Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért nosztalgikus számomra...

Miért nosztalgikus számomra egy kínszenvedéses időszak? Miért pozitívumként tekintek vissza rá és miért vágyok a lelkem legmélyebb bugyraiból vissza abba az időbe?

Figyelt kérdés
Vagy egy másik példa: az általános iskolából ahol kiközositettek és mindennap bantasoknak voltam kitéve, elsőként miért az jut eszembe, hogy ott hallgattuk meg először az énektanárral órán egy énekesnek a zenéjét, akinek ma a rajongója vagyok? Abba a suliba semmiképp nem vagynek vissza, de mégis miért halványul el megannyi megrazkodtato emlék?

2023. okt. 30. 21:57
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Én is így vagyok vele.

Általános iskolában kiközösítettek, szekáltak, de ha visszaemlékszek akkor a sok vicces közös emlék jut eszembe az osztálytársaimmal. Bár én nem vettem részt benne a kiközösítés miatt, de láttam, engem is mosolyra fakasztott. Tehát az boldog emlék számomra.

Szerintem azért van így, mert az agyunk próbálja elfelejteni a rossz emlékeket, és a boldog emlékeket megtartani, felélénkíteni.

2023. okt. 30. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
#1 többnyire a kitartani akarásomra emlékszem. És hogy milyen zenéket, kiket hallgattam az adott időszakban. Ha a zene nem lenne nekem, lehet már nem lennék itt.
2023. okt. 30. 22:08
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

2# Ha a zene okozta számodra a legboldogabb emlékeket abban az időszakban, akkor ugye azért amit fentebb említettem.

De az is lehet, hogy a kitartásoddal egy jó döntést hoztál (biztos), ezért boldog az agyad arra az időszakra. Amikor legszívesebben kárt tettél volna magadban, de a zene és a kitartásod átlendített a nehéz időszakon.

2023. okt. 30. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem mert azt már ismered, és nem olyan bizonytalan/ijesztő, mint az ismeretlen jelen és jövő.
2023. okt. 31. 03:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Mert az emberi elme már csak ilyen. Az emlékeket megszépíti. Ezért van egyébként az a sok "régenmindensokkaljobbvót" ember. Dehogy volt sokkal jobb, sőt, ha vissza kellene menni ugyanabba az időszakba, szabályosan szenvednének, de a rossz emlékek idővel elhalványulnak, a jók meg felerősödnek, így képes az ember egy kifejezetten rossz időszakára is jóként visszaemlékezni.

Ez egyébként egy ismert jelenség: minél kevesebb jó történik az emberrel, az jellemzően annál emlékezetesebb. Én tanárképzőt végeztem, ott tanították is, hogy nem szabad túljutalmazni a gyermeket, mert annak kevesebb hatása lesz, mint annak, ha csak néha jutalmazunk.

Nyilván ez az adott személytől és helyzettől is függ, de általánosságban bizony ez egy nagyon is létező dolog. Én magam is párszor észrevettem, hogy egyre nosztalgikusabban és pozitívabban gondolok vissza a főiskolás éveimre, amiket egyébként akkoriban szívből utáltam. De aztán ha jobban átgondolom, hogy milyen is volt akkor, egyből elmúlik ez az irreálisan pozitív vágyakozás. ;-) Meg aztán vannak olyan helyzetek, ahol el nem tudnám képzelni, hogy a rosszra jóként emlékezzek. Mondjuk a párkapcsolatokban. Volt nagyon jó, és nagyon rossz kapcsolatom is, de utóbbiakra nem tudnék úgy gondolni, mint amit újra át akarnék élni.

2023. nov. 3. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

#5

Létezik erre valami szakkifejezés?

2023. nov. 5. 22:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!