Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » "Büfészakos" diplomákat ugye...

"Büfészakos" diplomákat ugye csak Magyarországon nézik le és veszik semmibe?

Figyelt kérdés

És tartják az embereket egy senkinek és vesztesnek mert nem pénzügyi vagy műszaki vagy IT területen szereztek diplomát.


Ez teljesen ilyen kelet európai, egykori szovjet befolyás alatt élő országok specialitásának tűnik.



2022. máj. 28. 10:33
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
14%

orvosi és jogiról nem hallottál? azt kihagytad

amúgy nem, máshol se ér semmit xd

2022. máj. 28. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
98%
Én úgy vettem észre a külföldi (Ny-Európai) ismerőseim körében, hogy igen, így van. Ott nem kell megszégyenülni, mert középiskolai tanár az ember, meg éhenhalni sem kell, mert szociális munkás. Itthon mindenki azért tömi a zsebét, mert túlélésre játszanak, de ahol a jólét megvan, ott már lehet magasztosabb dolgokkal foglalkozni.
2022. máj. 28. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
87%

Valakit zavar az általánosítás a diplomája kapcsán. Ezért feltesz egy általánosító kérdést ezzel kapcsolatban... ennek mi értelme?

Magyarországon se nézi le mindenki, ahogy külföldön is vannak olyanok, akik lenézik. Erre vonatkozóan nincsenek statisztikák. Akkor se lehetne egzakt módon megválaszolni a kérdésed, ha konkrét országot mondasz, de így? Külföldnek minősül Norvégia és Grúzia is. Szerinted ugyanaz a megítélése ott egy bölcsésznek?

Többször leírtam, még egyszer: ha valaki viccből büfészakozza le a képzésed, azzal nem kell foglalkozni, mert viccel, aki meg komolyan gondolja, azzal azért nem kell foglalkozni, mert buta.

Az viszont, hogy nem vesznek fel valahová egy egyiptológus diplomával, vagy nem tudsz a szakmádban elhelyezkedni, nem azért van, mert lenéznek vagy semmibe vesznek, hanem szimplán nincs ilyen szakemberekre igény.

2022. máj. 28. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
90%
Nyugaton még tudják az emberek általánosságban, hogy szükség van zenészekre, irodalmárokra, nyelvészekre, tanárokra, stb is, ugyanis ök azok, akik az általanos müveltséget terjesztik, és akik miatt nem lesznek bunkó, barbár emberek az ott élök!
2022. máj. 28. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
21%

A büfészakosokat azért nézik le, mert olyan dolgot tanulnak, amivel nem találnak munkát és ha mégis sikerül, akkor is csak minimálbér körüli összeget kapnak, ami épphogy elég, hogy ne haljanak éhen. Ami, ha azt nézed, hogy évekig tanul valaki, hogy egy zsákutcába kerüljön, teljesen jogos.

Ha itthon meg lehetne élni ezekkel a diplomákkal, akkor nem is hívnák büfé szaknak ezeket.

Ha te vagy a kivétel, aki büfészakos diplomával is jól kereső munkát találtál a szakterületeden belül, akkor nem fognak lenézni.

2022. máj. 28. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
7%

Attól függ, pl egy óvónőt, vagy egy női pedagógust nem szólnak meg, de ha te férfiként a kevésbé jól fizető szakmákat választod akkor simán kaphatsz megjegyzéseket.


Ne felejtsük el, hogy attól mert xy országban jobbak az anyagi lehetősséget, attól még ott is lesznek beszólogatós emberkék, illetve a "régi" berögződések mindenütt megvannak: pl férfi sokat keressen, a nő ne dolgozzon stb.


Persze az arányok változhatnak, meg amúgy is ez a "büfészak lenézés" csak az interneten él leginkább :D


Egyéni álláspontom: nem nézem le a tipikus büfészakokat, de furcsának tartom azt, hogy adott ember tudja mit vállal (tudja mennyit keres egy tanár) de ennek ellenére elvégzi az egyetemet, tanul, gürcöl stb, és miután munkába áll akkor x időn belül indul a panaszkodás...

