Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » A szenvedélyes, expedíciós,...

A szenvedélyes, expedíciós, magashegyi hegymászók többsége a szenvedélyében leli a halálát?

Figyelt kérdés

Suhajda Szilárdnál is láthattuk (minden bírálat, meg "megmondóemberkedés" nélkül), hogy a megszállottja volt az ilyen jellegű hegymászásnak. Le akarta győzni a biológiát és a fizikát, szinte-szinte kísértette a halált. Kijelölt magának öt hegycsúcsot, amit meg akart mászni oxigénpalack és magashegyi teherhordók nélkül, teljesen egyedül, jelszóval az "nem lenne tiszta", ha nem így tenne. Ezek természetesen a világ legnehezebben megmászható, illetve legmagasabb hegyei. Ha alapvető genetikai és egyéb tényezőket figyelembe veszünk (még helyi tibetiek, serpák, meg nepáliak is vesztek oda, pedig nekik nagyon hosszú ideje genetikailag alkalmazkodtak azokhoz a terepviszonyokhoz, ehhez semmilyen aklimatizációs izé hatására sem lehet alkalmazkodni teljesen), akkor az hiszem nem túlságosan ünneprontó kijelenteni, hogy arra, hogy ezt mind túlélje nem volt túlságosan hatalmas az esély. Ez nem a csúcs lett volna (átvitt értelemben és szó szerint is), amin abbahagyta volna, hanem még ment volna tovább a legmagasabbnál még nehezebben megmászható hegyekre. Az meg még rosszabbá teszi a helyzetet, hogy épp akkor ment, amikor abban a térségben a nyár, vagyis a monszun, az esős évszak kezdődik. A földön is elmos településeket. Hát még milyen, ha mindez a magassággal változó, hegyvidéki éghajlaton történik, ahol az alacsony hőmérséklet miatt a csapadék hó formájában hullik le, a monszunszél és egyéb szelek által keltett hóviharok kíséretében. Ilyenkor halnak meg a legtöbben. Többször jelezték is neki a serpák, pláne hogy éjszaka ért volna fel, hogy forduljon vissza. Tényleg nem ítélkezve írom. Ettől függetlenül Ő egy olyan ember volt, aki bízott az álmaiban, és követte is őket akármeddig, ami mindenképpen tiszteletreméltó.


Ez nem egyedi eset egyébként. Erőss Zsolt a Kancsendzöngán maradt. A -ha jól tudom részben, nagymamája részéről, felvidéki magyar származású, szlovák- Demján Zoltán társa Jozef Psotka a lefeleúton a Csomolungmáról rosszul lépett, és kb. 1000 m-t, vagyis kb. 1 km-t zuhant megállás nélkül és szörnyedt halt. Azt hiszem nem túlzás ezeket a hegyeket szinte temetőknek hívni.


Szerintetek kimondható, hogy a szenvedélyes, expedíciós/magashegyi hegymászók többségének a halálát a szenvedélyük okozza?



2023. jún. 5. 17:27
1 2 3
 21/24 A kérdező kommentje:

#15.

"Nem értem ha fogalmad nincs róla, miért hivatkozol a földrajz tudásra."


Bocsi, jártál már Indiában? Mondjuk Észak-India. Kasmír, Pandzsáb stb.? Amúgy gyönyörű hely, érdemes elmenni. Ha igen, magad is tapasztalhattad, hogy amennyiben nem nálunk télen (ott kellemes, meleg idő van akkor) mentél, hogy egy kicsit bőrig áztál. Nepál és Tibet kicsivel van északabbra. Valójában három évszak van, nincs négy évszak. India éghajlata trópusi monszun, és a trópusi átmeneti övbe esik.

