Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Az miért minősül hisztinek,...

Az miért minősül hisztinek, ha számomra megoldhatatlannak tűnő problémám van?

Figyelt kérdés

Amíg nincs bajom meg problémám, anyám is elvan velem meg barátnőm is. Ha viszont problémába ütközöm, akkor olyan mint ha mindenről én tehetnék, minden énmiattam van, gyűlölnek és eltűnnek.


Anyám meg se hallgat, ha problémám van és beszélni akarok róla, befogja a fülét és elmegy. Ha emiatt dühös leszek mert veszélyezteti az életemet, akkor még neki áll feljebb. Barátnőm engem nem igazán látott dühösnek, de ő toleránsabb. Talán ezért sokkal közelebb érzem Őt magamhoz, mint anyámat. Bár ha elmondom neki mi bajom, azt mondja ne nyavalyogjak és fejezzem be a hisztit. De ha egyszer fogalmam sincs mi az a hiszti...! Azt tanultam, hogy a hiszti a neurotipikus gyerekek ok nélküli önbántásuk üvöltözés közben. Én nem önbántom magam, ráadásul nem úvöltözök, mert iszonyatosan érzékeny vagyok a hangokra. Problémámat a Klinikán tanult asszertív nyelven próbálom kifejezni és megkommunikálni kulturáltan, de azt mondják hogy hisztizek meg sajnáltatom magam. Úgy érzem, hogy nincs kihez forduljak ha bajom van.


Környezetem se jobb, mert akik ismerősök látásból, azok meglátásom szerint lenéznek, mert más vagyok hozzájuk képest. Konkrétan nem értik miért nem dolgozom, miért nem próbálkozom, kiröhögtek amikor megkérdezték és azt mondtam még életemben nem jártam külföldön.


Kifejezetten idegesít, amikor nálam fiatalabbak azzal dicsekednek, hogy nekik diplomájuk van, meg kocsijuk meg munkájuk meg évente nyaralnak külföldön, meg hogy van baráti közösségük és a reakciójukból ítélve lenéznek engem, mert nekem nincs.


Ami rengetegszer kihoz a sodromból az az, hogy mondják, hogy keressek munkát, én keresek, jelentkezek de vagy nem írnak vissza vagy elutasítanak, de ami idegesít, az a folyamatos nyomás ami alatt vagyok, hogy csak akkor szerethetnek engem, ha van munkám meg egzisztenciám, emellett a kudarcok után meg azt mondják többen is, hogy én vagyok a szerencsétlen meg reménytelen, "nem igaz hogy ezt se tudod elintézni" meg "ezt direkt csinálod". Ez engem kifejezetten dührohamba rak, mert saját magamhoz képest mindent megteszek és azt mondják nem csinálok semmit, semmi se jó nekik, elmondják mit ne csináljak, hova nem mehetek, de a lehetőségeket meg tanácsokat amit adnak, azok túl általánosak.


Azt mondják szemléletváltás kell nekem, meg szakember, meg hogy keressek munkát. Ez rettenetesen felidegesít, mert ezt én is tudom de azt nem, hogy hogyan tudok ezeket elérni. Nem tudok változtatni a szemléletemen ha nem értem a működésem, illetve ha nincs mentor aki ebben segít és kitart mellettem. Szakembert se mondanak, hogy kit keressek fel (egyelőre ingyen, legfeljebb ha lesz munkám, részletekben talán kifizetem). Kurzusokat is próbáltam, nem vettek fel és nem azért mert totál nem értek hozzá. Mindig a kommunikációval jönnek hogy az nem jó, meg "nem látom át a társas helyzeteket". De MILYEN helyzeteket konkrétan?


Össze vagyok zavarodva, egyedül érzem magam, úgy vélem senki nem ért meg engem. Voltam pszichológusoknál meg ilyen kezelésen de a környezetemet ez nem változtatta meg. Az állapotom megkívánja a speciális környezetet, hogy legalább egy kis helyen legyen mindig kihez forduljak és minden körülmény között szeretetet és megértést és elismerést kapjak.


2017. máj. 19. 08:52
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Üdvözöllek az életben!
2017. máj. 19. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
56%

Ez nagyon durva. Az első néhány bekezdésből azt hittem, hogy egy 13 éves HISZTIS kamaszlány vagy. Aztán jöttél itt a diplomával, meg a kocsival...