2022. máj. 28. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
81%
Én bölcsészettudományi karon tanulok (nyelv) és én eddig azt tapasztaltam, hogy van ebben valami. Itthon, ha a magyar ismerőseim megkérdezik, hogy mit tanulok és elmondom, akkor általában jön az értetlenkedés, hogy “hát az meg mi?”, “az micsoda, mi az, az ilyen, akkor te most tanár leszel?”, “de hát az meg mire jó, mi az?”, “akkor az a tolmács?”, “ez nyelviskola?” és a negatív megjegyzések, hogy “akkor ti csak úgy buliztok meg minden”, “nálatok kell amúgy vizsgázni?”, “az ilyen büfészak, nem?”, “akkor egy sajtburger, kóla? ha? ha ha ha”, “2+2?” stb… A kedvencem az volt mikor egy történelem szakos hallgató magyarázta el nekem, hogy az én szakom sz*r és nem jó semmire (bezzeg az övé), mert idézem “fúj, az olyan mint a filozófia”. Viszont én még a képzés során is azt érzem sokszor, hogy még az oktatóink sem veszik mind komolyan és abban a szellemben tanítanak minket, hogy ez úgy sem érdekel senkit, úgyse lesz senkiből semmi, úgyis felesleges, csak ilyen bölcsész dolog stb., tehát ennek a szakmaisága sem igazi. Plusz szerintem az is nagy hiba, hogy az egyetemi képzés nem elég “szakmai”, abszolút lehetne több gyakorlatorientált tárgyat oktatni és szakmai gyakorlatot is beépíteni a képzésbe. Nekem ugyanis az a tapasztalatom, hogy az elhelyezkedésben inkább ez okoz gondot, hogy nincsen szakmai tudásunk és gyakorlatunk (pl. elmennél fordítani, de az egész képzés alatt nem találkoztál egy fordítóprogrammal sem stb.). Plusz a mentalitás… más ha orvosnak tanulsz és tudod, hogy annak van egy presztízse, jobbára megfizetik, az emberek elismerik a tudásod stb., mint ha csak azt kapod éveken át, hogy egy idióta vagy, csóró is leszel, nem kellesz sehova és úgyis csak azért mentél x szakra mert “nem ment a matek, mi?”. Viszont tanultam külföldön, itthon is voltak külföldi vendégoktatóink és szerintem elég nagy a különbség. Rajtuk azt éreztem, hogy sokkal komolyabban állnak hozzá, ténylegesen tanítani próbáltak minket, segítettek lehetőségekkel, illetve az emberek sem néztek azonnal hülyének vagy jósolták meg a reménytelen jövőmet, ha elmondtam mit tanulok. Sőt, csomóan érdeklődtek felőle, kérdeztek vagy egyáltalán csak megértették és tudták mi az, nem mint itthon. Nyilván ez nem reprezentatív, de nekem a személyes tapasztalatom ez volt.
2022. máj. 28. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
22%

Hallottam már ezt a szót, hogy büfészakos diploma.

Mit jelent ez pontosan?

2022. máj. 28. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
6# Én azt tartom furcsának, hogy ezt sokan nem értik. A tanár az tipikusan egy olyan példa, ami nem egy egyszerű szakma, hanem egy hivatás, amihez hosszú évek vezetnek. Nagyon sokan azért szeretnének tanárok lenni, mert nekik is nagyon jó tanáraik voltak, esetleg tanár szülők gyerekei, szeretik a gyerekeket, szeretnék átadni a tudásukat a következő generációknak stb., tehát sokszor egy ilyen mélyebbről jövő, érzelmi töltet is kapcsolódik hozzá. Mindenki tisztában van a pedagógusok helyzetével, de mégis mit csináljon az, aki gyerekkorától kezdve arról álmodik, hogy ő tanár lesz, ő tanítani fog? Szerencsés helyzetben van az, akinek szerteágazó az érdeklődési köre, több dologhoz is van affinitása és kompetenciái, más szakmákba is átültethető a megszerzett tudása stb., de nem mindenki ilyen és ezek az emberek is szeretnének kiteljesedni, fejleszteni magukat stb. Ha pedig ezt a sok tanulást, gyakorlatot, érzelmet, elszántságot stb. nem értékelik és nincsenek megbecsülve, akkor azt gondolom joggal és teljesen érthető módon panaszkodnak. Én azt gondolom kell is, sőt sokkal jobban kellene, hogy legyen bármi hatása.
2022. máj. 28. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
3%

Szerintem ahogy fentebb írták, Mo-n nem nagyon van szükség ENNYI pl bölcsészre, amennyit kitermelünk. Ahogy a 7es kommentelő is írta, a színvonal vicc kategória az országban. Más szakokra nagyobb szükség van és komolyabban is oktatják. Ezért nézik le ezeket.


Nincs külföldi tapasztalatom, de feltételezem, nagyobb országokban, fejlettebb berendezkedéssel jobban hasznosíthatók a bölcsészek, mint nálunk. Amúgy én se tudom tényleg mire használható egy bölcsész diploma. Olyan se nem (nyelv) tanár, se nem történész, olyan valahol a semmiben lebeg. De ha valaki velvilágosít, hogy mire jó és egyáltalán mit tanulnak, azt megköszönném.

2022. máj. 28. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!