Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért gondolják ezt az INFP...

Miért gondolják ezt az INFP típusról?

Figyelt kérdés

Sok pozitív vélemény is van, de most nem ez lenne a lényeg. És persze egyik személyiségtípus sem tökéletes, de most a felesleges, alaptalan negatív sztereotípiákról lenne szó.

Sokan azt hiszik, hogy az INFP-k listák, nem csinálnak semmi hasznosat csak álmodoznak, depressziósak, tuti van minimum egy mentális betegségük, traumájuk, és folyton sírnak, és képtelenek a felnőtt életre, képtelenek éretten hozzáállni az élethez.

Ami ebből igaz lehet az az érzékenység. De miért lenne negatív tulajdonság, hogy átérzik más érzéseit, és ki is mutatják azt, nem akarnak egy darab érzéketlen tuskónak tűnni?

Több INFP ismerősöm is van, és is majdnem az vagyok (ENFP majdnem introveltált, inkább ambivertált) és egyáltalán nem igazak rájuk ezek. Gyermeki fantáziájuk van, gyermekien idealisták, de sok dologban sokkal érettebbek mint bárki más, és nagyon jól kezelik a nehézségeket, akkor is pozitívak maradnak, ha minden összedől, mert látják a jót a negatív dolgokban is, és tesznek a jóért. És akkor ezek az emberek gyengék, és lusták?

Szerintem példaértékű, hogy pozitívak, idealisták, kedvesek maradnak nehezebb időszakokban is, és ki merik mutatni az érzéseiket bátran, annak ellenére, hogy sokan emiatt elítélik őket.


(hozzáteszem, lehet hogy csak én botlottam bele pont ilyen INFP-k be, és tudom, hogy a sztereotípiáknak pont ez a lényege, hogy nem mindenkire igaz, csak általánosít, de sokat teljesen alaptalannak tartok)


Nektek mi a véleményetek ezekről a sztereotípiákról, és az INFP-kről? Van INFP ismerősötök?


Kérlek, ne itt gyűlölködjetek, ha éppen nem szimpi ez a típus. A negatív véleményekre kíváncsi vagyok, építő kritikára szintén, de a gyűlölködésre nem, és felesleges is lenne azt a témát egy veszekedésbe vinni.



2022. máj. 22. 21:23
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
97%

A legtöbb ember szerintem nem ismeri az MBTI-t, de, aki igen, annak gyakran vannak sztereotípiáik egyes típusokról. Én magam a teszt szerint INFP vagyok (bár én is ambivertált, volt, hogy ENFP jött ki) és rám sajnos olyan 60-70%-ban igazak a sztereotípiák. Sok mentális bajom van, könnyen sírva fakadok, szorongok, könnyen felidegesedem. Jó fantáziám van. Sok dolog okoz nehézséget, pl telefonhívások, ügyintézés..stb, de én tudom ezt Aspergerre vagy ADHD-ra is fogni, ha utóbbiról kapnék diagnózist (mert nincs, csak kb minden tünete jellemző rám) és kapnék rá kezelést, talán jobban funkcionálnék.

Magamon kívül nem ismerek INFP-ket, de sajnos akiket interneten (Quora, Reddit) látok, ők általában nem az egészséges INFP-A-k, hanem az INFP-T típusok, mint én, ami ilyen kétszeresen nehezített pálya a megfelelési kényszer + érzékenység esetleges túlzott introvertáltsággal.

Ami engem illet, próbálok javulgatni és kideríteni, hogy mentális zavarok nélkül, esetleg azokat kezelve extrovertált lennék-e, mert az utóbbi 1-2 évben nagyon azt érzem, hogy mennék, csinálnék dolgokat, találkoznék emberekkel meg ilyenek és, mikor lehetőségem van rá, sokszor tök jól érzem magam, viszont egyedül is sokat kell lennem, s, ha otthon vagyok, gyakran a szobám jobb társaságnak vélem, mint a családom, amibe szerintem annyira nem illek bele. Barátokat se szerzek túl könnyen, mert nem hiszem el, hogy valaki kedvel engem, ezért hajlamos vagyok elhanyagolni másokat.:/

2022. máj. 22. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
87%

Szia! Én ENFP/ENTP vagyok.


