, vagy az államban vagy egy másik embertől teszi függővé az életét, legyen az szülő, párkapcsolat, bármi.


Arrogánsnak tűnhet, de úgy látom a világot, hogy aki csúcsra tör és a leghatékonyabb módon eléri a céljait az übercsászár, akit elkapnak (függetlenül attól, hogy törvényes vagy törvénytelen, ami teljesen relatív) vagy elbukik az balek, aki viszont meg sem próbálja az gyáva, ha az elveire, erkölcseire, vagy bármi egyébre fogja akkor meg még nagyobb balek.


Nem azt gondolom, hogy mindenki egyforma olyan értelemben, hogy csak az lehet neki a fontos az életben, ami nekem, egyszerűen csak kevés igazán boldog, önmagával rendben lévő embert látok és ezek között is van erdőben élő spirituális remete, van hajléktalan, van 20-30 éve ugyanabban a 200 ezret fizető munkahelyen dolgozó, családos ember, szóval a pénz és az anyagi javak is csak annak számít, aki tud is vele élni és nem áldoz fel túl sokat érte, ahogy a vallásokban (bármelyikben) is vannak értelmes, hasznos tanácsok, de aki birkaként követi az ugyanolyan csőlátású, mint aki az anyagi javakat hajszolja birkaként, bár utóbbiért legalább kapsz olyan papírfecnit, amiből tudsz venni ezt-azt, a vallások meg csak egy ígéretet adnak, ami vagy igaz, vagy nem, de valószínűleg nem.


Tizenévesen is így gondolkoztam, huszonévesen is így gondolkoztam, egyszerűen nem tudok másképp. Voltam több pszichológusnál, pszichoterápián, rengeteg szakkönyvet elolvastam, maximum csak megerősített ezen nézetemben, sarkítva ugyan, de ennyi a lényeg, fut az emberben egy genetikai programkód, kiegészül a neveltetéssel, amelyben felnő az illető, ami hat rá és a kettőből együtt kialakul egy személyiség.


Az egyetlen logikus érv az, hogy kooperatív viselkedéssel és feltétel nélküli bizalommal sokkal hatékonyabban tudna funkcionálni az egész emberiség, de ennek feltétlenül a Dark Triad-os gondolkodású emberek az akadályai, mert egyrészt kevés van belőlünk, másrészt mi legalább képesek vagyunk a dobozon kívüli gondolkodásra, a kis hangyák meg összefeszülnek, hogy az ő vallásuk, ő kultúrájuk, ő akármijük a legjobb, nem tudják váltogatni a mércét, a viszonyítási pontot.



2020. szept. 7. 13:51
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Az van, hogy alapvetoen ez a vilagnezet amit te vallasz egy vedekezes. Az ilyen emberek azt hiszik, hogy az emberek rosszak es ha nem o hasznal ki mast akkor ot fogjak kihasznalni. Vagyis alapvetoen te felsz attol, hogy kihasznalnak es emiatt a korod retteges miatt "tamadsz". 3 felekeppen lehet megkuzdeni egy felelemmel: elfogadni azt, elkerulni vagy tamadni. Te epp tamadsz. Tehat alapvetoen azt kell latnod, hogy altalanositassz. Azt mondod, hogy minden ember ugyan olyan gonosz, pedig nem.


Ezaltal persze lehetnek elonyei a viselkedesednek, mert a csalok rovidtavon jobban jarnak, de hosszutavon sok hatranyod fog szarmazni a felelmedbol. Nekem is van par ilyen gondolkodasi "semam", mint neked. Mert alapvetoen a te gondolkodasod egy sema menten alapszik: vadaszd le oket, vagy ok vadasznak le teged. Ez azert egy eleg eros szorongas.

Altalaban olyan szulok vagy kornyezet okoz ilyet (ugy emlekszem, regen volt mar a pszichoterapia amire jartam es errol tanultunk), aki kihasznal, megalaz teged.


