Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a különbség a cinikus és...

Mi a különbség a cinikus és az irónikus között?

Figyelt kérdés
Mert hallom a szavakat elég gyakran, meg mintha lenne is fogalmam, hogy mit jelentenek, de nem vagyok bennünk biztos. Köszi előre is!
2008. dec. 19. 18:04
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
69%
Nem tudom biztosan, de én úgy érzem, hogy a cinizmusban van egy kis rosszindulat, lenézés, sértés is, az irónia csak gúny.
2008. dec. 19. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
46%
Az, hogy a cinikust helyesen le tudod írni, viszont az ironikust nem.
2008. dec. 19. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
79%

az írónikus, az az, hogy az ellenkezőjét mondja annak, amit gondol.

(pl vki vkire mond vmi sértőt, és erre a sértett nem lebunkózza az illetőt, hanem pl azt mondja h "aranyos vagy")


a cinikus meg egész egyszerűen gúlyolódó..

2008. dec. 19. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
57%
hömm.. az ott gúNYolódó akar lenni xD
2008. dec. 19. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim válasza:
87%

Aki cinikus, az az elfogadott, bevett szokásokat gúnyolja ki kiábrándultan, az ironikus pedig ugyan dícsérő szavakat használva, de szellemesen gúnyolódik.


(Amit a második válaszadó írt, nem irónia.)

2008. dec. 19. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
40%
Márpedig ez az irónia. Olvass csak utána. Ne mondd, hogy nem az, mert tegnap írtam belőle témazárót. Akkor már csak tudom :P
2008. dec. 19. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim válasza:
55%

Rendben, tessék: irónia (görög-latin) 1. többnyire dícsérő, elismerő szavakba burkolt, keserű, de szellemes, finom gúny 2. kesernyés, maró gúny - avagy éljen az Idegen szavak és kifejezések kéziszótára, első kiadás, 1994.


Lehet, hogy már rég volt, amikor én témazárót írtam belőle (nem mellesleg ez aztán az érvelés! :P), de attól még tudom, mi számít annak, és mi nem.


"az írónikus, az az, hogy az ellenkezőjét mondja annak, amit gondol. (pl vki vkire mond vmi sértőt, és erre a sértett nem lebunkózza az illetőt, hanem pl azt mondja h "aranyos vagy")"


Ez nem irónia, hanem béna reakció egy béna beszólásra. (Btw mindenki okulására, nota bene: nem irÓnikus, hanem irOnikus.)

2008. dec. 20. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
50%

Éljen.

És én nem ugyanezt írtam? Van egy olyan dolog tudod, amit úgy hívnak, hogy szövegértés. Szerintem neked inkább azt kéne gyakorolnod.

"Az irónia a komikum egyik leggyakrabban alkalmazott, de egyúttal legtöbbet vitatott legnehezebben meghatározható változata. A görög erónia szó eredetileg tettetést jelentett. Az ironikus beszéd annyiban tettetés, hogy a beszélő nem azt mondja, amit gondol, hanem többnyire az ellenkezőjét." avagy éljen a memória ;P Tudod a jobbaknak fejből.. (:

Nah menj szövegértelmezést gyakorolni, meg okoskodni. Máshova. Mert felfordul tőled a gyomrom..

De ennek ellenére ügyes próbálkozás volt ^^

(irónia (Y))

2008. dec. 20. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim válasza:
35%

Jól van, mert tulajdonképpen nem ugyanazt írtam le először, mint amit az értelmező szótár is megad, úgyhogy ugyanúgy mehetsz vissza az iskolapadba szövegértelmezést tanulni, ha már engem ilyen bájosan visszaküldtél.


És ha már ennyire jó a memóriád és ennyire kened vágod a megfogalmazásokat, akkor illik elfogadni egy másik változatot is, főleg, ha a te forrásod szerint az irónia a "legtöbbet vitatott, legnehezebben meghatározható" műfaj. De nyugodtan vitatkozz a szótárral, elvégre a név és cím nélkül idebiggyesztett idézeted jóval többet ér.


Leülhetsz, okoska, egyes.

2008. dec. 21. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
70%

Az irónia az alanyára nézve maró gúnyos, kifigurázó, de ékesszóló elöadásmód, vagy írás.

A cinizmus egy önös érdekeket elötérbe helyezö válaszreakció, ami gyakran a másikat lekicsinylö, becsmérlö stílusú.


Idézet : "az írónikus, az az, hogy az ellenkezőjét mondja annak, amit gondol"

Nem feltétlenül !!

2008. dec. 22. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!