Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan lehet leküzdeni az...

Hogyan lehet leküzdeni az izgulást, lámpalázat nyilvános beszéd közben?

Figyelt kérdés
Munkámból adódóan néha több ember előtt kell beszélnem és ilyenkor mindíg nagyon izgulok, ami abban nyilvánul meg, hogy nagyon gyorsan ver a szívem, beszéd közben alig kapok levegőt, nagyon remeg a hangom, nehezen tudok beszélni,legalábbis nekem így tűnik, mások szerint viszont hadarok és mintha nem is lennék önmagam olyankor, csak a fejemben előre összerakott szövegre koncentrálok és arra, hogy azt valahogy kínok közt megpróbáljam úgy kinyögni, hogy ne akadjon össze a nyelvem, vagy ne felejtsem el a következő szót. Mikor más előadókat hallgattam, akik szintén izgultak és nagyon remegett a hangjuk, akkor picit zavaró volt számomra, hogy olyan, mintha minden levegővételért meg kellene küzdeniük. Valahogy zavarónak éreztem ezt a küszködést, mert elvonta a figyelmem a mondanivalóról. És megfogadtam magamban, hogy én nem akarom, hogy mások érezzék ezt, mikor én beszélek. De valószínüleg ugyanezt érzik. Hogyan tudnám ezt az idegességet, lámpalázat leküzdeni végre?

2022. okt. 24. 22:50
 1/8 anonim ***** válasza:
74%
Gyakorlással. Ez másképp nem megy. Úszni is úgy tanulsz meg, hogyha úszol. Minél többször csinálod, annál nagyobb rutinod lesz benne, és megemelkedik az ingerküszöböd.
2022. okt. 24. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
55%
xanax és társai gyors segélyként
2022. okt. 24. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Közben várandós vagyok, így a gyógyszeres megoldásokat mellőzném. Viszont szülésig még dolgozom néhány hónapig és szülés után is tervezek elég hamar visszatérni a munkába, igaz csak online míg a baba pici.
2022. okt. 24. 23:08
 4/8 anonim ***** válasza:
74%

Ugyanigy voltam amit leirtal. Aztan egyetemen jottem ra hogy en mennyire felnezek azokra az emberekre akik jol adnak elo. Illetve nem csak en, mindenki felnez rajuk. Ezert en is ilyen akartam lenni.


Na en innen nyertem erot hogy szivesen adjak elo nagy szamu kozonseg elott. Picit erezd magad nyugodtan felsobbrendunek azok felett, akik hallgatnak teged. Amikor te beszelsz nekik, olyan mintha te tennel nekik szivesseget nehogy mar te izguljal.


Amiota igy atkattintottam ezt a fejembe, szinte mar varom azokat az alkalmakat amikor emberek elott beszelhetek.

2022. okt. 24. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
72%
Gyakorold otthon tükör előtt a mondandódat, előadásodat. Ha van alkalmi közönség, még jobb. Növeld az önbizalmadat. Menj ki az erdőbe és kiabálj hangosan, hogy ne félj a hangodtól, ne félj magadtól. Előadás előtt gondolj az életed sikeres részeire. Tanulmányozd Dale Carnegie hatásos beszédre, sikeres előadásra és előnyös öltozködésre vonatkozó könyveit. Képzeld magad elé a szituációt és gondolj arra, hogy érdeklődéssel figyelnek rád.Ne izguló előadókat nézz, hallgass, hanem szerény, de magabiztos előadókat. Kerüld a kritikus "barátokat". Készülj fel a témákból alaposan, hogy legyenek beszéd közben értékes gondolataid, legyen mondandód. Ha van mondandód, könnyebb a hallgatóság szemébe nézni és azt érezni, hogy meg akarod őket győzni.
2022. okt. 24. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm az eddigi gyors és hasznos válaszokat! Akinek van még hasonló jó tippje/trükkje, ossza meg nyugodtan!
2022. okt. 24. 23:55
 7/8 anonim ***** válasza:
74%

Alapvetően az egyetlen útja a gyakorlás, de ott is nagyon fontos, hogy megengedő legyél magaddal és az elvárásaidat magaddal szemben reálisan kezeld. Magyarul ne úgy hagyd el a pódiumot, hogy "már megint szétvitt az ideg, sose fog ez nekem menni", mert ezzel lebénítod saját magad, rombolod a sajá önbizalmadar, és ellentétes hatást váltasz ki: meggyőzöd magad, hogy alkalmatlan vagy. Pedig nem vagy, valójában az előadói készség teljes mértékben tanult képesség. A született tehetségnek tűnő előadók azért jobbak, mert kisgyerekként már produkálták magukat a felnőtteknek és a többi gyereknek, ami több évnyi plusz tapasztalat.


Sokat tud segíteni ebben, ha állandó visszajelzést kérsz egy olyan embertől, aki képes pozitív hangvételű, de korrekt visszajelzést adni. Prezentációs technikák tréninget szoktam tartani a munkahelyemen, és valóságos szárnyakat ad a kollégáknak, amikor rámutatok az erősségeikre, és adok egy két tippet. Megszületik bennük a hit, hogy ők erre képesek, majd 2-3 alkalom után akkora fejlődést érnek el, hogy én döbbenek meg legjobban.


Az izgulás enyhítésével kapcsolatban a legfontosabb skill az előadás begyakorlása. Ha nagyon jól felkészültél, az biztonságérzetet ad. Ha nem készültél eleget, akkor a mondanivalódat a nézők nyomása alatt kell megalkotnod, ami kicsit olyan érzés, mintha pucéran kellene kiállnod. Szoktam javasolni a szöveg teljes betanulását, és videóra próbálását.


Apró trükk lehet még, hogy ha előbb érkezel a helyszínre. Te vagy ott először, a környezet még csendes, megnyugszol, fokozatosan tudsz az érkezők között "haverokat", támaszokat találni, a technikát elpróbálni. Csinálhatsz légzőgyakorlatokat, stb.


Legyen nálad egy pohár víz, ha elakadsz, iszol egy kicsit, ezzel időt nyersz. Nem nagy dolog, de egy kapaszkodó, ami a biztonságérzetet növeli.


És még egyszer: tudatosítsd magadban, hogy ez teljesen normális, és egy abszolút leküzdhető, pragmatikus probléma, semmi több.

2022. okt. 25. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
66%
Nálam az segíteni szokott, hogy jól tudom, hogy mit akarok mondani, és utána már csak az információk átadására koncentrálok. Mint ahogy te is mondtad, ha izgul az előadó, akkor az zavarja a megértést.
2022. okt. 25. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!