Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Nárcisztikus emberekre miért...

Nárcisztikus emberekre miért mondják azt, hogy képtelenek változni?

Figyelt kérdés

Mielőtt bárki feltételezné rólam, nem vagyok pszichológus, jogásznak tanulok és emellett nagyon foglalkoztat az emberi viselkedés. Szokták mondani személyiségzavaros emberekre, hogy képtelenek megváltozni. Egyszer megismertem egy amerikai nőt, akit 20 évesen bipoláris személyiségzavarral azonosítottak. Járt pár évig pszichoterápiára, majd képesítést szerzett pszichológiában, így ma ő is gyógyíthat embereket. Ma 60 éves, van családja, unokái, és egy teljesen egészséges ember.


Szerintetek miért mondják azt pszichológusok, hogy a nárcisztikus emberek képtelenek változni? Tegyük fel, van körülöttük egy olyan közeg, aki felelősségre vonja őt a tetteiért, emellett normálisan reflektál a tetteire, néha dicséri, néha megszidja. Egy idő után rá fog jönni, hogy ő mentális beteg, és változtatni akar majd a viselkedésén, nem? Ha igazából a nárcizmus egy torzulás az ember mentalitásában, akkor csak a "szoftver" romlott el, a hardver nem. Biológiailag teljesen ugyanolyan emberek.


2022. aug. 14. 21:00
 1/10 anonim ***** válasza:
28%

Aki azt hiszi magáról, hogy ő az isten és közben minden pillanatban az alatt a súly alatt roskad, hogy a valóságban senki le se szrja, az szerinted hogy változhatna meg/élhet boldog életet?


Fizikailag is vannak olyan betegségek, amik nem gyógyíthatóak, maximum kicserélhetőek. Pl. kaphatsz mű végtagot, de igazi már nem lesz. Na ugyanez igaz a szellemi betegségekre is, van ami gyógyítható, van ami nem. Nem olyan nehéz ezt megérteni szerintem.


A borderline-nak elég széles skálái vannak, vannak enyhébb és nagyon súlyos esetek is. A komolyabbaknál sok szakember egyszerűen elutasítja a kezelést, mert csak elviszi az energiát és nincs javulás. Ilyenkor a gyógyszerek, a zárt osztály marad opciónak.

2022. aug. 14. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez így tényleg nem igaz. Én is nárcisztikus vagyok, de maximálisan kooperálok a terapeutával, megfogadom a tanácsait, járok terápiára, és igyekszem önreflexív lenni. Az első lépés, hogy fogadd el a diagnózist, és akarj változni. Én sokat változtam jó irányban, és tervezek haladni tovább.


De például apám, aki szintén nárcisztikus, mereven elutasítja hogy akár egyszer is elmenjen szakemberhez, fél egy kicsit is szembenézni önmagával, mert szerinte vele semmi baj nincsen, mindig csak mások a hibásak.

2022. aug. 14. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
#2 Megkérdezhetem, miből ismertél rá arra, hogy szükséged van terápiára?
2022. aug. 14. 21:44
 4/10 A kérdező kommentje:
#1 Te teljesen kevered a fogalmakat, borderline nagyon nem ugyanaz mint bipoláris
2022. aug. 14. 21:46
 5/10 anonim ***** válasza:
Mert hiába is magyaráz az ember neki a legdedósabban, képtelen magán kívűl másra gondolni.
2022. aug. 14. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Saját példából tudok kiindulni. Úgy gondolom a nárcizmusnak is vannak skálái, ki mennyire mélyen keveredett bele az eddigi élete folyamán. Részben ettől is függhet hogy van-e számára kiút, részben pedig attól hogy mennyire nyílt elme, mennyire képes befogadni akár a saját gondolatainak is ellentmondó információkat, lehetséges valóságként. Mert pl ez a belépő szint ahhoz, hogy egyáltalán elfogadja hogy pl ő tényleg nárcisztikus és az ő viselkedése a probléma, nem pedig mindig valaki másé.

Illetve amit a legfontosabbnak tartok a nárcisztikusoknál, az az a pont amikor már felismeri hogy saját magának is árt ezzel. Onnét ha van kellő intelligencia, akkor lesz szándék is hogy megpróbáljon változtatni.

2022. aug. 15. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Mert kb. akkora változásra lenne szükség, mint ha engem meg akarnál tanítani arra, hogy fiú vagyok, pedig tudom, hogy nem. Megtanulhatok mindent, hogy mit kell eljátszanom a rám erőszakolt szerep kedvéért, betanulhatok mindent a viselkedésükről, de érezni soha nem fogok úgy. Vagyis amint lehetőségem van rá, azonnal a valódi meggyőződésem szerint viselkedek. Hisz a meggyőződésem, hogy nő vagyok. Direkt ilyen erős példát hoztam, mert náluk is ekkora a szakadék a valóság és az önkép között. De ez már tényleg a valódi nárcizmus, nem csak ilyen-olyan arányú nárcisztikus jegyek. A tényleg valódi nárcisztikus még a terapeutát is hülyének nézi, mit is akar ez itt "tanítani" nekem?
2022. aug. 16. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

"#2 Megkérdezhetem, miből ismertél rá arra, hogy szükséged van terápiára?"


Főleg a depresszióm, életben való elakadásaim, apámmal való kapcsolatom miatt mentem terápiára. A Pszichiátriai Klinika Pszichoterápiás Osztályán felvetettem magam a négyhetes csoportos kognitív sématerápiás programba. Ott az elején csináltak teszteket, és ott jött ki, hogy nárcisztikus vagyok, amit előtte nem is tudtam.

Ez a program most is működik, de átköltözött a Rókus Kórházba.

2022. aug. 16. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
A nárcisztikusok nem tanulnak a hibáikból, és folyton ugyanazokat a köröket, ciklusokat játszják végig az összes aldozatukkal. Bennük nincs hiba, vagy ha látszólag el is ismerik, az is manipuláció, és még neked kell sajnálnod őt, és milyen gonosz vagy, hogy megbántottad. (Azzal pl hogy jogosan vontad kerdőre. Egy narcisztikus úgy keveri a lapokat, hogy sose legyen elszámoltatható, sem pedig átlátható, de a végén mindenki rájőn hogy kb semmi közük az ember fogalmához lélektanilag. Súlyosan betegek, főleg a rejtett nárcisztikusok, akik már kb pszichopaták is.)
2022. aug. 20. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
53%
Mert nincs érzelmük. Akinek meg nincs, nem is lesz
2022. aug. 30. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!