Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért zavar, ha nem érzem...

Miért zavar, ha nem érzem magamat okosnak korombeli társaimhoz képest?

Figyelt kérdés

Talán hülye kérdés, egy időben nem tanultam iskolában kb semmit, akkor lemaradtam sok társamhoz képest. Később ezt felismertem, és belehúztam, sokat tanultam, tájékozódtam, stb,így beértem sok társamat, gimiben talán én teljesítettem az egyik legjobban az osztályból. A kérdésem az lenne, hogy ennek ellenére valamiért van bennem egy görcs, amit akkor érzek, ha valaki korombeli esetleg okosabb, mint én ugyanazon a területen, amiben én is tevékenykedem. Ha egy azonos korú társaságban nem érzem magam okosnak, akkor az szinten zavar. Zavar, ha valakinek könnyen megy valami, amiért én szenvedek. Elnyomom ezt magamban, és így tudom kontrollálni, de mélyen érzem, hogy zavar.

Mitől lehet ez?



2023. ápr. 13. 16:43
 1/5 anonim ***** válasza:

Talán az önbizalomhiánnyal lehet összefüggésben. Nem érzed magad elég jónak valamiben, ezért amikor azt látod, hogy mások okosabbak, vagy könnyebben megy nekik valami, irritálni kezdenek, magadat pedig kevésnek tartod. Nem tudom, javíts ki nyugodtan, ha tévedek, nyilván nem tudhatom, hogy te hogy érzel pontosan. Én magamon azt figyeltem meg, hogy ha nagyon utálok valakit, akkor egy kis idő múlva rájövök, hogy nem is a másik személyt utálom, csak találtam benne valamit, amit magamból hiányolok, és ezért zavar, ha mások okosabbak vagy szebbek, mint én. Szóval igazából nem is a másik személy a gond, hanem én nem vagyok kibékülve bizonyos kérdésekben saját magammal.


Nekem az a tapasztalatom, hogy aki rendben van magával, az a saját dolgával törődik, jelentősen kevesebbet ítélkezik vagy irigykedik. Talán a kulcs az elfogadás lehet, meg az önmagunkkal való megbékélés. Rájönni, hogy olyan ember nincs, aki mindent tud, mindenkinek vannak hiányosságai. Lehet, hogy egy társaságban valakit "kihívónak" érzel, mert azt hiszed, neki mennyivel nagyobb tudása van, de biztos neki is vannak olyan dolgok, amikről kevesebbet tud, és lehet, hogy azokban meg te vagy a jobb.


Vagy esetleg nem lehet, hogy amiért régebben nem tanultál az iskolában, bűntudatod van, és még tudat alatt mindig azt hiszed, hogy azt a lemaradást kell bepótolnod? És ezért mikor úgy érzed, hogy valamit más jobban tud, az frusztrálni kezd.


Nem tudom, nem vagyok pszichológus, csak próbállak megismerni abból a pár sorból, amit írtál. De nekem az lenne a tippem, hogy próbálj kibékülni magaddal, nyerj egy kis önbizalmat, írd össze azokat a dolgokat, amikben jó vagy, fejleszd azokat, és akkor kevésbé fog talán zavarni, ha mások egy bizonyos témában jártasabbak.

2023. ápr. 13. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Feltehetőleg pont azért, amit írtál, miszerint gyerekként volt egy lemaradásod. Lehet érdemes lenne keresned egy pszichológust, hogy feldolgozd ezt az érzést.
2023. ápr. 13. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a választ! Nagyon hasznos volt! Ezen a "belső béke" keresésen gondolkodtam már, viszont szerintem mindkettő együtt áll fenn. Magamra és a saját viselkedésemre ismertem rá, azok alapján, amiket írtál. Valami tipped van arra, hogy hogyan tudnék magammal megbékélni?
2023. ápr. 13. 17:08
 4/5 anonim ***** válasza:

Én is egy pszichológust javasolnék, azért egy szakember mindig ügyesebben tud a megoldás felé terelgetni, mint ezek a youtube-os trénerek meg önfejlesztők. :D De persze tudom, hogy elég drága mulatság, nem mindenki engedheti meg magának a terápiát.

Szerintem jó ötlet lehet egy lista azokról a dolgokról, amikben úgy érzed, hogy jó vagy, aztán ha megint elhatalmasodna rajtad az az érzés, hogy kevés vagy, gyorsan előkapod a listát (akár egy társaságban is, kimész a mosdóba, elolvasod) és hátha segít visszanyerni az önbizalmad.

Vagy összeszedni azt, hogy miket értél el eddig. Mikre vagy a legbüszkébb. Írtad, hogy később a legjobb tanulók között voltál. Akkor biztos volt valami komolyabb dolgozat, versenyeredmény (esetleg diploma, felvételi vizsga, nyelvvizsga, sikeres állásinterjú, nem tudom mennyi idős vagy) amire büszke lehetsz. Egy ilyen kis dicsőségfal dolog, esetleg baráti társaság fotójával, amire ha ránézel, azt érzed, hogy jó helyen vagy. Fel vannak sorolva a tanulmányi eredmények, karrier eredmények, ott vannak a barátaid. Szerintem hasznos lehet.

2023. ápr. 13. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget mindkettőtöktől!
2023. ápr. 13. 18:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!