Azért minősül hisztinek, mert az! Ezeket az eszméletlen nagy "gondokat" a legtöbb ember 16-19 éves kora között megtanulja kezelni. Javaslom, hogy nőj fel te is. Nem kocsiban, állásban meg diplomában, hanem mondjuk abban, hogy nem viselkedsz társfüggőként, és "mentor" nélkül, tök egyedül is képes leszel végrehajtani olyan hatalmas feladatokat, mint mondjuk odatelefonálni az álláshirdetésre jelentkezés után, hogy megkapták-e az önéletrajzot.

2017. máj. 19. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
60%
Miért mástól várod a problémáid megoldását?? Nem találsz munkát? Lejebb kell adni az igényekből! Menj le Tescóba árufeltöltőnek. Ja hogy az derogál, mert akkor egyes diplomások mit fognak szólni? Pff. Nem étik hogy miért nem próbálkozol? A semmittevésen és az önsajnálaton mit kell megérteni? Mond el légyszi hogy milyen az a hozzáállás veled kapcsolatban amit megfelelőnek érzel és miért! Várom!
2017. máj. 19. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

#1 - Ez nem válasz


#2 - Lehet hogy kamasz maradtam pár évtizede, de lány az tudtommal nem vagyok. Magyarázd el, hogy mi a hiszti, mert ez nem indok, hogy "mert az!" Konkrétabb, részletesebb indokokra és érvekre van szükségem. "A legtöbb ember 16-19 éves kora között megtanulja kezelni". Pont hogy nem a "legtöbb" ember vagyok, mert akikről beszélsz, azok szerintem neurotipikusak. Olyanok, akiknek nincs születési rendellenességük meg autizmusuk meg Asperger-szindrómájuk. Engem pedig diagnosztizáltak ilyennel és a dokik igazolták, hogy nem az én hibám, hogy képtelen voltam megtanulni. Egyrészt nem olyan volt a környezet, másrészt teljesen máshogy működöm, de pontosan én se tudom, hogy hogyan és miben. Észrevettem viszont, hogy logikai rendszereket racionálisan átlátok, de nem alakult ki nálam adekvát viselkedési normarendszer, mert pont az a rész sérült nálam. Ebbe a kommunikáció és szociális izéria is beletartozik. Tehát hiába vagyok intelligens, ha nem vagyok ember.


"Nőj fel te is" - ez sértő és idegesítő, mert ebből egy szót nem értek mert annyira általános. Nem tudom, hogy konkrétan mire gondolsz. Sablonszöveg, ami a neurotipikus embereknél állandó közhely, de számomra értelmét veszti, mert nem tudom hogyan kell.


Társfüggő vagyok, mert szükségem van egy közösségre, ami szeret és befogad. Csak közösség által tudok megtanulni emberül. Mert az, hogy megtanítottak hat hét alatt asszertív nyelvre, az úgy tűnik, hogy kevés. Meg mondják, hogy tartsak szemkontaktust, amit automatikusan nem tartok, de nem azért mert utálom az embereket. Mentorra van szükségem. Ezt én is látom, meg a dokik is mondták.


#3 - Ha egy problémát nem tudok megoldani és fogalmam sincs hogyan kell, akkor az a legintelligensebb és leglogikusabb, ha segítséget kérek. Elképzelhető, hogy rosszul kommunikalizáltam a dolgot, mert ellenségeskedést vélek felfedezni. Sértőnek találom a passzív-agresszív megnyilvánulásodat, amiben szarkazmusztikusan lebeg a lenézés, amiben meglátásom szerint úgy értelmezed, hogy finnyás vagyok és nem mindegy milyen munkát vállalok. Elmondom, hogy a diplomát simán megszerezném, ha megérkezik a felvételi papír az egyetemről. Nem az a bajom, hogy nincs flancos munkám, hanem hogy még egy "sz*ros" Tesco se hajlandó engem alkalmazni. Emellett kiderült a gyakorlatom alatt is, hogy nem vagyok alkalmas cipelési fizikai munkára, meg éjszakai műszakra. Nem finnyaságból hanem elvittamentőségből. Leszázalékoltatási eljárás folyamatban, de emellett keresek munkát is. A probléma nem itt van.


