Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Csak szerintem felháborító?...

Csak szerintem felháborító? Hogy lehet ilyet írni egy hivatalos médiumban az Aspergeresekről?

Figyelt kérdés

A cikk nem az Aspergerrel foglalkozik, hanem olyan gyerekekkel, akik gyilkoltak. Pl. 2 esetnél tipikusan pszichopátiás jellemzőket írnak le a gyerekekről (empátia, könyörületesség, bűntudat teljes hiánya), de a cikk nem a pszichopátiát jelöli meg, hanem, idézem:


"Végh József kriminálszakértő arra hívja fel a figyelmet, hogy ez a fajta érzéketlenség, az empátia teljes hiánya, egyféle tünete lehet az Asperger-szindróma nevű betegségnek. Egyre gyakrabban derül ki ugyanis, hogy a brutális vagy erőszakos tetteket végrehajtó emberek (köztük sok fiatal vagy gyerek elkövető) Asperger-szindrómában szenvednek. Ez a betegség egyfajta személyiségzavar, amelynek jellemző tünete az érzéketlenség, az agresszió, az impulzus kontrollhiány.

...Az Asperger szindróma egyik legjellemzőbb tünete az empátia hiánya. Nehezen teremtenek kapcsolatokat, metakommunikációs jelzéseik nem egyértelműek, nem érzékelik mások jelzéseit, kerülik a szemkontaktust. Bár a tesztek azt bizonyítják, hogy az Asperger szindrómás gyerekek elméletben érzik és értik mások érzelmi reakcióit és a szociális normákat, azok alkalmazása már hatalmas kihívás számukra. Bár nincsenek bizonyítékok erre, de egyre erőteljesebb annak megfogalmazása, hogy az Asperger szindrómában szenvedő gyerekek és személyek érzéketlenségük és az empátia teljes hiánya miatt hajlamosabbak erőszakos cselekedetek elkövetésére."


Én nem vagyok Aspergeres, de tanultam pszichológiát, kriminálpszichológiát, ismerek Aspergereseket, és felháborít a cikk, de főleg a kriminálpszichológus butasága. Pláne, hogy emiatt ítélik el, közösítik ki, gúnyolják az Aspergerrel születetteket, holott a cikkben leírtak egyértelműen pszichopata jellemvonások (teljes cikk: [link] Pedig sokan nem is betegségként kezelik, élik meg. Ennek árnyalatai vannak, van aki szinte már autista, van akin alig észlelhető az Asperger. Olyan, mint egy színskála.

Nektek mi a véleményetek erről?

Van itt olyan, akinek Asperger-szindrómája van? Mi a véleményetek erről, úgy összességében? Hogyan viszonyulnak hozzátok az emberek, ha elmondjátok, hogy Aspergeretek van?


2014. aug. 7. 01:11
 1/5 anonim ***** válasza:
7%

a pszichománia egy komolytalan áltudomány (kisebbrendűségi személyiségzavar).


kriminálpszichológusok rendszeresen ellent mondanak egymásnak, a pszichiátriáról kijövők 99%a nem "gyógyul meg", a pszichiátria nyíltan bevallja, hogy fogalma sincs az érzelmek és folyamatok működéséről, és laboratóriumi vizsgálattal nem mutatható ki a mentális zavar.


a pszichiáterek vélt vagy valós "tünetegyüttesek" alapján állítanak fel diagnózist, sokszor kb kevesebb mint 5 perc alatt, vagy egyáltalán nincs kivizsgálás. ma már xanaxot háziorvos is felírhat, ha ő úgy dönt, hogy ért a pszichiátriához, majd továbbküldi a "szakértőhöz", aki kivizsgálás nélkül felírja a nagyobb dózisokat.


ugyanúgy van személyiségük az aspergeresekek is, van köztük nyitottabb, zártabb, kedvesebb és agresszívebb. annyi a közös bennük, hogy kommunikációs problémáik vannak.

2014. aug. 7. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
70%

Engem személyesen és szűk családi körben nem érint a betegség, de nagyon sokat tanultam róla, illetve a baráti körben két családban is van diagnosztizált Aspergeres illetve autizmus spektrumgyanús (ő még nem kapőott diagnózist az életkora miatt) gyermek.


Valóban nem túl pozitív elsőre és összességében az idézett, kiragadott rész, de erre felhívnám a figyelmedet:


"...ez a fajta érzéketlenség, az empátia teljes hiánya, EGYFÉLE TÜNETE LEHET az Asperger-szindróma nevű betegségnek..."


Tehát LEHET és EGY a sokból... ez nem támadás, nem vádlás, hanem felvetés.


Aki emiatt gúnyol másokat, az enélkül is valószínűleg igen alacsony szinten lehet.

Akkor sem háborodnék fel a cikken, ha a saját gyermekem lenne Aspergeres beteg- mert a cikk nem általánosságban szól a betegségről és nagyon helyesen nem egy bizonyos sablon húzható minden betegre, hanem csak egy gyűjtőcsoportba sorolhatóak ezek a betegek több szempont szerint, aminek azért elég nehéz korrekten megtalálni a laikusok számára is érthetően kommunikálható legkisebb közös többszörösét.


Bevallom, kicsit túllihegettnek tartom a súlyos felháborodást- ha valóban van ilyen.

Minden jót.

2014. aug. 7. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A gond itt azzal van ám, hogy ez a médiában jelenik meg és hogy mi a gond vele ?


Az első

„Egyre gyakrabban derül ki ugyanis, hogy a brutális vagy erőszakos tetteket végrehajtó emberek (köztük sok fiatal vagy gyerek elkövető) Asperger-szindrómában szenvednek.”


A cikk azt sugallja, hogy az elkövetők gyakran Aspergeresek.

