Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Szorongósok, ti éreztétek már...

Szorongósok, ti éreztétek már úgy, hogy a környezetetek nem veszi komolyan a félelmeiteket?

Figyelt kérdés
Sajnos több olyan dologgal is problémám van, amivel a "normális" embereknek nincs. Rettegek, ha el kell utaznom valahová, a gimiben nem mentem ki az iskola elé az igazgatóhoz, hogy átvegyem az oklevelemet, és később az egyetemen is csak a TO-ra mentem el a diplomámért, mert egyszerűen nem éreztem képesnek magam arra, hogy kimenjek a rokonaim, a csoporttársaim és az egyetem vezetősége elé. Ez a rettegés általában hányingerben, légszomjban, szívdobogásban nyilvánul meg, nagy ritkán szédülni is szoktam. Már mesterszakos vagyok, de a helyzet sajnos nem sokat javult, úgy érzem, sokszor egy rendes szemináriumot vagy előadást végig ülni is nagy kihívás. Az alvásra is szedek egy enyhe, természetes, növényi alapú bogyót. Amikor pedig próbálom elmondani az érzéseimet a barátaimnak, szüleimnek, azt érzem, hogy nem veszik őket komolyan. A múlt nyáron pl. a szüleim nagyon megsértődtek és le is szidtak, amikor elmondtam, hogy nem szeretnék elmenni a közös nyaralásra. Amikor arra gondoltam ugyanis, hogy itt kell hagynom a biztos pontot jelentő lakást és várost, hogy messzebb utazzam, egyszerűen csak azt éreztem, hogy nem vagyok rá képes, és inkább visszatáncoltam. Persze, nem azt kérem, hogy ugráljanak körülöttem, vagy hogy betegként kezeljenek, csak szeretném valahogy elmondani, hogy nem direkt generálom a feszültséget, nem azért nem mentem el velük nyaralni, hogy bántsam őket, hanem egyszerűen bepánikoltam. Már felkerestem egyébként egy pszichológust, mert tényleg úgy érzem, hogy az utóbbi időben rosszabb a helyzet, de nem tudom hogyan mondhatnám el a családomnak, hogy megértsék: egyszerűen vannak olyan helyzetek, amik másoknak talán mindennapi dolgok, de nekem kihívást jelentenek. Bocsánat, ha hosszú és kaotikus voltam, és köszönöm, ha valaki válaszol.

2022. febr. 10. 21:11
 1/8 anonim ***** válasza:
33%

Igen,bár nem vagyok a szorongós típus,mert mindenről meggyőződöm általában.

Nem ér meglepetés,csak a "na vajon hogy oldom most meg ezt" érzés.

Ettől függetlenül voltak ilyen pillanatok régebben.

Nem veszik komolyan,mert ők már keresztül mentek rajta,túlélték,esetleg tudják a lehetőségeket,és egyik kimenetel sem megoldhatatlan.

Viszont nem biztos,hogy mindenkivel ugyanaz lesz. Mármint,hogy mindenki ugyanúgy végzi,vagy ugyanazokkal a módszerekkel kell hogy megoldja. Attól függ mi elérhető,stb.

Azt már soknak találom,hogy nem mersz valamit átvenni,nem mersz utazni.

Kivételes esetekben más a helyzet,én már sokszor csalódtam a volánban...

Igen,had ne meséljem.

Ebben az esetben érthető egy kis aggodalom,de nem a rosszra kell számítani és gondolni,tájékozódni kell és menni és csinálni.



A múlt nyáron pl. a szüleim nagyon megsértődtek és le is szidtak, amikor elmondtam, hogy nem szeretnék elmenni a közös nyaralásra.


Egy preferencia,nem akarsz menni és kész.

Bármennyire kellemetlen nekik,nem lehet ráderőszakolni.

Ne foglalkozz ilyenkor velük,had fortyogjanak a saját mérgükben.


Te elmondtad gondolom az álláspontod,nem te tehetsz róla feltétlen.

2022. febr. 10. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Én autista vagyok, melynek tünete lehet a szorongás is. Nemhogy azt nem veszik sokan komolyan, hogy szorongok bizonyos helyzetekben vagy bizonyos dolgoktól, de még a szakorvos által felállított diagnózist is megkérdőjelezik. Nincs is olyan, hogy autizmus, biztos én és a hozzám hasonló hulladékok beszélik be maguknak.


Én például félek a mozgólépcsőtől, a varjúktól, centrifugától, de aki el sem tudja képzelni milyen ez, csak lehülyéz vagy kinevet.


Nem kell foglalkozni másokkal.

