Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Azt mondják, érzelmeink okkal...

Azt mondják, érzelmeink okkal nem tűntek el az evolúció során, ezek is funkcióval bírnak. De akkor miért van, hogy rossz emberbe szeretünk bele?

Figyelt kérdés

Elvileg amikor ésszel semmi értelmét nem látjuk, akkor is van valami oka és értelme érzelmeinknek. Olyan jelzéssel bírnak, mint pl egy sérülésnél a tesi fájdalom, csak ez lelki oldalon.


De amikor tudod, hogy hosszútávon semmi értelme nem lenne egy kapcsolatnak több okból kifolyólag is, de főleg a másik személyiségét tekintve(mondjuk úgy, hogy rossz lenne valószínűleg neked az egész később, ha eltűnik ez az érzés) és mégis beleszeretsz, az mégis miért történik?

Amikor nem kellene, és ésszel tudod, hogy butaság és értelmetlen az egész.



2016. aug. 14. 11:59
 1/7 anonim ***** válasza:
Nagyon egyszerű. Ha így gondolkodunk, akkor azt mondanám azért, mert a hormonok és a biológiai szükségletek dolgoznak benne, pontosabban a fajfenntartás és szaporodás szükséglete. Ilyenkor a szervezeted ad parancsot és nem a "lelked"... Az agyad meglátja az ellenkező nemű embert (direkt nem írtam, hogy nőstényt) és ha a külseje alapján úgy ítéli meg, hogy az jó lesz szaporodásra, akkor küld egy jelet a limbikus rendszer számára... Az pedig ennek hatására talán valahogyan regisztrálja (megjegyzi) az adott nő kinézetét és ha ezek után meglátod, akkor érzelmek kiváltásáról gondoskodik vele kapcsolatban (vagy valahogy ehhez hasonlóan működik). Ugyan ez igaz nőknél is, tudat alatt azt nézik először, hogy az adott hím vajon képes lenne-e egészséges szapirítóanyagot (ondót) a szervezetpükbe juttatni... Nőknél általános felfogás, hogy "olyan lesz a gyerek amilyen a pasi", ezért igyekeznek a legtökéletesebbet kiválasztani. Szóval nem biztos hogy az érzelem az ami előbb tudatosodik, hanem inkább a kopulációra való alkalmasság vagy alkalmatlanság. És annak folyományaként tudatosulnak az érzelmek kicsit később...
2016. aug. 14. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, érdekes és logikus.

Lenne még egy kérdésem, és most objektívan teszem fel:

Ha valaki tegyük fel, hogy már megtalálta a "tökéletes egyént" az ellenkező nemből a családalapításra és utódnemzésre, akkor miért jelentkezik közben ez az ösztön egy másikkal, amikor az utód gondozása és a család összetartása szempontjából is számára megfelelő, megbízható társat talált már?

Erre is van valami ésszerű magyarázat vajon?


Vagy csupán ez is szimplán ugyanide, a biológiai szükségleteinkhez és reprodukcióhoz vezethető vissza, hogy másban is látjuk a potenciális partnert (bár itt az észérvek tiltakoznak ellene, de ez alapján ez inkább ösztönös dolog, hogy mégis.)

