Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Skacok! Mennyire elterjedt,...

Skacok! Mennyire elterjedt, hogy a mindennapi beszédben márkanevet használ az ember köznév helyett?

Figyelt kérdés

Ilyesmikre gondolok:


- "Jeges tea" helyett már reflexszerűen Nesteát mond

- "Fertőtlenítő" vagy "Hypo" helyett domesztoszt

- "Rágógumi" helyett Orbitot

- "Narancslé" helyett Fantát


Értelemszerűen arra kell gondolni, hogy ezekben az esetekben NEM az adott márkáról van szó, hanem akármilyen fertőtlenítőről, narancsléről, vagy jeges teáról.



2017. jún. 17. 19:23
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

Ha nem a már a köznyelvbe beleivódott példákról beszélünk, akkor nálam leginkább gyógyszereknél van így, főleg mert anyukám orvos, és ő is így használja ezeket.


Tehát sebtapasz helyett előbb mondok Salvequiket meg Hansaplastot, fejfájáscsillapító helyett Aspirint, görcsoldó helyett No-Spát.

2017. jún. 19. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
Ja és a Post-it nálam is megvan.
2017. jún. 19. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

Én ezek nagy részéről nem is tudtam, hogy tulajdonnév volt. Nekem hirtelen csak a kóla jutott eszembe, meg idegen nyelven a xerox.


Ennek megvan a fordítottja is, amikor köznevet használnak márkanévnek, pl. régen simán mondhatta az ember Powerpoint-prezentáció helyett, hogy Powerpoint-prezi, most meg amióta a nem túl fantáziadús tulajdonosok a Prezi nevet adták egy cégnek, azóta van, aki hülyén néz a Powerpoint-prezi kifejezésre. Esküszöm, egyszer bejegyzem márkanévként a "dokumentum" és a "táblázat" szavakat is, hadd szívjanak a Word- és Excel-használók is :D

2017. jún. 20. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
Tr75, bocsi az offtopikért, de felvidéki vagy?
2017. jún. 20. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 TR75 ***** válasza:
#14 Nem. De vannak a környéken a második világháború után betelepítettek.
2017. jún. 20. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
Csak a málna miatt kérdeztem, mert egy fordítói facebook-csoportban egyszer felmerült, hogy ott hívják az összes üdítőt így.
2017. jún. 21. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 TR75 ***** válasza:
Nem általános, de azért fel-felbukkan.
2017. jún. 21. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
100%
A köznevesüléses wikis szócikket én írtam. :) Nyelvészeten feladat volt. De jó alaposan átírták, látom.
2017. júl. 31. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

Tök jó ez a kérdés, nagyon örülök neki, régóta foglalkoztat engem is ez a téma, de nem ástam bele magam soha!


Ilyenek jutottak eszembe, amiket én vagy a környezetem használ gyakran:

- mogyorókrém helyett Nutella

- csokival bevont túrós desszert helyett Túró Rudi

- a tapadós papír helyett a Post-it nálam is jelen van

- törlőpapír helyett Szilvia (Sylvia márka)

- fertőtlenítő helyett Domestos

- szőlőzsír helyett Labello

- nagy teherautó helyett IFA

2017. júl. 31. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

Anyum barátja, illetve a fia hívja gyakran a láncfűrészt Stihl-nek.

A poén leginkább az, hogy husqvarnát használnak....

Amúgy nálunk olykor előfordul a mogyorókrém helyett a nutella is, de több hirtelen nem jut eszembe.

2017. júl. 31. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!