Főleg ezzel együtt :

„Bár nincsenek bizonyítékok erre, de egyre erőteljesebb annak megfogalmazása, hogy az Asperger szindrómában szenvedő gyerekek és személyek érzéketlenségük és az empátia teljes hiánya miatt hajlamosabbak erőszakos cselekedetek elkövetésére."


- Valóban nincsenek bizonyítékok rá de egyre erőteljesebb annak megfogalmazása.. –Valóban - Főleg a médiában.


A második :

„Ez a betegség egyfajta személyiségzavar, amelynek jellemző tünete az érzéketlenség, az agresszió, az impulzus kontrollhiány.”


A, Nem betegség

B, Nem személyiség zavar

C, Nem jellemző tünete például az agresszió. –Többek között.


Ezeknek az emberekre pont az a jellemző, hogy a legtöbbször számukra teljesen logikátlan és értelmetlen, másoknak hazudni, mások tulajdonát elvenni vagy másokat mindenféle ok nélkül bántani. –Ám a médiában ezekről az aspi tulajdonságokról egy szót sem mondanak.

Hanem úgy állítják be ezeket az embereket, mintha valamiféle érzéketlen terminátorok lennének.


Viszont semmi nem zárja ki, hogy egy Aspergeresnek legyenek esetleg mentális problémái ugyanúgy mint bármilyen másik embernek, főleg, hogy mi „normális emberek” akkora szakértői vagyunk az érzelmeknek és az empátiának, rendszerint olyan figyelmetlenül csörtetünk át a világukon mint elefánt a porcelán bolton. Amikor persze egy aspergeres gyalogol úgy át a mi világunkon,akkor azt rögtön észrevesszük, pedig nincs különbség, ugyanúgy nem értjük, mint ők, hogy a másiknak valami miért nem okés. –Csak mi csapatostul csörtetünk át az ő világukon -számukra ugyanúgy érthetetlen cselekedeteinkkel. Hát ha zavaró nekünk hogy más nem bámulja a szemgolyónkat, meg nem hazudik arról, hogy esetleg nincs jó illatunk, meg nincs sportos alkatunk. Milyen zavaró lehet nekik, hogy füllentünk, hogy állandóan a szemgolyójukat akarjuk bámulni vagy állandóan kétértelműen fogalmazunk.

Gondold el, hogy nem Aspiként egy olyan környezetben élsz ahol mindenki Aspi, egy olyan környezetben, ahol minden percedre jut valami számodra furcsa és ráadásul még el is kell játszanod, hogy Aspi vagy. Mondjuk vegyük azt, hogy emberek csak úgy gond nélkül besétálnak az intim zónádba, mert nem tudják, hogy az nekünk zavaró. Neked pedig ugyanúgy bele kell másznod más intim zónájába, hogy ne legyél feltűnő. – Mert a helyzet náluk ugyan ez csak fordítva, a lényeg azonban nem változik, olyan emberek között élnek akik nagyon másként használják az elméjüket mint ők.


A cikkel az a gond, hogy olyan emberekről közöl sületlenségeket, akikről így is keveset tudunk, mert nem feltétlenül tudják nekünk úgy elmondani, hogy mit éreznek mondjuk egy ilyen cikkel kapcsolatban, olyan formában hogy azt mi megértsük. –Mert másként használjuk az elménket ezért nem csak részekről, részünkről is vannak feléjük kommunikációs nehézségek. –Azaz, ez közel sem egyoldalú dolog. Ahogy ők esetleg érzéketlennek tűnnek nekünk, mi ugyanúgy érthetetlennek és érzéketlennek tűnhetünk nekik vagy éppen érzelmi kirohanásainkkal érthetetlenül agresszívnek.


Ahhoz sem tudom mit szólnánk, ha az Aspergereseknek lenne újságjuk, TV-jük, rádiójuk és valahányszor bárki bármilyen bűncselekményt elkövet, azt cikkeznék, vagy mondanák be, hogy „Az elkövető NT” – Ha mondjuk lenne olyan feltételezés, hogy gyakran erős érzelmi felindulásból követnek el emberek szörnyű gyilkosságokat és hogy az ilyen emberek jellemzően NT-k. –Az vajon bántó lenne nekünk ? Szerintem az.

2014. aug. 7. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Egyetértek az utolsóval!


És nem ez az első bűncselekmény amiben külön "felhívják a figyelmet" arra hogy az elkövető aspergeres. Én jópár autistát és Asperger-szindrómást ismerek, többek között én is az vagyok, és még a legagresszívabb se csinálna ilyesmit. Ahhoz hogy valaki embert öljön már komoly problémák kellenek amiknek semmi közük az Aspergerhez.


"Bár a tesztek azt bizonyítják, hogy az Asperger szindrómás gyerekek elméletben érzik és értik mások érzelmi reakcióit és a szociális normákat, azok alkalmazása már hatalmas kihívás számukra."

Na már most, ez hülyeség. Általában pont az a baj, hogy egy Asperger-szindrómás NEM tudja hogy a másik mit érez és nincs tisztában a szociális normákkal.

(És ráadásul kötőjellel írják, nem anélkül, ahogyan a cikkben. Nem szeretem a helyesírási hibákat.)


Az empátia teljes hiánya, na még egy hülyeség. Lehet hogy ilyen eset is van, de azért ne általánosítsanak már ennyire... Nem egy ismerősömmel tudnám ezt élből cáfolni.


És valóban, ez nem mindenki számára egy betegség amiben szenved, ahogyan a cikk sok megfogalmazásából ki lehet venni. Én személy szerint sosem akarnék NT lenni.


Röviden összefoglalva egyetértek veled, felháborító.

2014. aug. 7. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
0%
hiába pontoz le akárki, ez az igazság. az orvostudomány tele van kontárokkal.
2014. aug. 8. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!