2016. aug. 14. 13:03
 3/7 anonim ***** válasza:
Mert az ember nem monogám éllatfaj ,azért. A monogámiát a vallás meg a társadalmi kényszer erőlteti rá. Alap ösztön szerint a férfi igyekezne minél több nőt megtermékenyíteni minél többfelé elszórni utódait. A nagy szerelmi lángolása talán maximum 2 évig tart aztán a hormonok lecsengenek ,ennyi elég is arra hogy a legvégtelenebb korban lévő járásképtelen csecsemőt és az anyját segítse az apa..Az hogy holtodiglan együtt kell lenni valakivel akitől lett egy-két gyerek és soha többé más nővel nem feküdhet le az ellentétes az ősi ösztönkészletével. És bizony ez a késztetés legtöbbször győz is,ami látható a világban mindenhol.
2016. aug. 14. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Nem tudom, látod ez tényleg nagyon jó kérdés. Csak találgatni tudok. Ha gyorsan átváltozunk etológusokká és így vizsgáljuk meg a kérdést, akkor talán modhatjuk: lehet, hogy ez az evolúció során visszamaradt ösztönös késztetés bennünk. Lehet, hogy ez olyasmi ami még nem zárult le teljesen, sőt, ebben majdnem teljesen biztos is vagyok. Hiszen az evolúció nem az ami egyszer csak befejeződik, lezárul és nincs tovább. Példa erre az, hogy a nemzőképesség határai látványosan kezdenek kitolódni. Nem ritka, hogy ma már 9-10 éves kislánynak megjön a menstruációja és az is gyakori, hogy 45-50 éves férfi még teljesen, korlátlan aktivitást mutat lés gyermeket nemz – persze nem az említett lányok körében, nem erre gondoltam... De visszatérve az állatvilághoz: ott nem annyira jellemző a monogámia, van olyan is, de az a ritkább. Inkább van az, hogy egy nősténnyel több hím párosodik és nem lehet tudni ki az apja az életképesen világra jött utódnak. Van pl. olyan rovar (ha jól tudom akkor a szarvasbogár) amelynél a nőstény a küzdelem után párosodik a győztes hímmel, de ha a vesztes túléli a küzdelmet, akkor azzal is párosodik. Még emberszabásúaknál is jellemző, hogy a nőstény úgymond "titokban" más, néha kevésbé domináns hímekkel is párosodik. A Budapesti állatkertben is voltak ezzel kapcsolatos megfigyelések, úgy tudom... De, egyes afrikai és dél-amerikai bennszülött törzseknél is jellemző a nagy család gyakorlata. Az anyákkal több nemzőképes törzsi férfi is közösül és nem nyilvánvaló ki az apa, a gyermekeket pedig már kezdettől fogva közösen nevelik. A férfiak együtt vadásznak, zsákmányolnak, az anyák pedig kezdettől együtt, egy csoportban nevelik az összes gyereket, ahogy pl. az óvodában az óvodapedagógusok... Együtt, munkamegosztással készítik el az ételt, ruhákat a közös gyerek számára stb. Tehát a klasszikus európai értelembe vett család nem mindenhol jellemző. Egy brazil szociológus nő pl. évekig próbálta elterjeszteni az európai családmodellt őserdei törzseknél, de nem sikerült neki. Ezzel szemben hatalmas városi nyomornegyedekben (amelynek külön orvosi rendelője és benzines aggregátortelepe van) viszont visszaalakult a dolog törzsi szintre, mert máshogy nem tudták megoldani az állandó perpatvarok elkerülését... Holott azok az emberek korábban klasszikus kis családokban éltek nagyjából társasházi körülmények között. De az indiai kasztrendszerben is másképp működnek a dolgok. Például egy papi vagy "harcos" kasztba tartozó férfi lehet (sőt, biztosan), hogy lefekszik egy rangon aluli nővel (nem feltétlenül érinthetetlennel, de alacsonyabb rangúval), de annak a gyerekét nem fogja felnevelni, a nevére venni. Pláne ha szent ember az illető... A világon sok helyen másképpen működnek a dolgok mint Európában. Én kb. ennyit tudok erről a dologról. 20 év körüli lányok érdekelnének, köszi. Bocs, ez csak egy kis önreklámozás volt a végére...
2016. aug. 14. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Bocs, még hozzáteszem azt is, hogy #3 véleményével is teljesen egyetértek, teljesen igaza van. Mesterséges társadalomszabályozásról van szó...
2016. aug. 14. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Az érzelmek nem tűnnek el... Max hosszú távra gondolkodunk és nem a jelen pillanatnak élünk.
2016. aug. 14. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Na igen, csak hogy én nő vagyok... Így ez a teória szerintem nem teljesen igaz, vagy figyelmen kívül hagyják a női oldalt. Merthogy nem úgy van ez, hogy a nő monogám, a férfi meg nem. A női részről soha senki nem adott még magyarázatot, mintha nem akarnák tudomásul sem venni, nem is létezne ilyen ösztön/késztetés a nőknél.

Nem lehet ezt szerintem lekorlátozni a férfiak oldalára, ha körülnézek sem, nagyon nem.. Legalább annyi nőt tudok, aki megcsalta/ja a párját, mint férfi például. Sok férfi is e mögé bújik, de szerintem ez nem nemi jellegként fejlődött ki, a tapasztalat is ezt mutatja, de még kutatást is végeztek erről, és nem volt aránytalanul magasabb férfiak száma a félrelépők között, tehát ez nem adott magyarázatot a dologra. És láttam én már monogámabb férfit is, mint pár nő ismerősömet.


Egyszerűen abból is jöhet ez a téveszme, hogy csak a férfiaknak vannak ilyen ösztönei, hogy a nők nagyon sokáig még csak nem is beszélhettek a szexről és ilyesmi vágyaikról.


Csak pár évtizede van, hogy egyáltalán merhetnek ilyenekről beszélni, de például egy megcsalást vagy annak a késztetését a mai napig nem veri egy nő nagy dobra, főleg, hogy még mindig nagyobb szégyennek tartja a társadalmi normákban, mint a férfiak félrelépését.

Félre értés ne essék, én monogámnak tartom magam, és rosszul esik, hogy ilyen vonzalom előjön más iránt, miközben jó párkapcsolatban élek. Ebből jött a kérdés, hogy miért.

Freud volt még aki érintette ezt a kérdést a személyiség-modelljével ( ösztön-én, én, és felettes-én-re). Állítása szerint ezek (vágyaink és céljaink a megadott szinteken szinte soha nem állnak egymással egyensúlyban és ezért az ember nem lehet boldog, csak maximum kevésbé boldogtalan.

Valahogy így tekintek erre én is, mert az eszemmel tudom, mit akarok, de ami közben érzelmileg kialakult bennem, azt az ÉN és a felsőbb Én nem akarja. (Egyébként majd győz az ész és ez elmúlik, ez biztos, csak maga az okok érdekelnek, mert nem lenne értelme a mai világban, hogy ilyen kialakuljon.)

2016. aug. 14. 21:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!