A problémám pont az ilyen felfogású - feltételezem neurotipikus - emberekkel van. Pontosabban azokkal, akik agresszívan és szarkasztikusan megnyilvánultak engem. Lenéztek ők, holott nem is ismernek engem. Bízom abban, hogy jobb ember vagy és csak azért mondod ezt, mert nem ismersz és azt gondolhatod, hogy egy általános elkényeztetett izé vagyok. Pedig nem.


Megjegyzés - A neurotipikus az értelmezésem és a dokik elmondása szerint a "Nem Aspergeres", nem autista normális emberek.


Azt mondod nem próbálkozom. Tévedsz, mert most is jelentkeztem pár helyre reggel. És mi az hogy önsajnálat? Bosszant engem, hogy ezt mondod, mert nem értem, hogy mitől önsajnálat az, hogy elmondom mi a problémám és hogy tényleg szeretnék kiutazni ebből a kényszerpályából. És mivel nekem ez nem igazán megy egyedül, így értelemszerűen segítségre szorulok. Ez nem azt jelenti, hogy helyettem, hanem hogy konkrétan elmondják, végigvezetnek egy kiinduló stabil helyzetbe, ahonnan elérhetem a dolgokat erős küzdelemmel. De amíg a levegőben lógok, addig halmozottan hátrányos életveszélyes helyzetben vagyok.


Milyen az a hozzáállás? Megértő, türelmes, toleráns, elfogadó, szeretetteli. Erőteljes stabilitással és biztonsággal rendelkezik, nem hagyja, hogy lecsússzak a veszélybe. Viszont hagynak kibontakozni. Önállóságomat megtartják, de ha segítséget kérek, akkor kapok.

2017. máj. 19. 11:26
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Mit vársz ettől a kérdéstől?

Egy külső szemlélő szemével, aki nem ismer téged, nem tudja, hogy beteg vagy, valóban hisztinek és önsajnáltatásnak tűnhet, amit csinálsz. Anyád és a barátnőd pedig, úgy tűnik, nem akarják elfogadni, hogy beteg vagy, bár jó lenne jobban belelátni a dolgokba.

Mit jelent az, hogy problémákba ütközöl? Azon kívül, amit leírtál, milyen problémákba szoktál ütközni?

Mit jelent az, hogy anyád "veszélyezteti az életemed"?


Valahol megértem anyádat, hogy nyomás alatt tart, ez természetes, legalább is egy egészséges ember esetében. Volt ő valaha elfogadóbb veled, vagy ő mindig ilyen volt?

Nehéz eset vagy, és biztos, hogy nehéz egy ilyen emberrel együtt élni. Anyádnak valószínűleg elfogyott a türelme, nem igazán akarja már tolerálni a betegségedből fakadó hátrányaid.

Nem csoda, hogy egyedül érzed magad, egyedül is vagy, legalább is a leírásból úgy tűnik. Össze kell raknod magad annyira, hogy felkutasd a lehetőségeid, értem ezalatt azt, hogy keresel szakembert, egy klinikát, vagy egy alapítványt, aki/ami tud neked segíteni mind a mentális problémáid kezelésében, mind a fejlődésben, mind a munkahelykeresésben.

2017. máj. 19. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

#5 - A kérdésemre még mindig nem kaptam választ. Meg akarom tudni, hogy miben és miért vagyok más. Illetve találni akarok egy olyan megoldást, ahol kompenzálódni tudok.


Tényleg nem tudom mit jelent az a szó, hogy "hiszti", csak annyit tudok, hogy sértő jelentése van, gyerekek ok nélküli sírására, üvöltésére és önagressziójára mondják, emellett gyűlölik az emberek valamiért. Nekem csupán problémám van, kulturáltan kifejezem asszertív nyelven és megoldást keresek. Az, hogy nem tudok egyedül kivergődni, nem jelenti azt, hogy megönsajnáltatódok.


Barátnőm elfogadja a betegségem, de azt nem, hogy pánikrohamaim vannak a problémáim és az ebből fakadó rettenetesen erős félelmeim miatt.


Anyám meg egyáltalán nem fogadja el ezt a tényt. El se olvasta a zárójelentést és kifejezetten a leszázalékolás ellen van, holott ez megmenthet engem és könnyebben találnék normális munkát (ugyanannyi bérért) és megértő közösséget, csak olcsóbban közlekednék.


