Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért van az, hogy az emberek...

Miért van az, hogy az emberek a sikereiket kizárólag saját maguknak szeretik tulajdonítani, elfelejtkezve pl. a szüleikről és családi körülményeikről?

Figyelt kérdés
Pl. valaki relatíve szerető, normális családban nő fel, ráadásul jómódúban, ahol mindent megkap érzelmileg és anyagilag is támogatják egész jól 15-20-25 éven keresztül. Aztán sikeres is lesz az életben és azt hiszi, hogy ezt mind magának köszönheti, közben pedig ott van mögötte, hogy a szülei 15-25 évig iszonyú sok időt, pénzt, figyelmet rááldoztak. És ezzel tisztában sincs, illetve más embereket lenéz, akik nem lettek sikeresek az életben és azt gondolja, hogy az hogy ők nem lettek sikeresek kizárólag szintén azokon az embereken múlt (nem), ahogy az ő saját maga sikere is csak rajta múlt (nem). El sem gondolkozik azon, hogyha ő is egy rosszabb családba születik, pl. a szülei csórók, vagy az apja alkoholista, vagy nem kap gyerekkorában szeretetet, figyelmet, törődést, akkor belőle sem ilyen ember lett volna. (És akkor olyat nem is mondok, hogy gyerekként molesztálják, vagy még durvább dolgok.) Meg nincs tisztában azzal, hogy a gyerekkor (főleg azok az évek, amikre semennyire vagy alig emlékszünk) mennyire meghatározza a későbbi életünket is. Annyira meglepődöm, hogy sokszor intelligens és okos emberek sincsenek ezekkel tisztában. Miért?
2023. jan. 18. 09:00
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
84%
Tisztában van mindenki, hogy honnan jött, és biztosan hálás is a szüleinek. Viszont, ha te felnőttként sikereket érsz el a saját verítékeddel, amit csakis egyedül értél el, azért szerinted egyedül kinek jár köszönet? Pl. valaki elhízik és önállóan lefogy, sportol, akkor a dicsőség kit illet? Munkában elért sikerek kit illetnek?
2023. jan. 18. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
78%

Mert az egész hülyeség, amit írsz

A jó családi és anago körülmények elvileg segíhetnek az elindulásban, de a többi rajtad múlik csak.

Rengeteg ember van, akinek meglennének ezek a lehetöségek, mégsem jut semmire, meg rengetegen, akik nulla hátttérrel indulnak és mégis elérnek elég sok sikert.


Egy példa: édesapám meghalt kicsi koromban, anyukám egyedül maradt három gyerekkel özvegyen. EL tudod képzelni, mennyire nem volt semmire pénz? Meg mennyire nem jutott ideje a lelkünket pátyolgatni, miközben megpróbált annyi pénzt összeszedni, hogy ne éhezzünk?

Ennek ellenére én mérnök lettem, kitünö érettségivel jutottam be (nem hajtott senki a tanulásra, tudtam magamtól is, hogy ez az egy utam van), az egyetem mellett dolgoztam, hogy meg tudjak élni.

A húgom orvos lett, az öcsém meg vállalkozást nyitott, amiböl igen jól megél.

A szomszéd gyerek meg az általad említett privilegizált helyzetböl indult, az érettségi csak szülöi (anyagi) segítséggel lett meg, kibukott 5 egyetemi szakról, végén nagy nehezen bejutott egy irodába beosztás nélküli helyre, és azóta is a szülök támogatásával tud csak megélni, csak arra nem gondol, hogy mi lesz, ha a szülök nem élnek már.


Szóval sokkal több múlik az adott emberen, mint a külsö körülményeken, aki elmerül az önsajnálatba, mert nincsenek gazdag szülei, abból nem lesz semmi, aki meg önmaga el akar érni valamit, és ezért hajlandó TENNI IS, az meg akármilyen szintet el tud érni.

2023. jan. 18. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
46%

Nem olvastam az eddigi válaszokat, de butaságokat írsz.

Már ott bukik a dolog, hogy ha ilyen empatikus, érzelmileg, anyagilag támogató családban nő fel, ő maga egészen biztosan nem lesz lenéző, öntelt felnőtt, aki nem tudja mit kinek köszönhet.

Biztosan volt a családban hasonló ember, akinek a mintáját követte.

