Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan, milyen gyakorlatokkal...

Hogyan, milyen gyakorlatokkal fejleszthető a kreativitás?

Figyelt kérdés
Konkrét gyakorlatokra lennék kíváncsi.

nov. 27. 14:36
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
43%
Muszaki egyetem elvegzese.
nov. 27. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
78%
Nekem még kiskoromban úgy fejlődött, hogy kezembe vettem egy könyvet. Nem tudtam még olvasni, helyette elképzeltem mi van odaírva és úgy "olvastam". Azóta is kreatív vagyok történet írás terén.
nov. 27. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
51%
Inkább arra tudok válaszolni, hogy mivel lehet a kreativitást nullára tenni: A sok telefonozással!
nov. 27. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

De milyen kreativitással kapcsolatban? Gyakorlatilag a kérdésed egy semmi. Mert az is kreatív, aki mondjuk ruhákat/sminkeket rak össze outfitbe, de az is kreatív, aki zenét szerez, vagy stand up comedyket ír, vagy tortát dekorál.


Megint valaki olyan írt ki kérdést, aki gondolkodik valamin, annak az 1%-át leírta ide és nem érti, miért nem kap hasznos válaszokat.

Mert nem értjük a kontextust. Nem látjuk a gondolatmenetedet.

nov. 27. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Elsősorban történetíráshoz, képalkotáshoz, zeneszerzéshez kellene.

Régebben alkottam sztorikat (mesélő voltam szerepjátékos csoportban) de kiégtem. Azóta úgy érzem egyszerűen nincs ihlet. De a kiégés már évekkel ezelőtt volt, játékosknt azóta is csinálom és szeretem, de valami nagyobbra, komplexebbre vágyom csak... nem megy.


És elnézést, hogy eddig nem részleteztem, csak az a tapasztalatom, hogy emberek szeretnek részleteken rágódni vagy tök másr aválaszolni. Mondjuk olyat még nem pipáltam mint 3as, hogy expliciten bevallja, hogy nem tud hozzászólni a kérdéshez, de azért kitalál eg ymásik kédést és arra válaszol:D Végülis ez is kreatív, ha úgy nézzük:D

nov. 27. 15:47
 6/13 anonim ***** válasza:
70%
A rendszeres meditációs gyakorlás segíthet. De nem az ilyen habiszti vezetett stb youtubos meditációk, hanem az igazi. Megéri kipróbálni pár hétig napi 15-20 percet rászánni, és akkor már saját tapasztalat lesz hogy működik-e vagy sem.
nov. 27. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

A történet íráshoz egyszerűen olvass sokat, esetleg minden féle témában. Olyanban is, ami alapvetően nem a stílusod. Pl. mi volt az utolsó non-fiction könyv, amit olvastál?

De más médium is jó lehet. Vagy nézz interjúkat a kedvenc íróiddal. Tök sok érdekes gonolatot lehet tanulni tőlük. Hogy hogyan építik fel a narratívát, a karaktereiket. Vagy pl. hogy őket melyik könyvek ihlették meg.

Egy kedvenc íróm úgy írt egy 6 könyves sorozatot, hogy egy fórumon összevitázott egy másik emberrel. Az író fogadott vele, hogy ha mond neki 2 dolgot, ő összegyúrja őket egy jó történetté. Így lett a sorozat, ami a Pokémonból és a római kori légiósokból lett összegyúrva. :D

Ami még tök jó lehet, az könyv kritikák írása. Most ne arra gondolj, hogy "nó volt, nem volt jó, megfogott, izgi volt". Hanem fogalmazd meg rendesen, hogy mi tetszett benne. Mik voltak a konfliktusok? A karakterek milyen lelki utat jártak be? Milyen másik könyvekkel tudsz párhuzamot mutatni? Hogy használta a nyelvet az író? Milyen eltérő stílusban beszéltek a karakterek? Milyen jellemhibáik voltak?


