Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért gondolják sokan, hogy...

Miért gondolják sokan, hogy az lenne az igazságos, ha mindenkit azonos jövedelem illetne meg?

Figyelt kérdés

Piacgazdaság van! Amiből sok van, az értéktelen, viszont amiből hiány van, az sokat ér. Ugyanez igaz a tudásunkra is.


Miért fizessenek sokat egy olyan alkalmazottnak, akinek nincs szaktudása, vagy olyan szaktudással rendelkezik, hogy a másik utcában 50 olyan embert találok a helyére, akik szintén rendelkeznek azzal a tudással?


Ha van egy olyan munkakör, melynek betöltéséhez olyan szakmai tudás szükséges, melynek elsajátítására nem sokan képesek és akik képesek, azoktól is hatalmas szorgalmat és kitartást igényel, akkor ezért a munkakörért járjon azonos bér, mint mondjuk egy olyan munkakör elvégzéséért, amit az emberek 99%-a megtanul 2 nap alatt? Ez igazságos lenne?


Tipikus humán vs reál szakok vitája!


Rengeteg valamilyen humán szakon tanuló személy szokott hőbörögni azon, hogy ha végeznek, sem biztos, hogy el tudnak helyezkedni, de ha kapnak munkát is, akkor azzal sem lehet jól keresni, bezzeg a ... mérnökök, ... informatikusok mennyit keresnek, pedig én is diplomás vagyok. Itt is a helyzet az, hogy aki elvégez egy matematikus, mérnökinformatikus, építőmérnöki és még sorolhatnám, milyen szakok egyikét, az jó eséllyel el tudna végezni egy humán szakot is, viszont ez a felállás fordítva nem igaz.



2016. aug. 1. 15:19
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Nem gondolom, hogy mindenkinek azonos bér járna munkától függetlenül, bár van egy minimum, ami alá nem kellene menni, mert a megélhetéshez szükséges minimumot minden dolgozó megkaphatná, de mondjuk az azonos munkakörökben dolgozók sem mind keresnek egyformán, és akkor most nem csak azt mondom, hogy a különböző cégek között van eltérés, hanem van, hogy akár egy cégen belül is előfordulhat nem feltétlenül igazságos különbségek, és ebből a dolgozók között lehetnek súrlódások, ha kiderül.
2016. aug. 1. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
97%

Kedvét szeged a sok értelmes embernek aki válaszolna az ilyen súlyos általánosításokkal, tévedésekkel.


"...jó eséllyel el tudna végezni egy humán szakot is, viszont ez a felállás fordítva nem igaz."


Télleg? Az én személyes tapasztalataim szerint meg, a legtöbb diák úgy megy mérnökire, hogy nem szereti a matematikát, vagy a gyakorikérdéseken megtalálható kérdések tonnái: " Mennyire kell tudni a fizikát mérnökinfón? ".


A humán és a reál nem véletlenül van kettéválasztva. Mindkettőhöz más érdeklődés és más gondolkodásmód szükséges. Mindkét szakon kevés azon személyek száma aki eltudná végezni a másikat.. Az igazság meg az, hogy a legtöbb személy még azt a szakot sem tudja elvégezni, mint amelyiket szerette volna, mert második félévben kell rájönnie, hogy a kettes kalkulus nem igazán elég a további tanulmányokhoz..

2016. aug. 1. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Azzal egyetértek, hogy nem célszerű, ha mindenkinek azonos lenne a jövedelme végzettségtől és munkakörtől függetlenül...

Egyrészt amit már említettél: Nem mindegy, hogy egy munkát 100-ból 99 ember meg tud csinálni, vagy 100-ból csak egy.

Plusz senkinek se lenne érdeke fejlődni, hiszen minek, ha úgy sem kap érte többet?


A probléma viszont az, hogy vannak olyan területek, amelyek fontosak, de nem termelnek profitot, így hiába kell hozzá speciális szaktudás, hiába nem tudja mindenki betölteni a munkakört, hiába van kevés ember, aki hajlandó csinálni, akkor sem fizetnek érte eleget.

Gondolok itt pl. az egészségügyi dolgozókra.

2016. aug. 1. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A mondandód első felével nagyjából egyet lehet érteni, viszont a humán/reál mondandóddal tényleg nekem is kedvemet szegted, hogy válaszoljak...


Ugyanis egyik állításod sem igaz, aki reált végez, nem biztos, hogy el tudna végezni egy humán szakot. Pl. egyszer beszéltem egy fizika szakos hallgatóval, aki elég tehetséges volt a fizikához, viszont azt mondta, hogy egy magyar szakot soha nem tudna elvégezni, mert egyszerűen nem bír leülni és végigolvasni egy könyvet. De ő azt mondta, hogy pont ezért minden tiszteletet megadja a magyar szakosoknak, és nem tartja magát náluk felsőbbrendűbbnek. Na, én az ilyen embereket tudom csak tisztelni, aki tisztában van a saját jó és rossz tulajdonságaival, és meglátja a másikban is az értéket, és nem szólja le, csak azért, mert a másik nem azt csinálja, amit ő, illetve más munkáját nem tartja alacsonyabb rendűnek a magáénál. Az, hogy kinek milyen a fizetése, az igazából más dolog, csak a sz*rt kevered itt, ha a kettőt összemosod.


És az sem igaz, hogy aki humán szakot végez, ne tudna elvégezni egy reált. Ez így kategorikusan kijelentve biztos, hogy hülyeség.

2016. aug. 1. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!