Amugy megertem, hogy nem mukodtek a terpaiak. En is evekig jartam rajuk es teljes gyogyulast sajnos keves tud hozni. Nagyon nehez a szemelyiseget valtoztatni. Pontosabban fogalmazva a gondolkodast. Hiszen ezek a semak pont arra jok, hogy reflexbol tudod veluk a szituaciokat lereagalni. Reflexeket meg nehez megvaltoztatni. Mindenesetre: ha valtozni akarsz tovabbra is akkor sok sikert kivanok!


Magarol a gondolkodasmodrol meg nekem tenyleg csak annyi a velemenyem, hogy attol meg senki nem lesz felsobbrendu, mert kihasznal mast. Sajnos ilyen szinten az is ugyan olyan sebezheto aki kihasznal maspkat, ot is lehet "manipulalni", megha igyekszik is elkerulni azt.

2020. szept. 7. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Nekem magasan működő nárcisztikus személyiségzavarom van (hight functioning malignant narcissism). Annyit elmondhatok, hogy van sok előnye, de több a hátránya, főleg akkor, ha valaki nem küzdi fel magát egy társadalmilag elfogadható szintre. Nem rombol, hanem épít. Nem célom ártani, de ha az szükséges a céljaimhoz, kérdés és szemrebbenés nélkül megteszem. Évekig tartó pszichoterápiával láttam be, hogy nem vagyok fontos, ugyanolyan hangya vagyok, mint te, vagy bárki más. Ez a különcködés egy tünet, nem világnézet. Egy betegségről beszélünk, sajátos pszichopatológiával. A legnagyobb előnye, hogy az általad említett tömegembereket simán legyőzöm, és a legnagyobb hátránya pedig az, hogy a magasan működő empatákat (hight functioning empaths) viszont képtelen vagyok.
2020. szept. 7. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Még annyival kiegeszíteném az elsőt, hogy a pszichopaták nem szoronganak, ezért a feltevése nem reális. Persze nem ismerem a kérdezőt, lehet pszichopata, lehet nárcisztikus, de lehet ugyanolyan neurotipikus, mint bárki más és csak védekezésből viselkedik így. Az utóbbi viszont csak akkor érvenyes, ha nem krónikus.


Felesleges szorongással megvádolni a pszichopatákat, máshogyan működik a neurobiológiájuk. Ezért olyan iszonyat nehéz beilleszkedni a társadalomba.

2020. szept. 7. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
55%
Elso vagyok. Ez nem pszichopatia. Nem mindenki pszichopata akinek csokkent ez erzelmi intelligenciaja. Egy "narcisztikus" sem pszichopata, csak mert bantalmaz masokat es nincs empatiaja. A kerdezonek a gondolkodasi semaival van gond, mig a pszichopatanak serult az agyanak az empatiaert feleles resze
2020. szept. 7. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Über gusztustalanok.

Mondom ezt úgy, hogy a megalkuvó, szerncsétlen hangyákat sem tartom többre.

Ideálisabb lenne a középút, kevesebben ölnék egymást feleslegesen.

2020. szept. 7. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Hivatalosan nem szerepel a DSM V.ben olyan diagnózis, hogy pszichopátia. Antiszociális személyiségzavar van, azonban azt nem lehet minden pszichopatára ráhúzni, és pl. egy neurotipikus embernek is lehet antiszociális személyiségzavara.


Pszichopátia spektrum van (psychopathic spectrum-scale), amibe beletartozik a nárcizmus is.

2020. szept. 7. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Ezzel mar en se tudok vitaba szallni:)
2020. szept. 7. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Huha, vegre egy erdekes kerdes. Az en szememet elegge felnyitotta a vilaggal kapcsolatban a Dark Triad, Nietzsche, Machievelli, stb. de mentalisan borzasztoan le tud epiteni. Ajanlom Robert Greene konyveit.
2020. szept. 7. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Ennél azért egy kicsit összetettebben gondolkodom.