2022. febr. 11. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Sokszor.
2022. febr. 11. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Igen, de igazából szerintem érthető. Nekem olyan dolgoktól van szorongásom, ami másoknak tök hétköznapi dolog, amit gondolkodás nélkül csinálnak. Én meg itt szenvedek és az agyvérzés határán vagyok, ha fel kell hívnom valakit telefonon, vagy egy órát gondolkodok két mondaton, ha emailt kell írnom egy idegen embernek. Nem várom el, hogy bárki együttérezzen velem ezek miatt, mert "normális" embernek eszébe sem jutott egész életében, hogy ilyen apróságok nem feltétlenül mindenkinek olyan egyszerűek. Segíteni úgysem tudnak, azt nem szeretném, hogy más végezze el helyettem a feladataim, úgyhogy ha valakinek egyáltalán elmondom az ilyen problémáimat, az csak azért van, hogy levezessem a stresszt.
2022. febr. 11. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Igen.
2022. febr. 12. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Érthető a helyzeted és ne szomorú, hogy mások nem veszik komolyan, de mindenkinek a saját nehézségei a legnehezebbek. Mindegy, hogy milyen nagy baja van a másiknak, a tiéd mindenképp jobban sújt téged, mert az a te problémád, amivel neked kell megküzdeni.


Az sem mindegy, hogy mit, mennyit és hogyan mondasz ebből el másoknak. Pont azért, mert ők nem a te szemszögedből élik meg a dolgokat. Ha csak annyit mondasz, hogy nem akarsz elmenni a családi nyaralásra, abból nem tudják, hogy miért nem akarsz. Ha csak annyit mondasz, hogy zavar a dolog, akkor csak ennyit tudnak róla. Ha azt mondod, hogy félsz tőle, akkor csak ennyit tudnak belőle. Ha megpróbálod őket beavatni, hogy milyen természetű a problémád, hogyan érzel, minél szemléletesebb példákkal, hogy minél jobban érezzék, min mész keresztül, annál közelebb kerülnek hozzá, hogy megértsék, mit érzel, mi játszódik le benned és így jobban megértsék azt is, miért nem akarsz elmenni velük.


Ehhez persze meg kell nyílnod nekik, be kell avatnod őket a legbelsőbb félelmeidbe. Azt is meg kell kockáztatnod, hogy esetleg még így sem értenek meg. Vagy így sem fogadják el a félelmeidet. Mert sajnos benne van a pakliban, hogy még így sem sikerül átérezni. Nem mindenki egyformán empatikus. A kommunikáció viszont egészen jól képes ezt kezelni. Különösen, ha ismered őket. Pl. nekik is lehet valamilyen félelmük, amit ha ismersz, akkor könnyebb lehet megértetni velük az érzéseidet, ha tudsz egy kapcsolódási pontot találni. "Úgy érzem magam, amikor messzire kell utazni a lakásomtól, mint amikor te nem mertél kimenni a kertbe, ha ott volt az a nagy kutya."


A legtöbb embernek van valamilyen félelme. Állatoktól, emberektől, idegen helyzetektől, szerepléstől, cikizéstől, megnyílni mások előtt, verekedéstől, sikertelenségtől, vagy éppen a sikertől. Mindenki mástól fél, mindenki leginkább attól fél, amivel való megküzdését nem, vagy kevésbé sikerült feldolgoznia. Van, akinél ez súlyosabb, akár teljesen bénító érzés. Másoknál kevésbé hatalmasodik el, inkább csak preferencia, hogy akár még megtenni is képes, csak ha nem muszáj inkább nem teszi.

Mindenki képes túltenni magát rajta, de nem mindenkinek egyformán nehéz küzdelem. Nem is mindenkinek van megfelelő segítsége hozzá. Pedig az fontos. Egyedül sem lehetetlen, de megfelelő segítséggel sokkal könnyebben, gyorsabban és tartósabban mehet.


Sok sikert hozzá!

2022. febr. 12. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Egyetemen, ugyanis itt nem szólítgatnak a tanárok, hanem neked magadnak kell megszólalni gyakorlati órákon. Ráadásul a jegybe is beleszámít eléggé. Hihetetlen, hogy egyetemi tanárok nem fogják fel, hogy a szorongás egy létező probléma.
2022. febr. 12. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Igen, és bármennyire nem kellemes érzés, azért őket is meg tudom érteni. Előttem is írták, hogy egyrészt szinte mindenki inkább a saját gondjával van elfoglalva, a másikéra nincs se ideje, se ereje sokszor.

Ezenfelül pedig ő nem lát rá 100%-osan a másik problémájára, és nem is ő éli át, így nem tudja átérezni az egészet kellően, a sajátjához képest akár el is bagatellizálhatja. Nem könnyű helyzet, de érdemes leülni ezt megbeszélni egy olyan emberrel, akiben megbízol és kellően empatikus, ha teheted. Biztos vagyok benne, hogy sokat segítene. Vagy épp mástól segítséget kérni/mással megbeszélni, de egyedül sem lehetetlenség leküzdeni, csak ez a lassabb és nehezebb út.

2022. febr. 12. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!