Nektek mi a véleményetek ezekről a sztereotípiákról, és az INFP-kről? Van INFP ismerősötök?


Nekem van három INFP ismerősöm is, ketten Rákok ráadásul, tehát extra érzékenyek:D

Azért ennyire érzékenyek, sértődékenyek és "sírósak", mert nagy a megfelelési kényszerük, folyamatosan aggódnak, hogy nem fontosak eléggé a szeretteiknek, ezért folyamatosan gyanakodnak is, hogy nem elegek, ami azt eredményezi, hogy önbizalomhiányosak.


"Lusták, nem csinálnak semmi hasznosat csak álmodoznak" ez nem egészen igaz. Ahogy az előző is írta, ha INFP-T, akkor igenis bárkiért *bármit* megpróbálnak megtenni, hogy boldoggá tegyék a másikat és szeressék őket.

Ebből adódik az is, hogy érzelmileg nagyon manipulatívak tudnak lenni, néha anélkül, hogy észrevennék , mert azt akarják, hogy a szeretteiknek ők legyenek a világ közepe. Éhesek a figyelemre és a szeretetre, ha ezt nem kapják meg, akkor nagyon könnyen kétségbe tudnak esni és meg tudnak sértődni. Furcsa is, hogy azt nem hallottad róluk negatív tuladjonságként, hogy extrém manipulatívak érzelmileg.

Az is igaz viszont, hogy mivel introvertáltak, ezért sokat álmodoznak, inkább gondolkodós típusúak, nem úgy, mint egy T, de szeretik hosszasan megemészteni az érzéseiket és gondolkodni rajtuk, hiszen nagyon érzelmes emberek, szeretik átélni az érzéseiket, de csak magukban.

Emellett sokszor hallom az INFP-kről negatív tuladjonságként, hogy gyerekesek tudnak lenni. Tényleg azok, de nem értem, miért lenne ez negatív tulajdonság, nagyon sokszor én is annak érzem magam, és boldog vagyok így.

Könnyen meg tudnak érteni másokat és érettek, mert magas az érzelmi intelligenciájuk, híresen empatikusak.


"ki merik mutatni az érzéseiket bátran" ez nem minden esetben igaz, az összes INFP, akikkel eddig találkoztam (és a mostani három is), nagyon zárkózottak, félénkek és nem nyílnak meg nagyon sokáig az érzéseikről, csak egy idő után, ha tényleg közel éreznek magukhoz és megbíznak benned eléggé ahhoz, hogy "beleláss a lelkükbe".


Összességében nagyon aranyosak, jószívűek és kedvesek az INFPk, mindig segítenek a bajban és megértőek. Persze egy INFP-T-nek nyilván én nem tudnék a legjobb barátja lenni, mert frusztrálna a kétségbeesett, negatív hozzáállás; nekik inkább egy ENFJ kellene.

2022. máj. 23. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Szia 2es!

Bocsi, de hogy jön ide a horoszkóp? Az MBTI se 100%os tudományos szempontból, de egy egész jó képet ad a személyiségről. A csillagjegyek pedog abszolút nincsenek összefüggésben a személyiséggel, legfeljebb akkor, ha mindenkire jellemző közhelyeket sorol fel. Ne értsd félre, nem ítélkezek, ha te ebben hiszel, csak a kettő ég és föld. (Ismétlem, az MBTI teszt se ad 100%os képet senkiről, egy ember személyisége túl bonyolult ahhoz, hogy egy teszt alapján analizálni lehessen. Pláne csillagképek alapján. De azért mindkettő érdekes, nekem személy szerint az MBTI jobban bejön, ahogy a kérdésből is látszik😁)


Szóval az általam alaptalannak tartott sztereotípiáknak mégis lehet valóságtartalma, csak én nem találkoztam ilyenekkel.

