Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mit gondoltok arról, amikor...

Mit gondoltok arról, amikor valaki a "fogyatékos", "autista", "vak", "süket" és hasonló szavakat bántásként használja?

Figyelt kérdés
Pl. azt is mondhatná, hogy "hülye vagy", de helyette inkább fogyatékosnak stb. nevezi a másik embert.
2015. aug. 17. 20:30
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Azt, hogy az érzelmi intelligenciája eléggé alacsony:)
2015. aug. 17. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem hallottam még a környezetemben az autista szót bántásként. A fogyatékost igen, de én magam a "hülye vagy"-ot használom, ha olyan dologról van szó. Előbbi szerintem is sértő, a valójában fogyatékosokkal szemben. Viszont a sükettel vagy a vakkal nem értem mi a gond. Lehet hogy alacsony az érzelmi intelligenciám, mint ahogy az első mondta. -.-
2015. aug. 17. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Bántani akarja azt akinek mondja, túloz, nem fejezi ki jól a mérgét.
2015. aug. 17. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Annyira elterjedt sajnos, hogy a süket szónak már csak bántó jelentése van, a siketet használják már csak a hallássérültek.

Ennek meg még egy bántóbb fokozata amikor azzal szekírozzák a hallássérülteket, h miért siket, miért nem jó nekik a süket kifejezés?

2015. aug. 17. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:
60%

Nagyon zavar! Az érintetteket és hozzátartozóikat igen is meg lehet sérteni vele.


Személyes "kedvencem" amúgy a "nyomorék". Ez eredetileg a súlyosan mozgássérültet (akár önmagában is, társuló értelmi fogyatékosság nélkül) jelentette, de már gyakorlatilag a "hülye" helyett használják, sajnos orrba-szájba. :/

De a "kretén", és a "Down-kóros" is ugyanennyire irritál, annak ellenére, hogy ezek valóban minden esetben értelmi fogyatékossággal járó állapotok. Az "idióta" és a "debil" (ami debilis, helyesen) az értelmi fogyatékosság fokozatainak régi elnevezései.


A "vakot" és a "süketet" még nem hallottam a "hülye" szó helyett használva. Csak akkor, ha nem vesz észre valamit az illető a szemével/nem ért valamit tisztán, amit mondanak neki.


Én magam is érintett vagyok amúgy, autista. Szerencsére ezt még ritkán mondják mint bántást.


Olvasnivaló:

[link]

2015. aug. 18. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:

Még annyit hozzátennék, hogy gimiből vannak mozgássérült ismerőseim. Sokan közülük nemhogy ép értelműek, hanem kifejezetten okosak, csak kevésbé, vagy alig tudnak mozogni.

Talán ezért zavar ennyire?

2015. aug. 18. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

5-ös: biztos ismered a süketelés, süket duma és hasonló kifejezéseket. Ezek elég bántóak, azért szeretnék ha a siket szó lenne a hallássérültekre használatos, mert ezeket a szókapcsolatokat nehéz lenne megváltoztatni. Annyira beleolvadtak a nyelvbe, hogy látod, fel se tűnik neked sem.

Amúgy nem vagyok érintett de én a rokiparkoló kifejezéstől kapok hidegrázást. Ha mozgássérült lennék nekem nem nagyon tetszene...

Illetve nem érintettként a véleményem az autista kifejezés elterjedésével kapcsolatban az a gond szerintem, hogy sokan mindenféle diagnózis nélkül rámondják a gyerekükre, hogy ezzel a kifogással éljenek a neveletlen viselkedésükre, pedig orvos a gyereket még soha nem látta, csak szülő találta ki.

Ezért kezd elterjedni mert egyre többen mondják ok nélkül a gyerekükre.

Szóval itt a belemagyarázó,"öndiagnosztizáló" szülők a fő hibásak. Őket kéne leállítani, hogy ne legyen később negatív jelentéstartalma az autista szónak, mint ahogy megtörtént a sükettel.

Téves előítélet lesz, hogy minden autista neveletlen gyerek, ugyanúgy mint ahogy téves előítélet hogy minden hallássérült értelmi fogyatékos is egyben. Persze remélem sikerül elkerülni, csak gondoltam elmesélem hogy látom én mint külső ember.

2015. aug. 18. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Alapvetoen nem tartom ertelmesnek. De pl. ha vki nem valaszol neked es azt mondod hogy suket akkoe amugy nem mondott rosszat a siketekre.
2015. aug. 18. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:

"...biztos ismered a süketelés, süket duma és hasonló kifejezéseket. Ezek elég bántóak, azért szeretnék ha a siket szó lenne a hallássérültekre használatos, mert ezeket a szókapcsolatokat nehéz lenne megváltoztatni. Annyira beleolvadtak a nyelvbe, hogy látod, fel se tűnik neked sem."


Eltaláltad, nekem ez nem tűnt fel. De teljesen logikus és jogos, amit mondasz.


Az autizmusról: én úgy gondolom, hogy addig ne mondja senki senkire, amíg nem állapították meg szakértők, legfeljebb a "szerintem" szó kíséretében.

Nagyon nehéz és hosszú folyamat ezt biztosra megállapítani. Hosszú a várólista is, mivel kevés hely van, ahol ezzel foglalkoznak.

Nekem a Vadaskert kórházban állapította meg 1 hét alatt, egy gyógypedagógusból, pszichológusból és orvosokból álló csapat. Egy ismerősömet az Autizmus Alapítvány szakambulanciáján diagnosztizálták, hasonló volt a folyamat.

Erre azért van szükség, mert az autizmus egy tünetegyüttes, és a különféle tünetek megállapítására különféle teszteket végeznek.

Ha elegendő, a diagnosztikai kritériumoknak megfelelő tünet észlelhető (a társas viselkedés, a kommunikáció és a gondolkodás jellemző nehézségei), akkor az illető megkapja az autizmus diagnózist.


(Az 5. válaszoló vagyok.)

2015. aug. 26. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Csucsu007 ***** válasza:
Max a süketelést használom
2016. dec. 13. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!