Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mi a különbség az ironikus, a...

Mi a különbség az ironikus, a szarkasztikus és a cinikus között?

Figyelt kérdés

2013. dec. 29. 11:26
 1/9 anonim válasza:
59%
Szerintem ugyanaz a jelentése mindegyiknek, szinonímák lehetnek és azt jelentik hogy valaki gúnyos.
2013. dec. 29. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Szerintem fokozatbeli különbség van közöttük, csak nem tudom, hogyan.
2013. dec. 29. 11:42
 3/9 anonim ***** válasza:
12%

Hát már ne is haragudj, de rohadtul nem ugyanazt jelentik.

Írd be mindegyiket wikipédiába és megtudod!

2013. dec. 29. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Beírtam, de nem értem.
2013. dec. 29. 11:47
 5/9 anonim ***** válasza:
0%
Pedig teljesen érthetően van leírva wikipédián. Ha abból nem siekrül felfogni, akkor mi is hiába magyarázzuk...
2013. dec. 29. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
22%

A cinikus indirekt lenéző.

Az ironikus humorizálva gúnyolódik. Például: valaki mocskolódva beszél, erre: Gratulálok a stílusodhoz.

A szarkasztikus maró gúny.

2013. dec. 29. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
70%

A cinikus az olyan lenéző, olyan "ünneprontó", mint amikor valaki lelkesen bejelenti, hogy felvették az egyetemre, és a cinikus illető gúnyosan megjegyzi, hogy "úgysem fog menni".

Az irónia az, amikor valamit állítasz, de annak ellenkezőjével nyomatékosítod. "Tagadva állítás". Elég stílusos dolog.

A szarkasztikusban annyira nem vagyok biztos, de szerintem az olyan csipkelődős, beszólós. Nem? :D

2013. dec. 30. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
94%

Előttem már megpróbálták több/kevesebb sikerrel összeszedni, de megpróbálnám én is érthetőbben. Jól ráéreztél, hogy ezek különböző fokozatok és nem kimondottan szinonímák, mert egymástól jól körül lehet őket határolni. Alalpvetően mindhárom forma egy gúnyos és/vagy oktató jellegű mögöttes jelentést takar, a fő különbség abban rejlik, hogy mennyire rosszindulatú/agresszív ez a mögöttes üzenet.


Az ironikus egy finomabb forma, nem feltétlenül rosszindulatú. Inkább amolyan semleges, lesajnáló módon szoktuk használni, pl: "egész életében azért dolgozott, gyűjtögetett, félretett, hogy békében, biztonságban élhesse le nyugdíjas éveit, erre fel elvitte a szívroham egy héttel azután, hogy nyugdíjazták..." -> az irónikus jelentés az, hogy fölösleges volt annyit spórolni, mert ideje már nem jutott rá, hogy kiélvezze. Nem kimondottan rosszindulatú, inkább tanulságos.


A szarkasztikus már egyel "durvább" fokozat és mindig van benne valamennyi rosszindulat, vagy lagalább egy "vedd már észre magadat, te szerencsétlen!" üzenet, de csak mérsékelten agresszív. A gúnyos, szurkálódó jelentés az iróniához hasonlóan itt sem direk/közvetlen, hanem csak sugallt és az esetek többségében humoros/vicces (gyakran pont a feszültségoldás, poénkodás a szarkasztikus szóhasználat célja). Pl: egy ember meséli a baratjának, hogy épp egy könyves olvas és úgy érzi az olvasottaktól "megvilágosodott". Erre a barátja: "hát komám, ahhoz, hogy Te megvilágosodj egy szupernóva felrobbanása is kevés lenne..." -> a szarkasztikus jelentés az, hogy a kedves olvasó olyan buta, hogy azon nem segít semmilyen könyv, de ez csak sugallt, nem direkt és a "tálalás" humoros, az elszenvedő fél is valószínűleg nevetne rajta.


A cinikus a "legdurvább" fokozat. Szinte mindig rosszindulatú és passzív-agresszív, vagy akár aktívan is agresszív. A cinikus üzenet célja, hogy akinek szánják azt megszégyenítsék vele, vagy szándékosan felbosszantsák. Pl: "látom egyetemre készülsz, bölcsész szakra, végül is nincs még elég diplomás mosogató, meg hát mindig kellenek új kollégák a mekibe is..." -> itt a jelentés az, hogy a bölcsész diplomával nem fog menni semmire, ami nincs ennyire egyértelműen kimondva, de azért a célzás jóval egyértelműbb, gúnyosabb és agresszívebb mint az előző szarkasztikus példánál, és az elszenvedője minden bizonnyal nem találná humorosnak sem.

2020. ápr. 21. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:

Cinikushoz hozzá téve. Olyan embert ábrázol, aki a sok rossz dolog miatt elvesztette a hitét (kiábrándult) az emberi jóságban, becsületességben, morálban vagy esetleg az egész jó világnézetében. Már nem hiszi, hogy jó fog történni. Nem épít a jó dolgokra. Pl.: Már nem kér segítséget senkitől, mert életében nem nagyon kapott segítséget, és ezért már nem is nagyon várja el egy embertől, hogy valami jót tegyen.

Akinek nehéz élete volt/van az hajlamosabb cinikusabbá válni.

Cinikus embereket inkább sajnálni kell, mert nem maguktól lettek ilyenek.

2023. márc. 11. 05:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!