Jelenleg a problémáim: Magány, izoláció, munkanélküliség, kirekesztettség, egzisztenciális zavar. Teljesen egyedül érzem magam, barátnőmmel ritkán tudunk találkozni, anyám nem ért meg engem, csak elvagyunk egymás mellett de rengeteget vagyok gyerekkorom óta tökegyedül és ez baj. Ha találnék munkát illetve felvennének az egyetemre, biztos vagyok benne, hogy idővel közösséget is találok.


A problémák leginkább a munkáltatókban vannak, mert nem vesznek fel dolgozni. Mondanám, hogy bennem is van hiba, de nem tudom mi az, mert nem mondják meg. Csak annyi, hogy nem jó a kommunikáció és súlyos segítségre szorulok társas helyzetekben. De konkrétumot nem írtak. Ez elég baj számomra, mert ha nincs munka, elveszíthetem a Szerelmemet. Anyám se tarthat el örökké, de amúgy is el akarok menekülni itthonról új életet kezdeni önállóan összeköltözve barátnőmmel, hogy ÉN legyek az aki eltartja a családot, mert elméletileg én vagyok a férfi.


Veszélyeztetett helyzet: Egy elzárt alvótelepülésen élek, ahol nincs munkalehetőség, pénzbe kerül az is, hogy interjúra megyek és nincs jövedelmem, mert megvonták tőlem a szociális juttatást. Nem volt sok, arra se volt elég, hogy bérletet fizessek Pestig, de legalább jegyekkel megoldottam. Emellett egyoldalúan és keveset eszek anyagi okokból.


Anyám azért veszélyeztetetthelyzetez engem, mert nem hallgat meg, több dolgot támadásnak vél, illetve hogy azért vagyok bent a szobámban, hogy neki rossz legyen, meg ha épp nem tudok megcsinálni dolgokat akkor fenyeget a rezsi megvonásával, emellett nem fejezhetem ki az érzéseimet, nem mondhatom el senkinek, mert nincs a környéken akinek megtehetném, illetve ha anyámnak próbálnám, akkor agresszívan reagál.


Anyám szerint nincs semmi bajom, "csak" "hisztis" vagyok. Ez a kijelentése minden alkalommal dührohamot vált ki belőlem, mert úgy érzem ledegradál engem, nem vesz komolyan és nem ért meg engem.


A nagyobb nyomást anyós adja. Csak akkor hajlandó engem elfogadni a vejeként, ha van munkám, illetve el vagyok helyezkedve. Addig a lánya nem is jöhet át hozzám - megjegyzem sose volt még nálunk a barátnőm, mert az anyja nem engedte. Elvégre 10 évvel fiatalabb nálam.


Szakembernél voltam, Klinikán voltam, onnan alapítványhoz irányítottak, ami csak akkor segít ha le vagyok százalékolva. A leszázalékolás viszont ügyintézés, és az ügyintézések számomra rémálom, mert nem igazodok ki rajta. Nem tudom mit hogy kell csinálni, nem értem a zsargont, ráadásul rettegek, hogy nem fognak segíteni és akkor agresszív kell legyek (Sarokbaszorított effektus) és kierőszakolni valakitől, hogy segítsen, mert az életem múlik rajta. De nem akarok agresszív lenni, mert nem tudok. Amúgy is gyenge és jószívű vagyok ehhez.

2017. máj. 19. 13:39
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Nehéz elmondani, hogy mi az a hiszti. Leginkább azt mondanám rá, hogy érzelmi túlreagálás.

Kisgyerekek szoktak hisztizni pl. dacból, akaratosságból. Ha valamit nem kapnak meg, vagy valamit nem engednek meg nekik, amit ők nagyon akarnak. Ilyenkor megesik, hogy földre dobják magukat, üvöltenek, és addig nem hagyják abba, míg a szülő nem teljesíti a kívánságukat.

Felnőtteknél a hiszti belső érzelmi konfliktussal jár, pl. frusztráltság, harag, depriváltság, stb. A nők pl. hisztiznek akkor, ha nem kapnak meg valamit, vagy ha a pasijuk valami hibát vét, sok esetben bolhából elefántot csinálva. A hiszti egyébként baromi fárasztó és idegesítő.


Azt, hogy miben és miért vagy más, itt nem fogod megtudni. A zárójelentés mit ír?

Nehéz lehet neked, mert nem elég, hogy problémáid vannak a társas helyzetekben, még azt sem látod át, hogy egyáltalán mit kellene átlátni. Nem érted a játékszabályokat, igaz?