Tök véletlenszerűen beírva a keresőbe egy térkép a trópusi átmeneti övről, valamint annak éghajlatairól, területeiről: [link]

Világosan kirajzolódik, hogy a trópusi monszun a Hindusztáni-félszigeten elhúzódik egészen a Himalája határáig. Alfred Wegener óta ismerjük a lemeztektonikát. Világosan tudjuk, hogy egykor az indiai szubkontinens teljesen különálló, független volt Ázsiától. Tektonikus mozgásoknak köszönhetően kerül oda, és nagy erővel közeledik a mai napig a két lemez. Ez az erő gyűrte fel a Himaláját. Azon a területen: Nepálban, Délkelet-Tibetben, Butánban, Ladakban, amúgy trópusi monszun éghajlat lenne, csak a Himalája felgyűrődése miatt nem csak a napsugarak beesési szöge, az óceántól való távolság stb. befolyásolja, hanem elég erősen a magasság (és ennek folyományai, például a légnyomás) is. A hegyvidéki/felszín feletti magassággal változó éghajlatnál érdemes megemlíteni, hogy kiválóan felírható a földrajzi övezetesség észak-dél irányban, de ettől függetlenül a földrajzi elhelyezkedésen semmi nem változtat. Magyarán trópusi monszun jegyek megspékelve a magassággal.

Íme egy klímadiagram Pokharából, egy kedves, nepáli városból az Annapurna hegylánc alól: [link]


Miért lenne "egy hetes ablak"? A diagram alapján egyértelmű, hogy májusban már igencsak megkezdődik a monszun. A csapadék már elég magas. Akkor még nem beszéltünk arról, hogy május vége van, tehát valahol a májusi és a júniusi között, a májusihoz közelebb lévő adatokra számíthatunk. Az időjárás váltakozása itt sem olyan, mint Hári Jánosnál a határon, csak a naptárban. Valamilyen szinten átmenetről beszélünk, bár sokkal radikálisabb a váltás tényszerűen, mint a mi mérsékelt övezetünkben. Miért hagyna ki pár hétre a monszunesőzés? Az esőzést szelek és konvekciók okozzák. Pontosítok: amblock a csapadék a szelekkel, légáramlatokkal, konvekciókkal függ össze, ami pedig a légnyomással. Ez utóbbi már kicsit fizikás része a földrajz tudományának (pl. meteorológia). Szóval, a már egyre inkább megérkező monszunszélrendszer, meg az egyre inkább kitolódó termikus/hőmérsékleti egyenlítő minek fordulna vissza?


Időjárási diagram Katmanduról: [link]


A hőmérséklet valóbban valamivel hidegebb, hisz távolodtunk már az Egyenlítőtől télen, ugyanakkor nyáron is egy szakaszon visszaesik valamivel a sűrű felhőzet következtében.


Másrészt azért a videóban szereplő férfi, aki nem csak "tudományoskodik", meg könyvek tartalmát ismételgeti, esetleg utazásai során azon pár hét tapasztalatáról ír bizonyos esetekben (ellenben például velem), hanem a saját bőrén tapasztalja már XY éve. Kint él életvitelszerűen. Katmanduban él, de a családjuk vidéki. A családjában serpák is vannak, akik életvitelszerűen élnek a Himalája magas részein. Talán van némi tapasztalatuk, ha nem is sok.

2023. jún. 6. 17:59
 22/24 A kérdező kommentje:
Ja, bocsánat. Még kihagytam a hófúvás stb. hűtő körülményeit. No meg, hogy az albedó miatt alapvetően visszaveri a magashegyi térség a napsugarak nagy részét.
2023. jún. 6. 18:05
 23/24 anonim ***** válasza:

Elolvastam, azért reagáltam rá. Te kevésbé olvastad el, amit írtam, mert egyből belekötötték az állításomba és neki álltál magyarázni, mikor én ezt írtam : "De nem sok olyan hegymászóról hallani, aki felhagyott volna a szenvedélyével"


Majd 3 kommenttel később leírod, hogy "kevesebbett hallasz róluk".. igen, én pont ezt állítottam, nem azt hogy NINCS ilyen. 🙄🙄

2023. jún. 6. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 anonim ***** válasza:

23:

De én azt állítottam, hogy sok ilyen hegymászó van, te meg szembeállítottad mint logikai ellentmondást, hogy azt írtam, hogy olyan, aki nem hagyja abba, de nem feszegeti a határait, még több van.


Az sem ellentmondás, hogy nem sokat hallassz róluk, ez ugyanis nem azt jelenti, hogy nincsenek sokan. Csak azt, hogy az ilyesminek nincs kakora médiavisszhangja.


Még egyszer kérlek, olvasd el mit írtam, mert láthatóan még mindigcsak átfutottad!

2023. jún. 6. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!