2023. jan. 18. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
44%
Alapvetően igazad van, viszont én is rengeteg példát tudnék mondani arra, mikor valaki önerőből építi fel az életét. Sok sikeres ember a nyomorból küzdötte fel magát, szerintem a legtöbb író, költő, énekes, színész, festő, stb. nem is létezne, ha nem lenne ekkora húzóerő a rossz családi háttér. A legtöbb művészt a kitörési vágy hajtja előre, szeretnék sokra vinni az életben, hogy az elnyomás alól felszabaduljanak. Kedvenc példám pl Marilyn Monroe, ő nem ismerte az apját, az anyja diliházban kötött ki, emiatt árvaházban nevelkedett és gyerekként többen is molesztálták. Egyszóval ő pont egy olyan ember volt, akit senki nem támogatott az életben, aztán mégis milyen sokra vitte. De persze hozhatnék még példát bőven. A jómódban sokan elkényelmesednek, és pont ezért nem lesznek sikeresek. Viszont nyilván jó az, ha van egy alap háttered, csak azt ki is kell használni.
2023. jan. 18. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
56%
Ez egy általánosítás. Vannak ilyen emberek. De vannak teljesen mások is.
2023. jan. 18. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
47%

Nyilván számít a háttér. De van bőven példa arra is, hogy valaki jó háttérrel semmire se viszi meg arra is, hogy valaki rossz háttérrel sokra.


Az se megfelelő hozzáállás, hogy jajj, rossz családba születtem, akkor nekem már úgyis mindegy.


Én úgy mondanám, hogy átlagos háttérrel indultam: szüleim abszolút a középosztály. Sose voltak milliós megtakarításaik, de azért sosem kuporogtunk. Nem mondom, hogy mintaszülők voltak, de azért odafigyeltek ránk.


Én most alapvetően sikeresnek értékelem a helyzetemet. Nem vagyok kiemelkedően gazdag, de jól élünk, jó munkahelyem van, boldog családom. Nem mondom, hogy akkor is itt lennék, ha egy putriban növök fel alkesz szülők mellett. De azt is tudom, hogy mennyi mindent tettem azért, hogy eljussak idáig és tarthatnêk nagyon máshol is.


Én azokat nézem le, akik a rendelkezésükre álló lehetőségekkel nem élnek és úgy hisztiznek.

2023. jan. 18. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
28%

Én valamennyire ilyen ember vagyok.


Boldog gyerekkorom volt, jómódú családom stb.


De sosem volt magántanárom, nem jártam fizetős suliba, nem éltem külföldön, mégis lett 3 nyelvből nyelvvizsgám érettségire, kitűnő érettségim, jelenleg végzős egy nagyon jó szakon (reál szak, semmi köze a nyelvekhez), amin egyszer sem buktam tárgyat, vannak tudományos eredményeim és 1-2 év szakmai tapasztalatom (úgy hogy 2020-ban érettségiztem). Ezen kívül a sportokban és zenében is odatettem magam. Igazából minden hobbimban, így ezekből is vannak országos szintű versenyeredményeim is akár. Ezenkívül rengeteg barátom van, amire büszke is vagyok, leginkább mert ritkán vesztek barátot és van, akivel 2-3 éves korunk óta vagyunk ilyen viszonyban. Plusz egészséges, boldog párkapcsolatom van és ezt elsőre sikerült elérnem (első kapcsolat)


Igen, hálás vagyok a szüleimnek meg néhány tanáromnak, barátomnak stb. Viszont úgy gondolom, hogy a legtöbb ember meg tudta volna tenni a fentiek közül bármelyiket. Vagyis hogy az emberek jelentős többsége, kb 90+% (akik nincsenek extrém rossz helyzetben: pl erőszak, mélyszegénység tudatlanság), nem indultak lényegesen rosszabb helyzetből, mint én. És igen, mindezt a saját eredményemnek tartom. És igen, úgy gondolom, hogy mások is elérhetik ezeket, de tudom, hogy nem mindenki ugyanannyi energiával.


De szívesen veszem, ha felvilágosítasz hogy hol is hibás az elképzelésem, miért nem az én sikereim ezek? És ha nem az én sikerem, akkor kié?


21N

2023. jan. 18. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
69%

Értelmes ember normális háttérrel nem gondol ilyesmit.

Viszont az kétségtelen, hogy az alapokon túl amit elért, azt azért ő maga érte el.

2023. jan. 18. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Valaki a lelkedbe gázolt a sz/r családod miatt?
2023. jan. 18. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
64%
Nem, szerintema kérdezö csak meg akarja magyarázni magának is meg másoknak is, miért nem jutott semmire az életben, elökapja a szleim nem segítettek kártyát és irigykedik mindenkire, aki jobb helyzetböl indult
2023. jan. 18. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!