Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Abszolút hallásom van, ha jól...

Abszolút hallásom van, ha jól ismert zenedarabokat félhang magasságra pontosan fel tudok idézni?

Figyelt kérdés

Úgy tudom, csak kb. minden tízezredik embernek van. Egyébként szeretek zenét hallgatni, gondolatban is gyakran megy bennem vmelyik zene:), meg kedvtelésből zongorázom is, de utóbbit is csak tizenéves koromtól. Ezért lepne meg, ha ez abszolút hallás.

Úgy tudom, azt úgy diagnosztizálják, hogy meg tudja-e vki mondani, melyik zenei hang szól (C, Cisz, D, ...) Rávágni sehogy se tudnám (kottát sem olvasok folyékonyan), de ha felidézem vmelyik kedvenc darabomat, amit zongorázok is, majd annak egyik hangját elkezdem szolmizálással összehasonlítani a hallott hanggal, akkor elég tűrhetően ki tudnám következtetni.

Mindeközben (kísérletileg alátámasztva) rájöttem, hogy a 100 Hz-nek megfelelő hangmagasságot nem tudom pontosan felidézni, noha a hálózati árammal működő tekercsek búgása ilyen, amit elég sokfelé hallhatok, ennél mégis vétek akár terc nagyságú hibát is.

Egyébként az abszolút hallás veleszületett adottság vagy tanulható?



2021. febr. 21. 15:17
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Ezek alapján tök átlagos hallásod van. Erre mindenki képes egy kis képzéssel.
2021. febr. 21. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Úgy tudom, az abszolút hallás veleszületett. A leírás alapján neked nem az van,de azért átlagosnak se mondanám a hallásodat, nálam pl sokkal jobb vagy :)
2021. febr. 21. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Ez nem abszolút hallás, de sokkal jobb az átlagnál.
2021. febr. 21. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Mojjo ***** válasza:
100%

"de ha felidézem vmelyik kedvenc darabomat, amit zongorázok is, majd annak egyik hangját elkezdem szolmizálással összehasonlítani a hallott hanggal, akkor elég tűrhetően ki tudnám következtetni"


Ezt relatív hallásnak hívják. Abszolút hallás, ha be is tudod azonosítani - zenei kontextus nélkül is - a hallott random hangot és el tudod helyezni a kromatikus skálán. Ha egy hanghoz tudod viszonyítani a többit és így eljátszani, felidézni valamit, az pedig a relatív hallás.

2021. febr. 21. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat.

#4, azért gondoltam abszolút hallásra, mert egy jól ismert zenedarab felidézése viszont tényleg hangmagasságra is pontosan megy.

De ez csak azoknál a zenéknél van, amit egyazon felvételről már untig elégszer hallottam. Sőt még az is fontos, hogy a lejátszás ne legyen hol gyorsabb, hol lassabb kicsivel, ami pl. magnókazettánál még előfordult. Azokban az időkben tényleg nem is tűnt fel soha, ha pl. a zene egy kisszekunddal mélyebben szól. A mai digitális felvételek után már feltűnik, ha ugyanazt felteszem magnón is, ha pl. lassabb és mélyebb ennyivel, annyira rögződött már a pontos hangmagassága.

2021. febr. 21. 16:41
 6/10 A kérdező kommentje:

Ad 5) "Azokban az időkben tényleg nem is tűnt fel soha, ha pl. a zene egy kisszekunddal mélyebben szól."

Úgy értem, ha mélyebben szólt, mint általában, mert pl. gyenge volt az elem.

2021. febr. 21. 16:44
 7/10 Mojjo ***** válasza:
100%
@5: Ez annyit tesz, hogy tudod, milyen hangnemben van egy adott darab. Ha a hangnem megvan - akár tudat alatt -, akkor relatív hallással megvan egy darab minden hangja abszolút hangmagasságostól. És persze azt hallja egy jó hallású ember, ha más hangnemben kezdik el játszani az általa ismert darabot :)
2021. febr. 21. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Abszolút hallás, amikor hallasz egy hangot és meg tudod mondani, hogy melyik hang volt.


Te a relatív hallásra gondolsz. Annak az a lényege, hogy két hangot egymáshoz képest össze tudsz hasonlítani. (Tehát ha játszok neked egy C hangot és egy ismeretlen hangot, akkor az ismeretlent be tudod azonosítani a C alapján.)

2021. febr. 21. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

#8, "hallasz egy hangot és meg tudod mondani, hogy melyik hang volt"

- elvégre ez is igaz, korlátozásokkal (lásd lent).

Ehhez (hosszú távú memóriából) felidézem az egyik zongoradarabot, amit leginkább ismerek, és ami E-re végződik, abból fejben leskálázok C-ig, onnan tovább a kérdéses hangig.

Előbb kétszer kipróbáltam egy online zongorabillentyűzet segítségével (most nem vagyok zongoraközelben), mennyire találom el fejből a normál C hangot: első alkalommal kb. egy fél kisszekund volt az eltérés, néhány óra múlva viszont egy teljes kisszekund. :)

2021. febr. 21. 21:05
 10/10 anonim ***** válasza:
Igen ez tök átlagos és ezt még lehet fejleszteni. De még mindig távol vagy az abszolút hallástól.
2021. febr. 21. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!