Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért és honnan jön a kisbetűs...

Miért és honnan jön a kisbetűs írás?

Figyelt kérdés

Két esetre gondolok,

- amikor valaki nem használ egyáltalán nagybetűket a mondatokban (pl. szia. tegnap elmentem a boltba. péter is jött.

- a másik amikor levelezésben aláírásnál a monogrammját kisbetűvel írja



2023. júl. 3. 15:11
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
48%

Az internetes chat elterjedésével ledegradálódott a magyar nyelv helyes használata. Sokan úgy gondolják, hogy könnyebb kisbetűvel írni, mint helyes mondatkezdő nagybetűt használni és kitenni a megfelelő írásjeleket.

Én lustaságnak és igénytelenségnek tartom.

2023. júl. 3. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
40%
hogy a nyelvtannáciknak legyen mibe belekötni
2023. júl. 3. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
59%

Lustaságból. Egy helyett két gombot kell megnyomni.

Borzalom...

2023. júl. 3. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
De a telefonokon pont után automatikusan nagybetű következik. Hallottam olyat, aki kikapcsolja ezt a beállítást.
2023. júl. 3. 15:42
 5/16 anonim ***** válasza:
50%
gépen nincs automatikus nagybetű
2023. júl. 3. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
47%

Chatelés közben egyébiránt helyesen, de kisbetűkkel írok. Közvetlenebb hangvételű lesz tőle a szöveg, barátságosabb, nem olyan hivatalos. Ha valami komolyabbról beszélgetünk, én és sok ismerősöm is már-már tudat alatt visszavált a nagybetűk és a mondat végi pontok használatára.


Az internet már saját központozással rendelkezik, aminek jelentéstartalma van – azért alakult ez ki, mert az internetes beszédben sokkal fontosabb a hangsúly, hangvétel jelzése, mint az átlag levélben, könyvben stb., amire a standard helyesírás ki lett találva. A ! és !!! és !!4! nem ugyanaz. A mondat közepébe tett pont szarkasztikus szünet szerepét töltheti be, ami más szándékról árulkodik, mint a bizonytalan vagy lenéző hármas pont. Mivel a legtöbb platformon nem tudunk dőlt betűvel hangsúlyozni, kisbetűs szövegben ezt sokszor a Kezdő Nagybetűk jelölik helyette. Az xd, XD, lol és asdfghjklshsldl mind nevetés, amiknek a konkrét használata emberfüggő, de bárki, aki többet is használ a listából, nem véletlenszerűen dönt az általa használt formulák között, hanem tudat alatt választ a hajszálnyit különböző jelentésük alapján.


Nyelvszakosként én ezt hihetetlenül érdekfeszítőnek tartom nem egy egyetemi tanárommal együtt, és csak nevetni tudok a begyepesedett panaszkodókon. Mintha bárki arra kényszerítene benneteket, hogy így írjatok! Ahol meg ilyet láttok, annak úgysem ti vagytok a célközönsége. Olyan erről nyafogni, mintha meghallanád, ahogy valaki melletted letegezi a beszélgetőpartnerét, te meg odaszólsz neki, hogy téged ő ne tegezzen.

2023. júl. 3. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
49%
A telefonokon ott is nagybetű következik mondatvégi írásjel után, ha nem mondatvégi írásjelnek szánom a pontot, ez pedig baromi idegesítő, meg a többi automatikus javítás is, amikor átír nekem egy egyébként tök értelmes, de mondjuk szakmai kifejezést egy másik szóra. Én is ki szoktam kapcsolni az automatikus javítást.
2023. júl. 3. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
38%
Mert egyszerűbb, és az emberek 99%-a kötekedés nélkül tudja értelmezni az így leírtakat is, a amradék egy százalékot emg korábban megnevezte már valaki, akik belekötnek pl.
2023. júl. 3. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
38%
Jaj, valaki nagyon begyepesedettnek fájtak a válaszok.
2023. júl. 4. 03:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
29%
mert kényelmesebb. a neten, chaten, fórumokon írás, nem irodalmi hanem a beszélt nyelvhez áll közelebb. a magyar nyelv egyébként sem degradálódik hanem egyszerűsít, ahogy mindig is, és nem egy halott nyelv, a használói alakítják, ezért folyamatosan változik
2023. júl. 4. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!