Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért úgy állítják be sokan a...

Miért úgy állítják be sokan a romákkal szembeni sztereotípiákat, mintha azok egy idegen, számunkra teljesen ismeretlen emberekről alkotott fikció lenne, és nem tapasztalatokon alapulna?

Figyelt kérdés
Többször hallottam azt, hogy úgy beszéltek a romákról, mintha számunkra teljesen ismeretlenek lennének. Ez miért van? Hiszen együtt élünk, ha máshol nem, az utcán mindenképp találkozunk. Miért mondják ennek ellenére sokan azt, hogy az emberek úgy alakítanak ki sztereotípiákat, hogy nem is ismerik őket?
2017. ápr. 27. 22:25
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
84%

mert azok a sztereotípiák 90%ban igazak.

többnyire antiszociális,üvöltözve beszélő,kulturálatlanul viselkedő,csiricsáré vagy ízléstelen módon öltözködő,műveletlen népség,akik mindig a dolog rövidebbik végét igyekeznek megfogni.

2017. ápr. 27. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
79%
Az a baj, ha ehhez öszintén válaszol valaki akkor rasszista, kivéve akkor ha csak csupa szép a véleménye....
2017. ápr. 27. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
65%

Azon alapul a dolog, hogy annak, aki roma és nem olyan ne legyen hátrány.


És az is tény, hogy a romák hátrányos megkülönböztetést is elszenvednek gyerekkoruktól, odáig, hogy munkát akarnak keresni.


ÉS a fő kérdés, amin értelme van agyalni az, hogyan lehetne őket felemelni a normál társadalomba, mi vezet oda.

2017. ápr. 27. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
61%

Azért, mert hiba a cigányok egy része alapján megítélni mindenkit, aki abba a rasszba tartozik. Igen, létezik a lecsúszott, tanulatlan, jobbára bűnözésből élő réteg, de ez korántsem fedi le a romák egészét. Rengeteg a tisztességes, munkából élő család is közöttük.

Miskolci vagyok, így van tapasztalatom velük, nem is mindig kellemes, de nem tartom helyén valónak, hogy mindegyiküket megbélyegezzük egy részük életmódja miatt.

2017. ápr. 27. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

Attól, hogy nem igaz mindenkire, attól nem légből kapottak a velük kapcsolatos sztereotípiák.


Azt helytelenítem, és károsnak is tartom, ha mindegyikükre ráhúzzák, de a kérdésem nem is erre vonatkozott.

2017. ápr. 27. 22:54
 6/18 A kérdező kommentje:

3-as. miből gondolod, hogy emiatt nem lesz hátrányuk az olyan romának akik nem olyanok? Szerintem pont, hogy nagyobb hátrányban lesznek. Mivel a valóságban létező, súlyos problémákról van szó, amivel az emberek tisztábban vannak, mivel megtapasztalják újra és újra. A problémák eltusolásával azt érzik a probléma megoldatlan marad, és inkább elutasítóak lesznek teljesen. A legtöbb ember tisztában van vele, hogy nem mindegyik roma oylan.


Felemelni őket nem lehet szerintem. együttes munkával, amiben ők is, és mi is részt veszünk lehet elérni azt, hogy "felzárkózzanak". Ennek része szerintem az is hogy tudomásul vegyük a problémákat, és felelősséget vállaljunk (mi is, és ők is).

2017. ápr. 27. 23:07
 7/18 anonim ***** válasza:
41%

Az ember hajlamos általánosítani. Így könnyebb megragadni a valóságot, erre szükségünk van ahhoz, hogy ne káoszban éljünk.


Nekemjön egy ember az utcán, aztán még neki áll feljebb. Beszólunk egymásnak, aztán továbbmegyünk. Ha fehér bőrű, akkor elkönyvelem, hogy csak egy bunkó ember volt. Ha roma, akkor biztosan azért volt, mert a romák ilyenek. Ugyanúgy nem tudok se egyik, se másik emberről semmit ebben a példában, de az egyiket már bekategorizáltam, és ő már ott is fog ragadni, erősítve az előítéleteimet. Közben pedig úgy érzem, hogy objektíven ítéltem meg a helyzetet. Hát nem.


Nem gondolom, hogy a romákkal kapcsolatos sztereotípiák mindegyike fikció lenne, de hiszem, hogy egy roma viselkedését mindig bizonyos szűrőn keresztül nézzük, és a sztereotípiákat megerősítő jeleket könnyen észrevesszük, az azokat cáfolókat pedig nem nagyon. Tehát a tapasztalat torzít, és ezt általában észre se vesszük.

2017. ápr. 27. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

#7. hozzászóló vagyok.

Azt írod, Kérdező:

"Felemelni őket nem lehet szerintem. együttes munkával, amiben ők is, és mi is részt veszünk lehet elérni azt, hogy "felzárkózzanak". Ennek része szerintem az is hogy tudomásul vegyük a problémákat, és felelősséget vállaljunk (mi is, és ők is)."


Ezt tökéletesen megfogalmaztad. Minden változtatás, ami nem belső igényből fakad, elbukik. Azt hittem, másra vonatkozik a kérdésed.

2017. ápr. 27. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%
#4-es válasz igenis helyén való! Azért mert körbeállt 3-4 cigány és befenyített attól még nem hiszem a romák 100%-a ilyen lenne! Engem is fenyegettek meg romák ,de volt már rá példa ,hogy egy tisztességes roma hívott meg egy csésze forrócsokira! Példának okáért: Bmw-m van ,akkor most köcsög vagyok?(pedig azt sem tudod ki vagyok valójában ,nem ismersz)! Pont emiatt sztereótípia a sztereótípia! Utolsó szó jogán: Higgyétek el ,nem minden roma bűnöző ,nem minden Bmw-s bunkó ,nem minden rendőr köcsög! Egy jó példa: Már egy ideje nem élek otthon a rossz anyagi körülményeknek köszönhetően(1 éve Angliában élek) ,akkor most mondjam azt ,hogy köcsög magyarok? (Azért ,mert aki(k) miatt itt tart az ország magyar(ok)?!?!
2017. ápr. 28. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

9-es. ezekkel teljesen egyetértek azzal, amiket írsz. ezeket én is így gondolom.


A kérdésem nem arról szólt, hogy minden cigányra igaz-e ez-meg az a sztereotípia.


Hanem arra, hogy miért úgy beszélnek a romákról, mintha számunkra teljesen ismeretlenek lennének, mintha nem is együtt élnénk egy országban, egy városban... hanem mintha egy totál ismeretlen nemzetről lenne szó.


Azt nem értem, hogy ennek mi az oka.

2017. ápr. 28. 10:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!