"Képalkotás" alatt rajzolást/festést értesz? Olvastad már Andre Loomis portré rajzolós könyvét? Iszonyatosan jó. Vagy pl nekem sokat segített SMINKELŐS videókat nézni. Hova teszik a sötétebb színeket? Hova a világosat? Mit emelnek ki?

Csinálj instagrammot/pinterestet és gyűjtögess képeket. Nekem van pinteresten külön fotós és külön rajzos/festményes mappám. Pl. keress olyan képeket, ahol nagyon tetszik a póz, vagy a színpaletta.

Aztán gyűjts olyan művészeket, akik valamiben inspirálnak. Pl. nekem nagy kedvenceim Mucha, Leyendecker és Norman Rockwell. Vagy maiak közül Wylie Beckert, Nakamura Yusuke, Riikka Auvinen.

Eljátszhatsz az ő képeikkel. Csinálj tanulmányokat. Próbáld meg "másolni" a stílusukat (persze ne úgy add ell utána, hogy teljesen saját). Mondjuk szedd szét egy képük színeit, és csinálj velük valami újat. Vagy rajzold újra a te stílusodban. Vagy pont fordítva, saját karaktert próbálj úgy megrajzolni, mintha X híres művész csinálta volna.

nov. 27. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
6, define igazi meditáció. Mire gondolsz pontosan? Tudnál linkelni valamit?
nov. 27. 16:09
 9/13 anonim ***** válasza:

Maga a gyakorlat egyszerű:


„Üljünk egyenes háttal, csukott vagy félig nyitott szemmel (ne fókuszáljunk konkrétan semmire), fejünket döntsük egy kicsit előre. Mindkét kezünket tegyük az ölünkbe oly módon, hogy a bal kézfejünket felfele néző tenyérrel az ölünkben nyugtatjuk, és ennek öblébe fektetjük jobb kézfejünket, szintén fölfelé néző tenyérrel. A két hüvelykujjunk finoman összeér.


Lélegezzünk az orrunkon keresztül. Fordítsuk figyelmünket a légzésünkre. Figyeljük meg a be- és kiáramló levegő által okozott érzést a két orrlyukunkon, azon a ponton, ahol a levegő nekiütközik az „orrkarikáknak". Tartsuk figyelmünket ezen az érzésen, és tudatosítsunk magunkban minden egyes lélegzetvételt. Be és ki... be és ki. Ne avatkozzunk a légzés természetes folyamatába, ne erőltessük semmilyen módon, ne tartsuk vissza, ne fújtassunk, hanem csak egyszerűen figyeljünk éberen. Ha hosszan lélegzünk, tudatosítsuk: „hosszan lélegzem", ha röviden lélegzünk, tudatosítsuk: „röviden lélegzem". De ne akarjuk hosszítani vagy rövidíteni lélegzeteinket, hanem csak tartsuk ott a figyelmünket az orrlyukainkon tapasztalt érzeten. Ne kövessük magunkban a levegő útját, hanem maradjunk az orrunknál. Ezt oly módon magyarázzák az iratok, hogy hasonlatosan a fa fűrészeléséhez, figyelmünket ott is a fűrész és a fa találkozására irányítjuk, de azért eközben tudatában vagyunk az egész fűrész mozgásának is.


Ha bármilyen hang vagy mozgás jelenik meg tapasztalásunk terében, vegyük észre, tudatosítsuk, de ne foglalkozzunk vele tovább, hanem amilyen hamar csak lehet, térjünk vissza a légzés figyeléséhez. Ha képek jönnek be, vagy gondolatok, vegyük észre őket, de ne foglalkozzunk velük. Rövid regisztráció után térjünk vissza ismét a lélegzetvételek figyeléséhez."


(Laár András - Kiderülés c könyvből egy részlet)


De linkelek akkor videókat is, hogy teljesebb legyen a kép:

[link]

[link]

nov. 27. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
9, jaa, ezt vágom, ez ilyen basic mindfulness gyakorlat. Néha csinálom, főként ha éjjel felébredek és nem tudok visszaaludni. De okés, megpróbálom beiktatni a napomba rendszeresebben.
nov. 27. 16:23
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!