Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Túlzott szemkontaktus?

Túlzott szemkontaktus?

Figyelt kérdés

18 éves fiú vagyok, akinek 17 éves koráig nem voltak barátai, úgyhogy bizonyos dolgokat sokkal később tanulok/tanultam meg, mint más emberek szoktak.


Egy idő után elkezdtem a szemkontaktus témájára is fókuszálni egy kicsit. Olvastam róla neten, néztem videót is.

„Egy jó szemkontaktus 3 másodpercig tart, azután el kell nézni valamerre.” – A különféle médiatartalmak mind erre utalnak.


Sokfajta szituációban ezt tényleg meg is tudom valósítani, viszont vannak elég érdekes esetek is, amikor nem feltétlenül működik.

Vannak, amikor mások folyamatosan engem néznek – pl családtagok – én meg nem tudom mit csináljak, így inkább elfordulok, olyan pozíciót veszek fel, amely során nem kell egymást bámulnunk.

Néha úgy érzem túl sok ez az egész, néha teljesen elegem van a szemkontaktusból.


A körülöttem lévő emberek két viszonylag jól elkülöníthető csoportra tagolódnak. (A tagolódási szabályok nem egyértelműek, a csoportok viszont igen.)


@ Akikkel könnyen tartom a szemkontaktust:

Barátok, idegenek, idegen lányok, pénztárosok (igaz, ott csak pár pillanatról van szó), és egyes osztálytársak.


@ Akikkel nem:

Közeli családtagok, főleg szülők, de sokszor a testvéreim is; távolabbi családtagok; idős emberek; OTP-ügyfélszolgálatos nénik; egyes osztálytársak.


Hosszabb beszélgetések esetén is gyakran problémában vagyok. Főleg az első kategória esetében, de a másodiknál is megesik.


Konkrét kérdéseim jelen pillanatban nem nagyon vannak, viszont ezzel a témával muszáj lenne valamit kezdenem. Minden javaslatot, ötletet, tippet, meglátást örömmel fogadok. A válaszokat előre is köszönöm. :)

(Bocsi a hosszú szöveg miatt)



2023. aug. 13. 00:22
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:

Az OTP-s történetet még kifejteném egy kicsit:

Egyszer valami komplex OTP-ügyet kellett intéznem bent a bankban és az ügyeimet intéző (harmincas-negyvenes) hölgy kommunikáció során folyamatosan a szemembe nézett, pont ahogy én is az övébe. Egy ideig még elvoltam, de egy idő után már soknak éreztem, és amikor legközelebb futólag összetalálkoztam vele a bankban, inkább a földre, vagy mögé, a falra néztem, mint rá. Még ha rá is néztem, akkor is csak az orrára.

2023. aug. 13. 00:24
 2/14 anonim ***** válasza:
Zavar a túlzott szemkontaktus, főleg a szeretteid és számodra közelebb álló emberek felé, az idegenek úgymond semlegesek ilyen szempontból, azokkal könnyebb. Az OTP-s néni is azért zavaró mert frusztrált ahogy hosszasan néz. Teljesen ugyanígy vagyok, családtagok nézése készít ki a legjobban, mintha a vesémig látnának. Szociális fóbiád nincs?Asperger?
2023. aug. 13. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Megeszem a kalapom, ha te nem vagy aspergeres.
2023. aug. 13. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

#2, Miért? Neked van?

#3, Jajaj. Gondolom itt az ideje utánanéznem a tüneteknek. Őszintén reménykedem abban, hogy a kalapod elfogyasztására bírhatlak téged.

2023. aug. 13. 09:40
 5/14 anonim ***** válasza:
Viselj napszeműveget.
2023. aug. 13. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Igazából csak arról van szó, hogy egyszer ezzel az OTP-s hölggyel történt egy ilyen „folyamatosan a szemébe nézek a másiknak, amikor hozzá beszélek” történetünk és azóta teljesen megváltozott a szemkontaktusról alkotott véleményem. Tudom, igazából egyáltalán nem az, de néha mégis beteges és perverz gesztusként érzékelem, amiből időnként már kicsit elegem van. Néha nagyon jól elboldogulok a szemkontaktus témájában, néha pedig soknak érzem. Korombeli emberek esetében inkább fiúk esetén fordul elő, hogy nem szeretek a szemükbe nézni; lányoknál ritkábban.

Utánanéztem az Asperger-szindrómának. Vannak egyes tünetek, amelyek tényleg rám illenek, de van köztük egy-két tök általános tulajdonságok is, amelyeket nagyon sok emberre rá lehet húzni.

A netről kiírogattam a tüneteket. Az következő válaszomban közzétett lista forrása a WEBBeteg és a Házipatika. Akit érdekel elolvashatja, illetve megnézheti a pipák és X-ek arányát. De tényleg csak az olvassa, akit érdekel. Ha senki sem olvassa, én azt sem bánom, hiszen úgyis önmagamnak csináltam a listát elsősorban.

2023. aug. 13. 16:11
 7/14 A kérdező kommentje:

A netről összegyűjtött tünetek listája:

--------------------------------------

✅ Jellemző rám.

