Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » A budapestek és Budapest...

A budapestek és Budapest környékiek, ha mondanak egy ember nevet, miért teszik elé az "A" vagy "AZ" betűket?

Figyelt kérdés

Ezt úgy értem,hogy ha pl. várnak valakit vagy nevén szólítanak valakit,elé teszik az A betűt.


Csak egy példát mondok: Teszem fel ,ha egyik mondja a másiknak,hogy várom Gábort,nem csak így simán mondja ,hanem úgy mondja,hogy "várom A Gábort",míg vidéken ez nem szokás,hanem a vidéki ember úgy mondaná csak simán,hogy "várom Gábort",tehát az " A " betűt nem tenné elé.


Nem hallottam,hogy ezt mondták,meg semmi Gábort nem ismerek csak így tudtam egy példát mondani,hogy értsétek.


Tehát már régóta megfigyeltem,hogy a Budapestiek és Pest környékiek a név elé teszik az A betűt. Még Cegléden is így mondogatják sőt Kecskeméten is így hallottam pedig ezek már odébb vannak Pesttől.


Viszont ahol én lakok Hajdú-Biharban már nem teszik az A betűt a nevek elé. De sem Szabolcsban,sem Békés megyében,sehol máshol.


Ti megfigyeltétek már ezt,hogy Pesten ez a szokás?

Miért teszik elé Pesten a nevek elé az A betűt?

Godolom ott ez a szokás ,de csak megkérdezem itt,mert érdekel.


Vajon hogy helyes amúgy,a név elé tenni az A betűt ahogy a Pesti emberek ,vagy ahogy a vidékiek mondják,nem tesznek A betűt a név elé?



2017. máj. 28. 21:00
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
16%

Nem csak Budapesten szokás ez és a tanulatlan parasztok mondják így, mert nem figyeltek oda az iskolában, mikor tanították, hogy személynév elé nem teszünk névelőt. Budapesten születtem, élek és soha nem mondom így, kivéve ha nagyon hangsúlyozni akarom, kiről van szó és a másik fél is pontosan tudja, hogy akkor kit értek alatta.

Általánosítani meg ronda dolog, kedves kérdező, ez az egyik. A másik, hogy Kecskemét meg Cegléd rohadtul nem Budapest környéke. 3., attól, mert ahol te élsz, ott nem hallod, nem jelenti, hogy nincs, aki így mondja. Én meg Budapesten nem hallom nagyon másoktól. Na erre varj gombot.

2017. máj. 28. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
97%
Én soha nem éltem Budapesten vagy környékén, de én is inkább úgy mondom, hogy "várom a Gábort".
2017. máj. 28. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
97%
Ott ezt szokták meg, ez van a köznyelvben, de lassan ez is eltünedezik. Neked viszont foglalkoznod kellene a fogalmazási készségeiddel, mert rengeteg a töltelékmondat, aminek semmi keresnivalója sincs a szövegedben, és élvezhetetlenné teszik az olvasást.
2017. máj. 28. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
67%

Tehát te az A betű alatt a névelőt érted.

Egyszer kétszer gyerekkoromban hallottam olyat,hogy nem illik,vagy nem kifinomult a magyar nyelvben,ha a nevek elé névelőt mondunk,mert csak az ember nem egy tárgy.

De ez rég volt,azóta sem hallottam ezzel kapcsolatban semmit.

A színészek interjúvolásánál lehet sokszor hallani,hogy névelővel emlegetik egymást.

Szerintem ez nem olyan nagy ügy,talán Bp.-en így szoktuk meg,és nem tűnik fel nekünk.

Mi meg nem mondjuk minden elé meg után,hogy "he",meg "dikkmán"

:)

2017. máj. 28. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
95%

Budapesten születtem, mindig is itt éltem, elmúltam negyven éves.

Soha nem tettem/teszek névelőt személynév elé.

2017. máj. 28. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
25%
Mert nyelvészeti szempontból nullák.
2017. máj. 28. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
94%
Nem tudom feltűnt-e, de te magad fejtetted ki, hogy vidéken is igy mondják. Még külföldön is igy mondják.
2017. máj. 28. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
95%
Békés megyei vagyok, elég sok embert hallottam már így beszélni, sőt, én is szoktam így mondani. Ez a kérdés csak egy idióta általánosítás...
2017. máj. 28. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Mert egyszerű mondatban az ige és a tárgy között rendszerint van névelő. " Kiteszem a posztert." "Megkenem a kenyeret."

Ez rögzül, és ezért aki ezt a szórendet használja, annak természetes a "Várom a Gábort-" is.

A magyar kötetlen szórendű nyelv. Én pld. inkább azt mondom, hogy "Gábort várom."

2017. máj. 28. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
6%

Én nem vagyok budapesti, de ott tanulok, így van szerencsém ismerni az ottani nyelvjárást.

Igen, a határozott névelő a nevek előtt nekem is szembetűnik.

De nem csak ilyen formában, hanem pl. "Édesapám informatikus" helyett "Édesapám AZ informatikus".

Bár érdekes, ismerek ukrajnai magyarokat. Az ő beszédük teljesen olyan, mintha hanyagabb beszédű pestiek lennének, pedig ők tényleg így kommunikálnak." BeSSZél, heLLYett"...stb. csupa olyan helyre teszik a hangsúlyt, ami felénk nem megszokott.

De mi pedig "tanittani", "füszer", "esső" szavakkal tűnünk ki Közép-Dunántúlon.

A pestiek hadarva beszélnek, kevésbé artikulálnak, mint keletebbre, és idétlen szlengekkel próbálják feldobni a közönséges, monoton beszédüket. Persze van kivétel.

Egész Magyarországon én úgy gondolom, hogy a pécsiek beszélnek a legszebben és legválasztékosabban.

2017. máj. 28. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!