Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Szerettek nosztalgiázni...

Szerettek nosztalgiázni milyen volt jókat bulizni a 80 as években?

Figyelt kérdés
Például itt van a Modern Talking - Sexy Sexy Lover című szám anno és most is nagyon jó választás volt partyra szerintem
2022. dec. 16. 23:47
1 2
 1/12 Noren1989 ***** válasza:
62%
Aham, igaz, h akkor még gondolatban sem voltam, de biztos jó lehetett.
2022. dec. 16. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Szerintem is
2022. dec. 16. 23:52
 3/12 A kérdező kommentje:
Én se éltem még akkor de gondolom biztosan van aki igen
2022. dec. 16. 23:54
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Akkor ez álnosztalgia lesz, ha nem éltél akkor.

Szocializmus volt. Csak olyan zene mehetett, ami megfelelt a Párt szellemisége által közvetített értékeknek, nem volt sem rendszerkritikus, sem túlságosan nyugatias. Aki nem agyatlan birkaként bólogatott, azt koncepciós perrel börtönbe zárták, a rendőrök zaklathattak, random bulikban tartottak razziákat, járőrautó figyelhetett a házad előtt, a szomszédok jelentettek rólad, ha valami "gyanúsat" csináltál. Tényleg csodás volt!

2022. dec. 17. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
74%
Nem a Stranger Things által lefestett, túlidealizált, amerikai 80-as évekből kell kiindulni, mert semmi köze a valósághoz.
2022. dec. 17. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Boney M. - Rasputin (Sopot Festival 1979) elképesztő milyen régi szám és még most is fent van yotuben durva most ezt hallgatom jó szám
2022. dec. 17. 01:07
 7/12 A kérdező kommentje:
Értem köszi a választ!
2022. dec. 17. 01:08
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Volt akkoriban egy KISZ nevű szervezet, ami jóváhagyta az új dalokat, előadókat. Ha nem fértél bele az aktuális politikai arculatba, akkor vagy hátulról jövősen megpróbálták ellehetetleníteni, hogy karriert építhess - ami általában sikerült is nekik - , vagy betiltottak. Szóval lehet szemezgetni a régi zenék közül, de annak ellenére, hogy ma sokan szeretik és fent van a youtube-on, lehet, hogy egy akkori diszkóban vagy rádióban hallgathattad volna meg.
2022. dec. 17. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Itthon teljesen más volt a híres '80s, mint odakint a tengerentúlon.

Volt egy Erdős Péter nevű emberke, aki a sajtóosztály vezetője volt a Magyar Hanglemezgyártó Vállalatnál, a PRO Menedzser Iroda igazgatói tisztjét töltötte be, na most konkrétan ez az ember döntötte el, hogy az akkori együttesek mennyire lehetnek híresek/támogatottak. Volt a híres "Három T kategóriatrió": támogatott, tűrt és tiltott. Laár András mesélte, hogy ők a KFT-vel a tiltottból kerültek át a tűrt kategóriába, mert még az ő zenéjük se tetszett túlzottan a nagy Péternek, az első KFT lemezből pl. csakis azért nem készült több példány, miután elfogyott a lemezboltokból, mert "ő azt nem akarta", hogy több legyen belőle. A Neoton Famíliáról meg a mai napig keringenek olyan történetek, hogy az egyik Évának konkrétan le kellett feküdnie vele, hogy a Neoton tovább lehessen az élvonalban. Ahogy Nagy Feró mondta róla: "Nem volt ő senki, csak egy kis szánalmas nagyarcú szőrös kis vén g*ci, aki azt hitte, hogy ő az Atyaúristen, ennyi".

Szóval más világ volt még akkor.

2022. dec. 17. 02:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

A buli fogalma a 80-as években...

Volt ennek egy olyan aspektusa is, hogy előkerültek a "semmiből" lázadó, rendszerkritikus zenekarok, akikről gondolom, nem rendkívüli hír, hogy szó sem eshetett esetükben lemezkiadásról, csak abban az időszakban, amikor már a pártállam vezetőinek is egyértelművé vált, hogy ennyi volt, nem sokára le kell húzniuk a rolót, - inkább már azon ügyeskedtek, hogy miként tudnak minél kisebb veszteséggel, nyálfolyammal a hátukon kikeveredni az ideológiai harcból...

A pártállam aláásásában - bár nem tűnik annak, - jelentős szerepe volt ezeknek az együtteseknek ismertté válása. Zárt, részben zárt klubokban léptek fel, amelyek általában egyetemi, főiskolai klubok voltak, de voltak olyan helyek is, mint a Ráday Klub (Budapest IX. kerületében).

Az ilyen helyeken és tartalommal szervezett koncertek híre szórólapokon és szájhagyomány útján terjedt, - többnyire azoknak adták tovább a szervezők és a beavatottak, akiket megbízhatónak tartottak, de akin talált forgást az állambiztonság és kompromittálhatóak voltak, azokon keresztül ide is egyre több besúgó szivárgott be, akik jelentettek a megbízóiknak.

Erről a legősibb underground együttesek ma is élő tagjai napokig tartó előadásokat tudnának tartani. A legismertebb ezek közül az URH, a Kontroll Csoport, Európa Kiadó és a Sziámi volt, de volt még sok.

Ezeknek a buliknak pont, hogy a tiltottság volt a legnagyobb varázsuk, alapkellék volt kellékeik között a zsíros kenyér, a vörösboros cola és elő-előkerült a füves cigi is. Nem voltam nagy koncertre járó ember - rajongóként, - de amikor elkeveredtem egy-egy ilyenre, akkor rendesen mellbe csapott a füves cigi illata, ha nem a koncert kezdésekor mentem be a többiekkel. A szövegvilág sem a klasszikus szerelem mederben csorgott, - akkoriban a legális dalok témaköre 98 %-ban ez volt, mert más nem is nagyon lehetett. Ebből jól eléldegél a Szenes Iván és a hozzá hasonló kaliberű dalszövegírók, de érdemi tartalom nem volt mögöttük, ami komolyan érdekelt volna bárkit is. -A szövegvilág volt a második tényező, amely az erejét adta az undergroundnak, de voltak kifejezetten ötletes, jó zenék is, amelyek csak az erdős-féléknek köszönhetően nem válhattak akkoriban széles körben ismertté. Sok volt a razzia, - sokan aludtak bent egy-két éjszakát rendőri ügyeleten, szerencsésebb esetben nem ruházták meg őket a rendőrök, de láttam olyan eseményt, amikor a szemem láttára vert félhülyére egy embert maga az ügyeletes tiszt. Mondjuk az utóbb leírt élményem nem kapcsolódott könnyűzenei klub látogatásához...

Pontosan ezért is próbáltak meg mindent elkövetni az ilyen bulikat szervezők annak érdekében, hogy ne legyen balhé, - lehetőleg csak a jelenlévők tudjanak arról, hogy volt egy ilyen buli.

2022. dec. 17. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!