Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Autista emberekről mi a vélemény?

Autista emberekről mi a vélemény?

Figyelt kérdés

2022. márc. 10. 22:11
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
61%
Nincs diagnózisom, de valószínűleg autista vagyok. Nem tudom értelmezni a mimikát, gesztusokat, képtelen vagyok a saját és mások összetett érzelmeinek felismerésére, ezek kimutatásával is problémáim vannak. Megszokott rutinjaim vannak, melyektől utálok elérni, szó szerint értelmezek szinte mindent, nem értem sokszor a szarkazmust, iróniát (ugyanakkor van egy sajátos humorom). Néha nem megfelelő alkalmakkor, rossz kontextusban használok kifejezéseket, meg tanult sablonjaim vannak bizonyos helyzetekre. Kizárólag domborzati térképet tudok értelmezni, idegen helyen gyalog, GPS-szel is eltévedek. Ugyanakkor logikusan gondolkozok, észreveszem az apró eltéréseket, mintázatot. Zenét írok (hangszeren is játszok, jó a hallásom), sokat olvasok, van speciális érdeklődési köröm, tehát pozitív oldala is van ennek az állapotnak. Egy hozzám hasonló embert ismerek, nagyon kedvelem, intelligens, racionális gondolkodású, érthetően fogalmaz (számomra nagy könnyebbség, hogy nem kell mögöttes tartalmak után kutatom).
2022. márc. 11. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
66%
Semmi különös, ők is úgyanúgy emberek. Nem fogok nekik gügyögni (mert sok ember még a felnőttekkel is gügyög) csak mert autista az illető. Ha segítség kell segítek, mint minden embernek. De alapból nem valaki diagnózisa alapján ítélkezem.
2022. márc. 12. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
90%

Eddig három (diagnosztizált) autistát ismertem személyesen, mindhárman mások. Az egyikük gyakorlatilag meg sem szólal olyan emberek társaságában, akiket nem ismer huzamos ideje, de a legközelebbi családtagjaival is tőmondatokban, vagy még inkább egyszavas válaszokban kommunikál. A másik pont, hogy megállás nélkül beszél mindenről, ami iránt megszállottan érdeklődik, nincs tudatában annak, hogy az aktuális hallgatósága kíváncsi-e rá, nulla szociális készség, nulla gátlás, burkolt jelentéstartalmak észlelésére és értelmezésére való képtelenség, de valószínűnek tartom, hogy az IQ-ja magas. A harmadikról tudom is, hogy 148-as IQ-ja van, kissé tudálékos, terjengősen és választékosan beszél, de rajta pl. nem érzed azt, hogy teljesen vakon lenne a szociális jeleket illetően, van humora, szorult belé empátia is, mindenkivel barátságos, évek óta tart a párkapcsolata. Viszont tudni kell róla, hogy kiskorától fogva rengeteget foglalkoztak vele, fejlesztették.

Nincs különösebb véleményem az autista emberekről általánosságban, éppen azért, amit írtam. Vannak súlyossági fokozatok, de valószínűleg hasonló súlyosság mellett sem egységes, hogy kinél miben nyilvánulnak meg a tünetek.

2022. márc. 18. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
64%

Az emberek nagy részének van autisztikus tünete, vagy más viselkedészavara. Szinte mindenkinek van valami nyavalyája.

Ebben a tekintetben nekem nincs olyan véleményem, hogy az autisták ilyenek, meg olyanok, mert rengeteg fajtája és mértéke van. Magát az embert ha megismerem, utána tudok véleményt alkotni.

Amúgy sokan vagyunk, akiknek nincs is diagnózisa. Régen nem volt divat mindennel kivizsgálásra rohanni, betudták annak, hogy pl ez egy csendes gyerek, ilyen, vagy a szülei nem neveltek meg.

Én "normális" vagyok. Megtanultam hogy kell viselkedni. Bár nem tudom értelmezni, de betanult válaszreakciókkal szinte teljesen normálisnak tűnök közösségben. Az, hogy közben mi megy a háttérben nálam, senki sem látja.

2022. márc. 18. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
69%
nem véletlenül mondják, hogy "if you've met one person with autism, you've met one person with autism"
2022. márc. 29. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
100%
Nem értem miért van lepontozva a válaszom (12-es komment). Valami rosszat írtam? Mert kajakra nem értem, mi nem tetszett a válaszomban az embereknek. Ha valaki lát benne valami kifogásolhatót írja már meg mert kíváncsi vagyok.
2022. márc. 29. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
21%

Körülöttem számos autista ember volt. Volt az általánosban egy értelmileg fogyatékos autista osztálytársam, akit annyira nehezen lehetett elviselni, még a tanárok is nagyon kínlódtak. Nem akart tanulni, így még most is 5. osztályos lenne, de már 4 éve elballagott onnan, azért hogy minél hamarabb kerüljön ki. Barátokat erőszakos úton akart szerezni, így nem meglepő, hogy barátai sem voltak. Öntörvényű, senkire nem hallgat.

Aztán van egy távoli rokonom, akinek az előző felesége autista volt (aspergeres) vele nagyon jól ki lehetett jönni, szerettem és neki van egy fia,aki szintén aspergeres, na vele se az anyja, se a volt osztálytársam közé nem sorolható, hanem között. De elviselhető, csak néha elegem van belőle is.


Autistákról a véleményem? Minél távolabb legyenek tőlem, nem akarok többet ilyeneket átélni. Nem ítélem el őket, nem alacsonyítom le őket, csak ne legyenek a közelemben.

2022. ápr. 3. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 NTBS ***** válasza:
57%
Tudtommal egyet sem ismerek, így nem tudok róluk véleményt formálni.
2022. jún. 3. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!