2022. máj. 23. 08:11
 4/16 A kérdező kommentje:

Jah amúgy az érzelmi manipulációról nem is tudtam. És kissé ellenmondásos a nagyon kedves, jóakaró személyiséggel, meg az őszinteséggel, ami szintén gyakran jellemző.

Lehet nem tudatosan manipulálni valakit, csak úgy ösztönösen? Mármint minden irányításvágytól, tudatosságtól mentesen? Mert én így tudnám elképzelni, de mondjátok, ha rosszul gondolom, erről most hallok először.

2022. máj. 23. 08:14
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

#3 én többnyire hiszek a zodiákusokban, nem a napi/heti/havi/évi horoszkópban, hanem az egy-egy zodiákus általános jellemzésében, mert eddig minden emberi kapcsolatomban sok igazságot láttam a zodiákusuk terén.

A Rákok pedig szinte az INFP megfelelői, személyes tapasztalataim és kapcsolataim alapján, nagyon hasonlít a kettő.

De egyébiránt én is az mbti-t preferálom jobban, hiszen azt a saját személyiséged határozza meg, nem a születési dátumod.


#4 igen, létezik akaratlan, tudatalatti manipuláció, ami a túlzott sértődékenység és az elvesztés, egyedülmaradás miatti félelem és szorongás miatt alakul ki. Mondhatni fordított pszichológia elven is tud működni.

Ez az INFP-k esetében nem egy drasztikus dolog, szimplán csak a félelmük miatt jön létre, és nyilván csak azokkal a típusokkal szemben van hatása, akik hajlamosabbak az empátiára.


((Most ez egy nagyon satnya példa lesz, és ez nem specifikus személyiségtípusra jellemző, de egynek elmegy, hogy szemléltessem: Amikor két ember megismerkedik, és az egyik fél azt mondja saját magára, hogy nagyon csúnya és úgyse tetszene senkinek, nem lehet szeretni, stb -> ez a másik félben (bizonyos keretek között, néhány esetben!) empátiát eredményez, és jobban szívlel vele, vigasztalja, kedvesebben bánik vele és jobban fókuszál rá, ami, mint tudjuk, az INFP-knek fontos


Nagyon leegyszerűsített és lebutított példa volt, és inkább tudatos is, nem pont tudatalatti, ne vegye sértésnek senki!<3))


Az INTP-k a (shadow) Fe funkciójuk használatakor jobban fókuszálnak mások érzéseire és azok megértésére. Ettől is ilyen megértőek, kedvesek, jószívűek. Viszont mivel jobban megértik mások érzéseit, megfelelési kényszer alá is tudnak esni (az INFP-T típúsok méginkább), elkezdenek félni, hogy mit gondolnak róluk (hiszen tudjuk, hogy az INFP-k sokat gondolkodnak az érzéseikről és másokéról is), ezért megpróbálhatnak "védekezni a semmi ellen", részben ezzel is lehet magyarázni az észrevétlen manipulációt.


Kérdező, olyan jó érzés egy másik ENFP-vel beszélgetni ilyesmiről!!

2022. máj. 23. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Köszi a magyarázatot, így már világosabb 😁. Bevallom ilyet én is csinálok néha, rosszabb napjaimon. De mostmár figyelni fogok rá, hogy ne használjam ki senkinek az empátiáját.

Meg próbálom gyakrabban dícsérni az embereket, és főleg az INFP barátaimat. Ezt a szokást amúgy mindenkinek ajánlom, napi egy két bók akár idegeneknek is sokat javít a világon. Legalábbis az emberek hangulatán.

2022. máj. 23. 19:21
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

Annyira örülök hogy a segítségedre lehettem! És nagyon örülök, hogy próbálsz változni, körültekintőbb lenni és boldogabbá tenni az édes INFP-ket!! Nagyon értékes barátok ^^


Ha bármikor megint lenne kedved beszélgetni, nagyon nyitott vagyok rá:3 A discordom Skaii#5876, ha szeretnél addolj be nyugodtan!!


