Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért nem törődünk már ennyire...

Miért nem törődünk már ennyire sem egymással?

Figyelt kérdés

Bocsánat, hosszú lett egy kicsit.


22 éves férfi vagyok. Egyetemi tanulmányaim mellett fesztiválokon és piacokon árusítok gyermekjátékokat és divatékszereket, kiegészítőket családi vállalkozás keretében több, mint 4 éve.


Ahhoz már nagyon rég hozzászoktam, hogy:

1) a fülbevalókat fogják az emberek, bedugják a fülükbe, majd megkérdezik a barátjukat, hogy jól áll-e. Erre persze gyakran az a válasz, hogy "nem", és fogják, visszateszik, mintha mi sem történt volna.

2) Hasonló helyzet a parókákkal - felteszik a fejükre, lőnek egy Facebook képet, röhögcsélnek, és visszateszik.

3) Szemüveget (~1000 Ft) akar próbálni az illető. Leerőszakolja az amúgy sem erős anyagú (szóval az árának megfelelő minőségű) szemüveget az állványról, ami majdnem eltörik, annyira feszegeti. Közben pedig persze, hogy nem a keretét fogja meg, hanem a lencséjét fogdossa össze.

És egyéb hasonló finomságok. Én már meguntam erre felhívni az emberek figyelmét, hogy ne csinálják, mert vagy röhögtek egyet, vagy egy semmitmondó "jaj, bocs"-csal lerendezték, aztán jött a következő, aki szintén késztetést érzett erre. Ilyenkor persze felmerül bennem a kérdés, hogy vajon ha tudnák, hogy hány ember fején járt az a paróka, vagy ki tudja, milyen fülekben volt már az a fülbevaló, vajon megvennék-e (én nem). De hát végül is nekem mindegy, nem én fogom viselni, megvenni pedig ígyis-úgyis megveszik.


Még a mai napig meglepetten állok a dolog előtt, hogy erre miért nem gondolnak maguktól az emberek? Gondolom, bugyit sem vennének így az emberek... És miért nem szólnak az eladónak, hogy segítsen odaadni valamit és várják is meg? Akárhogy rohanok, nem tudok odaérni, mert van más vásárló is, akit éppen kiszolgálok, és addigra ő már leküzdi, pedig csak fél percet kellene várnia (amit érthető, hogy nem vár meg, hiszen gyorsabb, de törtek már el így nem is egy darabot). Ha a vásárló kárt tesz a termékben, fizetésre persze nem kötelezhetem (mert ilyenkor senki sem tudja bebizonyítani, hogy a vásárló a hibás és nem a termék sz_r), helyette jópofizzak, hogy "nincs semmi gond, itt van egy másik, ezt nézze meg" (aztán a nagykerben magyarázkodjak, hogy miért vittem vissza - én sem akarom, hogy rajtam maradjon).


De amit ma tapasztaltam, az túltett mindenen. Jött egy nő a kislányával. A kislány kinézi magának a hófehér szőrű ugatós kutyát. Szabadtéri rendezvény volt, poros aszfalton álltunk. A nő bekapcsolja, letette a porba - mondván megnézi, működik-e - , jól összekoszolva azt, aztán visszatette, mint ha mi sem történt volna. Ha a kislánya nem erősködik, hogy neki az a kutya kell, akkor koszosan, porosan nálam maradt volna, eladhatatlan állapotban (gondolom, te sem vennéd meg így).


És persze ott vannak a nagyot alkudók, például adva van egy termék 2800 Ft-ért, 1000 Ft-ba odaadom-e. Ilyenkor miért nem fut végig az emberek agyán, hogy miért is kerül annyiba az a termék, amennyibe? Megmondom őszintén,

- Beszerzem 1000 Ft-ért, beleértve az áfát. (Igen, ennyibe kerül valójában.)

- Ahhoz, hogy beszerezzem, kocsikáznom kell 500 km-t, ami üzemanyagárban nagyon oda vág.

- Ki kell jönnie belőle az én fizetésemnek és egyéb költségeimnek.

- Ki kell fizetnem a helypénzt, hogy egyáltalán árulhassak a rendezvényen.

- El kell jutnom a rendezvény helyszínére, ami szintén üzemanyag-költség.

- És még ott vannak a NAV-os járulékok, a könyvelőm bére, stb.

- Jó lenne, ha némi haszon is maradna belőle, hogy a vállalkozásunk nyereséges legyen.

(Most tartunk 2500 Ft-nál)

- És még teszek rá 2-300 Ft-ot, hogy ha alkudik a vásárló, legyen miből engednem, hogy jól érezze magát, és én nyugodt szívvel engedhessek az árából.

Mindezek ellenére hajlandó vagyok lemenni akár 2200 Ft-ig is, és ez még mindig nem elég, engedjem már el azt a 200 Ft-ot is. De akkor mi marad belőle nekem?


Én azt értem, hogy az egyén a fontos a világban, hogy "nekem legyen jó, a többi le van sajnálva", de miért nem figyelünk oda egymásra még ennyire sem?


