Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan növeljem az önbizalmam?

Hogyan növeljem az önbizalmam?

Figyelt kérdés

Az a helyzet, hogy mostanság jöttem erre rá,hogy küzködöm ezzel, de túlságosan is.

Az a helyzet hogy én pár éve egy nagyon duci kislány voltam.Rengeteget csúfoltak, gúnyt űztek belőlem,míg nem fogtam magam és leadtam a fölösleges kilókat(kb 20-at) Mindenki szépnek tart most már es énis megvagyok elégedve magammal, de úgy érzem a több éves lelki bántalmazás miatt nem bírok úgy megnyílni, bennem van pluszban ez a megfelelési vágy mások felé is, annyira ,hogy félek néha megnyílni. Órákon se merek megszólalni , azért mert félek hogy amit csak én mondok hülyeség, pedig egyébként jó tanuló vagyok. Illetve az osztályomban mindenki úgy érzem,hogy utál, pedig nincs okom rá mert csomószor megvédtek már,és mindig segitőkészek velem.

Nagyon szeretném ezt leküzdeni, pszichológushoz nem akarok elmenni emiatt, viszont nincs ötletem mit csináljak mert szociálisan akármennyire akarok megnyílni az önbizalmamon függ minden.



2021. jan. 18. 23:42
 1/5 anonim ***** válasza:
67%
Írd le egy papírra mit szeretsz magadban és mit nem. Amit nem, azon változtass. Ha ez az önbizalomhiány: keresd meg a gyökerét, tehát; mit nem szeretsz magadban. El kell jutnod egy szintre, ahol rájössz, hogy nem számít az emberek véleménye, csak a tied számít, hogy Te mit gondolsz magadról. Én mindig ezt mondom: miért adnál más romboló jellegű véleményére, amikor soha nem adott hozzá az értékeidhez. Akkor milyen alapon vehetne el tőled bármilyen értéket? Semmilyen alapon. Ezért kell olyanra hallgatni, aki adott is az értékedhez: tanács, akármi. Lehet hogy régen csúfoltak, de most már nem. Ez a múlt, ha mindig ezen rágódsz, sose gyógyulsz meg. Használd a gyengédet erősségnek: építkezz belőle, megtetted, hisz lefogytál. Ennyi, legyőzted a gyökerét a csúfolásnak, NYERTÉL! Most van időd mással foglalkozni: kezd el szeretni önmagad.
2021. jan. 18. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Én nem is gondolok a régi dolgokra, viszont rengetegen szóba hozták hogy tudatalatt nem tudtam begyógyulni ezek miatt.Hiába nem gondolok rá ez ott van tudatalatti.
2021. jan. 18. 23:55
 3/5 anonim ***** válasza:
Akkor nem fog menni, ha ennyire "tudatalatti". Mivel el is könyvelted magadban, hogy hiába nem gondolsz rá, az OTT VAN. Létezést adsz neki, így VAN. Majd lesz egy férfi aki így elfogad és ad önbizalmat talán. Bár azt tényleg magadnak kéne megkeresni, de nem gond ha más belesegít :)
2021. jan. 19. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Férfi nélkül is meglehet lenni főleg hogy még csak 17 leszek:D bőven ráérek meg erre inkább nem várom meg míg majd ez a csodálatos férfi 7 év múlva belép az életembe. Valamit akkor kitalálok mert őszintén szólva nem nagyon mondtál megoldást a válaszodban. Kezdjem el szeretni önmagam? Épp ezzaz hogy szeretném , de legbelül nem megy pont erre keresek megoldást.
2021. jan. 19. 10:29
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Jól is teszed, hogy nem egy külső hatásra, szőke hercegre vársz, hogy megoldja az önértékelési gondjaidat. Ez ugyanúgy zsákutca, mint hogy papíron tisztában vagy az értékeiddel. Amíg csak agyalsz, gondolati síkon próbálod mindezt megoldani vagy külső tényezők hatásának véled a dolgokat, addig sötétben tapogatózol. Ahogy Te is érzed: hiába próbálod szeretni magad, nem megy! Ugyanígy, hiába érsz el dolgokat, hiába mondják neked, hogy jó vagy, belül ez nem változtat az érzéseiden. Aki ilyeneket tanácsol, sose volt a helyzetedben...

Bármennyire is tálcán kínálja magát az a "magyarázat", hogy az önbizalmad elvesztését a szekálásnak köszönheted, sajnos nem ez az igazság. Vannak olyan hústorony csajok, akiket érdekes módon nem piszkálnak, vagy ha piszkálnak is, lepereg róluk, ugyanúgy dagad az önbizalmuk és egyensúlyban vannak önmagukkal. Vajon miért?

Totálisan banális a magyarázat. Az önbizalmad csecsemőkorodtól kezdve alapozódik meg és nagyjából tinédzserkorod elejére bebetonozódik. Innentől azzal gazdálkodsz, ami van (hacsak nem... de erről később). Ebből azt is kikövetkeztetheted, hogy a szüleid keze van a dologban. Ha ők nem adták meg azokat a visszajelzéseket, nem reagáltak az igényeid szerint a szükségleteidre, akkor nagyon könnyen ez lesz az eredménye, még a legjobb, legharmonikusabb családokban is. Az, hogy anno elkezdtek piszkálni a tested miatt, már ennek az egyenes következménye. Ha azonnal meghúzod a határaidat, el se kezdődik a kálváriád, azonban te nem tudtad, hogy hol vannak a határaid, mert a családod se tartotta azokat tiszteletben nagy valószínűséggel. Sőt, megkockáztatom, az is lehet, hogy a plusz kilóidat is már a hibás családi működésnek köszönhetted.

De mindegy is már, térjünk a lényegre, ami az, hogy ez nem determinál arra, hogy életed végéig egy frusztrált lelkironcs legyél, csak sajnos pont az a megoldás, amit itt kijelentesz, hogy nem akarod megtenni. Az önismereti meló, profi vezetéssel, azaz a pszichoterápia (pszichológus)! Kereshetsz más önismereti módszereket is, csak a legtöbbnek az a veszélye, hogy abban az illúzióban tart, hogy teszel valamit magadért, miközben csak eltakarod a problémát. Egy pszichoterápián a terapeuta támogató, hozzáértő vezetésével felszínre hozzátok azokat az érzéseket, fájdalmakat, sérüléseket, amik gyerekkorodban megakadályozták a megfelelő önértékelésed kialakulását. Igen, ez egy fájdalmas meló, kell hozzá bátorság belevágni és kitartani benne. A lényeg, hogy ahogy a pszichológus segít neked felszínre hozni ezeket a hatásokat (amik valójában a mai életedet, érzéseidet maximálisan irányítják, uralják), úgy fogják ezek elveszíteni a hatalmat fölötted. Bár az önbizalmadért a kisujjadat sem mozdítod a terápián - látszólag teljesen mással foglalkozol - az magától fog feltámadni a háttérben. Megváltoznak majd a viszonyulásaid, ugyanazok a dolgok másképp fognak érinteni.

2021. jan. 19. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!