Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Szerintetek mit jelent az...

Szerintetek mit jelent az empátia?

Figyelt kérdés
Az empátia, ha racionálisan végiggondolom, mit érezhet a másik, és annak megfelelően cselekszem, akár visszafogom magam pl az ő érzéseire tekintettel? Vagy csak akkor empátia, ha érzelmileg is bevonódom?

2023. okt. 9. 11:00
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Az empátia az azt jelenti hogy eltudod képzelni hogy mit érez a másik, ez tanulható. Az együttérzés az amikor ugyan azt érzed, erre az érzékenységre születni kell.

De ezek csak a te érzelmi reakcióidat írják le, az hogy mit teszel az teljesen más

2023. okt. 9. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Az empátia beleérzőképességet jelent, de nem véleményazosulást.
2023. okt. 9. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Igen, nem a véleményazonosulásra gondoltam, hanem hogy racionális szinten megértem, hogy benne milyen érzések lehetnek. A véleményem nem változik, vagyis nem lesz azonos az övével, csak logika eszközével kikövetkeztetem, mi lehet benne (pl mert ismerem a múltját, élethelyzetét stb, ami alapján következtethetek). És ennek megfelelően cselekszem, mert nem akarom őt bántani, tekintettel vagyok rá, de nem osztom a véleményét. Megértem, de érzelmileg igazán érint meg. Csak kevés ember eseten. Persze lehet nagyon félremegy, és tévedek, volt már ilyen.
2023. okt. 9. 11:46
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Igen, ez az empátia
2023. okt. 9. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

*érzelmileg NEM igazán érint meg. Ezt akartam írni.

Igaziból bevezettem egy új módszert: nem akarok empatikus lenni, hanem kérdezek. Megkérdezem: “Mire van szükséged?” Például. Mert a az van, hogy többször benéztem már ezt az empátia dolgot, és nagyon kellemetlen helyzeteket szül.

Régebben eléggé rágörcsöltem erre a dologra, és utáltam magamban ha nem vagyok eléggé empatikus. De el kell fogadnom, ez van.

2023. okt. 9. 12:04
 6/10 anonim ***** válasza:
91%

Van ösztönös empátia, ez esetben beleéled magad érzelmileg valaki másnak az érzéseibe vagy egy számodra idegen szituációba. Ez abszolút nem tudatos, ha valaki megkérdezné, hogy honnan tudod, hogy pl. mit érez a másik, akkor nem tudod megindokolni.


Hogyha mindez nem zsigerből jön, hanem racionális gondolkodás, elemzés útján elképzeled, hogy mit érezhet a másik, milyen lehet ez a számodra idegen szituáció, azt kognitív empátiának nevezik, ami semmivel se rosszabb, mint az ösztönös, érzelmi alapú empátia, csak más.

2023. okt. 9. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha látod hogy valaki citromba harap, vagy citromlevet facsar a szájába, akkor önkéntelenül is megindul a nyálelválasztásod.

Ha látod hogy valakit lendületből tökön rúgnak, akkor önkéntelenül is összehúzod a lábaidat.


Az empátia ennek az érzelmi megfelelője; ha látod hogy valaki szomorú, akkor a te szíved is összeszorul, mert tudod hogy ez milyen érzés, és akaratlanul is beleéled magad.


Az, hogy te "logikával" közelíted meg mások érzéseit, nem empátia. De amúgy.... Az érzelmek és a logika nem zárják ki egymást. Attól hogy képes vagy átérezni mások érzéseit, még gondolkozhatsz logikusan a helyzetükről.

2023. okt. 9. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
HA megtanulod hogy a másikat mi motiválja, akkor sokkal egyszerűbben tudsz vele együtt lenni
2023. okt. 9. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
6-os, ez nagyon jó, nem is hallottam még erről, hogy kognitív empátia! Hát ez az, amire gondoltam
2023. okt. 9. 20:22
 10/10 anonim ***** válasza:
Az az igazi empátia ha bevonódsz. Pl nem akarsz neki igazából jót tenni mert tudod hogy nem érdemli meg, de mégis megsajnálod és na jó, segítesz. Vagy valaki nyavalyog, nyávog, és nem bírod úgy hagyni, segítesz, vagy próbálsz. Ha valakiben túl sok ilyen van akkor nem szabad problémás helyzetek közelébe menni, mert a végtelen idő rámegy.
2023. okt. 9. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!