Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » A nárcisztikus személyiségen...

A nárcisztikus személyiségen lehet változtatni?

Figyelt kérdés

Minden amit teszek, attól függ, hogy rám milyen kihatással lesz - ha engem nem érdekel, akkor azt úgy veszem, hogy mást sem érint. Sokszor nem veszem figyelembe mások érzelmeit, egyáltalán nem szándékosan, egyszerűen csak fel sem merül bennem, hogy mindenkinek különálló nézőpontja van.

Egy darabig úgy gondoltam, hogy ez előny - az érzelmi empátia hiánya sok mindent megkönnyít. De most némileg elbizonytalanodtam. Nem tudom, hogy tényleg jó-e ez a tudatállapot.

Ha megismerek valakit, akkor a gyengeségeit szeretném megismerni, hogy ezáltal a felszín alatt irányítani tudjam. Folyton az elismerés kell, de a gyerekkorom miatt annyira represszív a személyiségem, hogy inkább elzárkózom a nyílt viselkedéstől, így marad a manipuláció, ami megint csak a természetes verzió a számomra. Tegnap a barátom nagyon boldog volt egy adott esemény miatt, ami csak őt érintette - nem tudtam vele együtt örülni, de nyilván számomra már természetes, ösztönös hogy eljátszom, hogy én is örülök. De akkor arra gondoltam, hogy valaki számára, aki rendelkezik érzelmi empátiával, annak ez egy nagyon pozitív, szép élmény lehetett volna.

Nem vagyok szomorú, csak ürességet érzek, de az is gyorsan elmúlik, utána ugyanúgy ideiglenesen 'boldog' vagyok. Leginkább a dühöt tudom igazán intenzíven átélni. Nem érzek szégyent, megbánást, sajnálatot - ezeket mind egy homályos érzelem helyettesíti, valami olyasmi mintha engem hagynának el, de ezzel nem tudok mit kezdeni.

Ki lehet ebből kerülni valahogy, és érdemes-e egyáltalán? Nem vagyok depressziós, csak elgondolkodtam azon, hogy másoknak vajon nem összehasonlíthatatlanabbul gazdagabb-e az érzelmi élete.



2016. ápr. 5. 19:07
 1/6 anonim ***** válasza:
Ez lehet, hogy nem "csak" nárcisztikus személyiség, hanem már -személyiségzavar. Szokatlanul reálisan írod le magad, (meg nyilván ez kevés még,) ezért nem vagyok biztos. De lehet, hogy a kiugró intelligenciád miatt van, és tényleg egy magas szintű b-cluster/npd vagy. Több éves terápiával javulhat az összkép, de kicserélődni nem fogsz...
2016. ápr. 6. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi a választ. Pontosan mit értesz az alatt, hogy szokatlanul reálisan írom le magam?

Beszélgettem valakivel, aki azt mondta, hogy az alapvetően önző hozzáálláson lehet változtatni, másképp viszonyulni az emberekhez és ezáltal a társadalom hasznára válni - ez talán egy kellemesebb tudatállapot lehet, de egyenlőre nem tudom, hogyan lehetne elérni úgy, hogy őszinte legyen, és ne csak egy a külvilágnak eljátszott szerep.

Viszont ezek szerint az érzelmi empátia nem tanulható.

2016. ápr. 7. 11:11
 3/6 anonim ***** válasza:
Ez kissé bonyolult téma :-) De a lényege, hogy ez gyermekkorban alakul ki (szülői elismerés, figyelem hiánya... nem feltétlenül szándékosan), és ez annyira belevésődik az "áldozatba", hogy az egész életet meghatározza. Nyilván lehet változni, de ahhoz egy kőkemény, hosszú terápia kell. Ami fontos, hogy Te nem azért vagy ilyen, mert gonosz lennél, hanem tulajdonképpen Te is "áldozat" vagy. Nehéz ügy, még a pszichológusok közül is elég kevesen merik bevállalni.
2016. ápr. 7. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
Szerintem sem vagy nárcisztikus! Egy igazi nárcisztikus nem ismeri ezekt így el, ezért változtatni sem nagyon akar. Maximum azért, hogy még inkább hogyan lehetne szerethető? De az igazi nárcisztikust kevés terapeuta sem ismeri fel: isteni előadók, ott is csak a jót mondják, némi álszerénységgel pl. olyasmivel hogy jaj de nehezen viselem, ha dicsérnek, ha elkések csak azért, mert annyira készülök a találkozóra stb. Szóval az igazi nárcisztikus terápiára is azért megy csak, hogy önmaga pozitív tulajdonságairól megerősítést nyerjen. Minden alkalom után is csak arról mesél, mennyire jó volt és mennyire nagyszerű Ő. Nekem testvérem ilyen, minden barátnője elmegy mellőle, sőt elüldözi őket. Már 44 éves és még mindig nem látja be, baj van vele. Most egy csoportterápián is mindenkinél eléri az elismerést, az imádatot, kérdés, akkor miért nem marad vele senki? Soha nem a barátnője véleménye fontos, őt mindig ledorgálta és máshonnan nyer megerősítést. Meggyőződésem, hogy soha nem lesz családja, mert nem képes változni. Többször hallottam mennyire elutasító a barátnőivel, védekezik, támad. De visszatérve Rád: nem vesz észre olyanokat, amiket Te leírtál. Te már ezzel az írásoddal is hajlandó vagy önkritikára, az első lépés a változás felé vezető úton!!! Szerintem nincs nagy baj, de tény, érdemes változni, fejlődni.
2016. ápr. 8. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Régi a kérdés de szerintem nem vagy az. Egy nárcisztikus nem szorong, nem szokott feszült lenni.
dec. 2. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Az a pszichopata aki nem szorong.

Különben meg felesleges a manipuláción aggódni, mert minden kommunikációban van manipuláció. A pszichológus sem csinál mást, mint manipulál. Ilyen az élet.

febr. 16. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!