2016. júl. 3. 01:50
 1/5 anonim ***** válasza:
84%

Az a helyzet, hogy ez nem a te szakmád. Ha elmegyek vásárba és megnézek egy árut, általában teljes erőből rám akarják tukmálni. Ha megfogok egy parókát, fél perc múlva ott terem az árus és előadja a szokásos szöveget, hogy próbáljam fel, biztos jól áll, vegyem meg. Szemüvegnél szintén. Az a helyzet, hogy ez így működik a legtöbb helyen. A nagyobb áruházakban sem szól senki, ha felpróbálom. Sőt, hordok szemüveget és amikor újat kell venni és bemegyek az szemüvegeshez, általában 2 emberke ott ugrál és sorban hozza a szemüvegeket. (Már én érzem kínosnak a dolgot.)

Értem én, hogy ez neked nem tetszik, de ilyen ez az üzlet. Ezt szokták meg az emberek. Attól, hogy neked kényelmetlen, ezt senki sem fogja kiolvasni a fejedből.


Az alkudozás is ilyen. Itt is volt már olyan kérdés, hogy valaki felháborodott, hogy ő ilyen jellegű árus és már senki sem akar alkudozni. Őszintén, én sosem szoktam és én sem szeretem lehúzni az árust, de láttam már olyat, aki előadta, hogy lehet ám alkudozni. Szóval, ez is az üzlet része.


A helyzet az, hogy a kérdésedet saját magadnak megválaszolhatnád: Miért nem figyelsz oda más árusokra? Mert más árusok nem háborodnak fel ezeken.

2016. júl. 3. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Szerintem maximálisan igazad van a legtöbb dologban és érthető, amit érzel mindezzel, ezzel a viselkedés mintával kapcsolatban, amit nagyon sok ember hoz.

A miértre csak vallási értelmű választ tudnék adni, de figyelembe veszem, hogy ez nem az a rovat, s talán nem éreznéd segítségnek.

Azt hozzátenném, hogy azért az ezer forintos szemüvegnél eszembe jutott, hogy bizonyos értelemben lehet, hogy fordítva is talán érdemes volna feltenni ezt a kérdést, vagyis irányodban, illetve önmagadnak...de lehet hogy ezt csak a velem született rosszindulat mondatja velem

...

szóval remélem legalább nem "napszemüveg"...


Mindenesetre abban, amit megfogalmaztál, sajnos szerintem is nagy általánosságban igazad lehet még egyszer.

2016. júl. 3. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
A kerdes nagyon jo,es nagyon is aktualis..sajnos el kell szomoeitsalak nem csak ezena terueleten nem figyelnekbegasra az emberek,hanem ugxvaltalaban sehol,meg csaladon belul sem!!Ott tesznek egymas ala ahhol lehet,es nem erdekek senkit a masik erzesei,problemai,mertjo magyar mentalitas szerint mindnekinek meg van amaga gondja,de senki nem segit a masiknak,igy az en azt gondolja minek viselkedjek tapintatosan ha velem sem azok,meg ha segitek akkor sem...teljesen megertelek,ezt napmint nap mindenhol megtapasztalni egyszerre hihetetlen turelmet es ideget jelent,en biztos harabb kiborultsm volna,latod ebben megis tobb vagy erre gondolj!!Nagyon onzo vilagot elunk ahhol akire szamitanal,is hatbadof,en is csak azt tudom tanacsolni hogy ne vedd ennyire konolyan a dolgokat,probald meg nem magadra venni es ha mar vegkepp minuszos a dolog keress mas jellegu kevesbe bosszanto kozeget es munkat,mert nem vagy buta ember,es hidd el ebbol ma mar nem.sok van!!Sok sikert es kitartast!!
2016. júl. 3. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Igen, ez valóban nem az én szakmám, mert nagyon utálom csinálni. És igen, napszemüveg.
2016. júl. 3. 12:17
 5/5 MZ.per.X ***** válasza:

Szerintem kicsit túl van hisztizve a dolog.


Az árút azért rakod ki, hogy megnézzék, megfogják, ha nem tetszik, ne tedd ki, vagy tegyél mintadarabot. A fülbevalós dolog is hiszti, megpróbálja, nem jó, visszateszi, a napszemüveg úgyszintén ilyen. A parókás dolog is tipikus 2 perces poén, felteszi mert vicces, de megvenni persze hogy nem fogja, mert csak bóvli.


Ez a hozzányúltak így már nem kell dolog szintén hiszti. Ennyi erővel ne szállj be más autójába, mert lehet előtted a kutyát vitte, ne utazz tömegközlekedésen, ne fogd meg a pénzt, de még a fűbe se feküdj ki, mert azon is taposnak.


Az anyuka mondjuk tényleg paraszt volt, de ez 100 emberből 1.


Az alkudozás meg alap szokás volt sokáig a piacokon, szinte sértésnek vették, ha valaki nem alkudozik.

2016. júl. 3. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!