Sokféle ember van, nem gondolom, hogy mindenki gonosz (vagy használjuk inkább az önző szót) lenne, de a tapasztalataim azt mutatják, hogy ha találkozok olyan emberrel, akiből látszólag hiányzik az önzés olyan szituációkban is, amikor az emberek többségének fel sem tűnne, azokról mindig kiderül, hogy valami indoktrináció miatt viselkednek úgy, ahogy.


Akár vallás, akár múltban történt, feldolgozatlan tetteit próbálja meg jóvá tenni.


Illetve van a kettő közötti, amit droidnak hívok, ez a típus mindig valami önmagának bebeszélt társadalmi elvárást követ, ettől tűnik látszólag önzetlennek, jóindulatúnak, kedvesnek, itt néha komoly dilemmában vagyok, hogy vajon eljut-e a tudatáig, hogy mit miért csinál vagy csak ugyanolyan rutin nála, mint mikor az éjjeli lepke megy a fény felé.


Persze ugyanezt meg is lehet fordítani, hogy aki sokat csalódott, azért lett önző meg haszonelvű, de a különbség annyi, hogy a negatív dologkat elfedjük, a pozitívakat pedig hirdetjük.


Vagyis míg akiben negatív tulajdonságok nyilvánulnak meg, szinte biztos, hogy őszinte. Ellenben akin pozitivitást látsz, ott mindig ott a kérdőjel, hogy vajon mi van a háttérben?


És ha a háttérben 10-ből 8 alkalommal van valami, akkor én inkább ezt a nézetet követem, mert abból nem lesz károm, ha életem végéig gyanakszom Terézanyára, hogy vajon mi a terve, ellenben azzal, ha túl hamar engedek a bizalmamba valakit.


És mindenféle nagyképűség nélkül mondom, ha 10-15 éve striguláztam volna, hogy hány embernek mondtam már meg a frankót pár kisebb információmorzsa alapján, akár abban, hogy átveri őt a párja, akár abban, hogy a munkahelyén ez vagy az készül, vagy hogy ez meg az a "barát" csak kihasználja, akkor elég magas, 90% feletti sikeraránnyal dolgoznék.


Nem attól lesz felsőbbrendű, hogy kihasznál mást, hanem attól, hogy akár arra is képes, nincs benne gát. Az operációs rendszerben a legmagasabb szintű rendszeradmin jogosultság sem attól lesz magasabb rendű, mert milyen buli, hogy ki tudsz törölni olyan fájlokat, amiktől összeomlik a rendszer, az öncélú rombolás semmire sem jó. Az a jó, hogy nincsenek korlátozások, 100%-os jogosultsággal bírsz. Innentől pedig te döntöd el, hogy mire használod a hatalmat. A fegyvert is lehet pusztításra és önvédelemre is használni.


#2: Én az empátiával úgy vagyok, hogy néha szakpszichológusi szinten érzem magam, annyira belelátok az emberekbe és ez most tűnhet úgy így névtelenül leírva, hogy nárcisztikus vagyok és túl nagyra tartom magam, de eddig még mindig bejöttek a dolgok.


És azzal a tulajdonságommal együtt, hogy előre látom a lehetséges végkimeneteleket, igyekszem magamnak sokkal kevesebb ellenséget keresni, mint amit egy átlagos ember összeszed szimpla tapintatlanság vagy érzelmi rövidzárlatok miatt.


Főleg manapság, amikor akkora kultusza van az empátiának. A legnehezebb az volt, hogy meg kellett tanulnom színészkedni, mintha normális ember lennék.

2020. szept. 8. 01:12
 10/11 anonim ***** válasza:
Megértem, de nézz utána az affektív empátia és a kognitív empátia közötti különbségre. Az igaz, hogy jelenleg egy békekultusz korban élünk, amit igazából a balliberális fasiszták terjesztenek. Szerintem a túlzott empátia pl. mindig gyanús, a terézanyáskodás is. Róla mondják is, hogy pszichopata volt.
2020. szept. 8. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!