Újra egyetemre akarsz járni? Milyen diplomád van? Mennyi idős vagy?


Keresni kell másik klinikát, másik szakembert. Nem hiszem el, hogy nincs valami autistákat segítő alapítvány, egyesület, vagy bármilyen szervezet, ami támogatna.


Az ügyintézés nem olyan nehéz. Nyaggass egy ügyintézőt addig, amíg nem kapsz egyértelmű információkat. Nem baj, ha esetleg feszültté válik, vagy te válsz azzá. Neked világos és egyértelmű információk kellenek.


A barátnőddel hogy ismerkedtetek meg? Ő egészséges?

2017. máj. 19. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
56%
Nem olvastam el a kérdést, úgyhogy nem tudom, miről van szó, de már ránézésre sem lehet másképp minősíteni ezt a terjedelmű szófosást, csak hisztinek...
2017. máj. 19. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

#7 - Kisgyerekek tudtommal olyanon hisztiznek, amin nem érdemes, mert nem veszélyezteti őket ha valamit nem kapnak meg. Esetemben ez meglátásom szerint az életemet veszélyezteti szó szerint. Ezért sem tartom ezt hisztinek, mert úgy vélem jogosan reagálok úgy ahogy.


A zárójelentés szerint Asperger-szindrómám van, meg nem mennek a társas helyzetek, ilyen sablonszövegek. Kezelési folytatás gyanánt megadtak egy alapítványt, de az addig nem foglalkozik velem, amíg le nem százalékolnak.


Pontosan erről van szó, leírják, hogy baj van, de nem mondják meg konkrétan, hogy mi. Pedig a kezelés elején kifejezetten kértem tőlük.


Egyszer már jártam egyetemre, de átsorolás miatt anyagi okokból abbahagytam két félév után. És így is a nyakamon maradt egy jó nagy adag diákhitel, amit a jövedelmemből szándékozok törleszteni, ha lesz. Nincs diplomám, feleslegesen jártam egyetemre, rossz szakot választottam. Lassan 30 leszek.


Ha leszázalékolnak, akkor az az alapítvány biztos segít rajtam. Másik klinika? Nem tudom, hogy szükség van-e rá, mert már tudom, hogy mi bajom, már csak a megoldás kell. Egy autista-központú közösség illetve intézmény ha biztos támogatást ad, akkor azzal akár a "világot is megváltanám".


Oké, egyértelmű információk kellenek, de nem tudom, hogy milyen jellegű információk.


Barátnőmmel egész véletlenül ismerkedtünk meg közös ismerős által. Ő neurotipikus, és így szeret engem ahogy vagyok. Az anyja azonban elég rövid pórázon tartja, mert még nincs munkám.

2017. máj. 19. 17:03
 10/11 anonim ***** válasza:
Szerintem felnőtt emberek esetén az számít hisztinek, ha elveszel abban, hogy neked milyen rossz, milyen hibáid vannak és a gondolataidban egy felsorolást írsz arról, hogy mások miben jobbak, mint te, majd amikor a frusztráció miatt már nem bírod tovább, hogy ezt magadban intézd, elkezded mondani másoknak is. Ilyenkor úgy érzed, hogy muszáj beszélned valakivel, de valójában csak öntöd másokra a gondjaidat, amit nyilván mindenki nehezen visel el. Velem is szokott ilyen lenni. Ez az a helyzet, amikor bárki bármit mond, akár kedvességből, segítő szándékkal, akár kötözködésből, te soha nem fogadod el, hanem mindig csak fokozod, hogy neked mennyire rossz. Én megértem, ha valaki ezt csinálja, viszont sajnos a mai világban nem várhatod el, hogy az emberek a saját mindennapi problémáik mellett a tieiddel is foglalkozzanak. Nekem is mondták már, hogy "hisztizek", én ezt úgy oldottam meg, hogy tudatosan próbáltam minél kevesebbet panaszkodni, mert zavart, hogy problémát okozok a családomnak a viselkedésemmel. Inkább magamban rendeztem le a gondjaimat, amikor úgy éreztem, hogy valakivel beszélnem kell, akkor nem csak zúdítottam rá a problémáimat, hanem tényleg megbeszéltük a dolgokat.
2017. máj. 19. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!