<33

2022. máj. 23. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Nincs discordom, de köszi ❤️❤️
2022. máj. 25. 15:53
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Én valóban a szorongó-depressziós, megfelelési kényszeres INFP-T vagyok. :') Most pszichológushoz járok. Gyógyszert is szedek. Szeretném, ha jobb lenne, de ahhoz a környezetemen sem ártana változtatnom. A pszichológusom szerint ott kéne hagyjam a munkám a folyamatos megfelelési kényszer miatt, ami kikészít ebben a munkakörben, ugyanis ha megpusztulnék is, kevés vagyok ide. De jelenleg nem tehetem meg, mert akkor másik városba kéne költözni munkalehetőség híján.


Szerintem egy INFP-T legrosszabb tulajdonsága a makacssága.


Használtam-e ki mások empátiáját? Igen, de ez nem szándékos. És olyanoktól vártam volna, akiknek amúgy nem igazán van/nincs sem türelme egy ilyen emberhez. Tudom, nagyon kiborítottam ezeket az embereket és sajnálom. 10-ből 2 ember, ha elvisel úgy általánosságban. :'(


De alapvetően kedves, törődő lány vagyok úgy vélem. Szorgalmas is vagyok, legfeljebb olyasmikkel foglalkozom, ami sokam szerint értelmetlen meg lassú vagyok nagyon. Csak eljutottam arra a pontra, hogy ez nem érdekel! :) Szeretek rajzolni, főzni, természetbe járni. Ezek ilyen INFPs sztereotípiák ugyancsak. Szívesen meghallgatok másokat, jó hallgatóság vagyok és szerintem jó tanácsokat is adok.


Egyébiránt van egy olyan érzésem, hogy unalmas vagyok. A mentális probléma mások idegesítésén kívül semmiféle empátiát nem vált ki az emberekből, azt tapasztaltam. Elküldenek pszichológushoz jobb esetben. XD


Rengeteget tudok beszélni akármiről amúgy. Csak mostanában nem nagyon van kivel. Úgysem hallgatnának meg. És tudom, hogy zömében most csak vacak dolgok történnek velem. Az apró jó dolgokat napi szinten egy párkapcsolatban lehetne csak elmondani, de ennek kialakítására eddig képtelen voltam.


A pszichológusom szerint ezt ne is érezzem kényszernek, ha nem állok készen.


Szeretnék közelebb kerülni a normális, átlagos ember fogalmához, de most elég távol vagyok tőle. Nagyon magányosnak érzem magam.


Sok felszínes kapcsolat alakul ki az ember életében és ezek engem nagyon demotiválnak sajnos. A meglévő barátokkal meg ezerfelé vagyunk fizikailag is és szellemileg is mostanság. Persze ha találkozunk 5 perc sem telt el úgy érezzük. :D


Csak épp én semmi fontosat, sem az igaz valómat nem tudom feltárni félévente 3-4 óra alatt. Vagy maximum 2 havonta 1x. Ők is introvertáltak, de ők nem velem lelkiznek. Vagy legalábbis most már nem.


Hát ilyen érzés a magány. Hogy még azt sem tehetem meg, amire képes lennék. Mert nem vagyok az életük része. :(


De még a pszichológusom is megmondta, hogy a magányon egy szakember sem tud segíteni.


Úgyhogy ilyen érzés egy diszfunkcionális típusnak lenni. :'(

2022. júl. 7. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 Mojjo ***** válasza:
79%

@9: Egyik típus sem diszfunkcionális, az INFP sem. Az emberek lehetnek azok, típustól függetlenül.

(Amúgy gyanús, hogy nem INFP vagy, csak félre lettél kategorizálva. A leírásod nagyon ENFJ-s.)

2022. júl. 7. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!