❌ Nem jellemző rám.

🚫 Egyáltalán nem jellemző rám.

🔀 Nem egyértelmű, semleges, vagy némely esetben csak én magam nem tudom megállapítani.

🔙 Régen jellemző volt rám.

--------------------------------------

❌ Átlagos vagy átlagon felüli intelligencia

❌ Szegényes kommunikáció,

🔀 Gyenge kapcsolatteremtő készség [Talán nem az átlag felett helyezkedem el benne, de azért gyengének sem mondanám]

✅ Szemkontaktus kerülése

❌ Egyéb nonverbális kommunikációs eszközök, gesztusok, arckifejezések hiánya

❌ A szabályokhoz, a megszokott rutinhoz való görcsös ragaszkodás

❌ Feszült idegállapot

✅ Depresszió [Volt már példa hasonlóra, de azért ez sem jellemző]

✅ Az aprólékos beszéd

🔀 Az ingerek feldolgozásának nehézsége

❌ A megtapadt gondolkodási sémák.

❌ A közösségi lét íratlan szabályaival folyamatosan összeütközésbe kerülnek

❌ Társaságban megélt öröm hiánya

❌ Esetenként agresszív, vagy önsebző viselkedési formák

🔙 Zárkózottság

✅ Evészavar [vannak édességgel kapcsolatos önuralmi problémáim, és félek az elhízástól]

🚫 Jellegzetességei közé tartozik az empátia hiánya, a mások iránti teljes érdektelenség

🔀 Hosszasan beszél a számára kedves témáról, anélkül, hogy észrevenné, hogy a másikat ez nem érdekli vagy esetleg szeretné megváltoztatni a beszélgetés irányát. [Nem jobban, mint mások. A testvérem azt mondta, az ismerőseinek legalább a fele ezt csinálja]

🚫 Bizonyos mintákhoz, viselkedésekhez, rutinokhoz való abnormálisan erős ragaszkodás

❌ Egy-egy nagyon szűk érdeklődési körre irányuló extrém mértékű fókusz

✅ Elképesztő mennyiségű információt gyűjthet össze valamiről, anélkül, hogy a téma nagyobb kontextusban érdekelné (vagy akár megértené azt)

❌ Az Asperger-szindrómás gyerekek már korán nagy szókinccsel rendelkezhetnek, de hajlamosak a nyelvet szó szerint értelmezni. [Az utóbbi időben viszonylag sok időt töltök a szókincsem fejlesztésével, de alapjáraton egyáltalán nem jellemző. Nem értek szó szerint semmi olyat, amit nem kellene.]

❌ A beszéd már korán kialakul, igen gazdag szókinccsel, felnőttes beszéddel, jellemzően kommunikációs szándékkal, ami azonban egyoldalú. [Inkább későn alakult ki, mint korán. Részben tudatos fejlesztésnek köszönhetően]

❌ Nehezükre esik például a nyelvi humor, a kétértelműség vagy az irónia megértése

✅ Az érintett gyerekeknél gyakori az ügyetlenség, vagyis bizonyos motorikus képességeik lassabban fejlődnek ki

🔙 A kézírásuk nehezen olvasható [ma már egyáltalán nem jellemző rám]

✅ Megtanulja leküzdeni hátrányait, és képes beilleszkedni a társadalomba akár anélkül is, hogy tudná magáról, hogy Asperger-szindrómás

❌ Nehezen fejezik ki érzelmeiket

❌ Nehezen olvassák le az érzelmeket mások arcáról

❌ A rutinhoz, megszokotthoz való kényszeres vagy görcsös ragaszkodás

❌ Egyik fő tünete a szűk körre korlátozott érdeklődés; egy adott tárgy (gondolatkör, téma) iránt tanúsított megszállott érdeklődés, abban való elmélyedés, miáltal az illető az adott terület kiemelkedő ismerője, szaktekintélye [Sok minden érdekel.]

✅ Különböző dolgok iránt tanúsított érzékenység/ellenszenv, pár példa: hang, fény, szín, szag, ruhák, ételek. [Ha mások beszélgetnek, akár nagyon halkan is, nem tudok tanulni vagy aludni. Van füldugóm.]

🔀 Túlzó bőbeszédűség. [Régen szótlan voltam, ma már inkább bőbeszédű, de túlzónak azért nem mondanám]

2023. aug. 13. 16:11
 8/14 A kérdező kommentje:

🔀 Gyenge kapcsolatteremtő készség [Talán nem az átlag felett helyezkedem el benne, de azért gyengének sem mondanám]


Persze régen nyilván jellemző volt rám ez is. Elkerülte a figyelmem.🔙

2023. aug. 13. 16:13
 9/14 anonim ***** válasza:
4 A kettes vagyok, igen Aspergeres és szociális fóbiás
2023. aug. 13. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Vagyunk így páran, akiket zavar a szemkontaktus. Kicsit (néha nagyon) nehéz vele együtt élni, de ez van.

Csak ennyit tudtam "segíteni", hogy nem vagy egyedül.

2023. aug. 13. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!