Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » A pestiek miért mondanak...

A pestiek miért mondanak á-val olyan szavakat, mint pl. a "párfüm"?

Figyelt kérdés

Az magyarul parfüm. De Pesten párfümnek mondják.

A körút és a kör az kőrut és kőr.

Ez miért van?


2017. nov. 10. 22:17
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
82%
Szerintem másik pestet ismersz, mint én. Senkit sem ismerek, aki így beszél itt.
2017. nov. 10. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Én még csak Pesten hallottam ilyeneket, és filmekben. A magyar szinkronhangok pedig többnyire pestiek. Pl a Shrekben: "mindenki szereti a PÁRFÉT" - miért párfé? Az parfé.
2017. nov. 10. 22:39
 3/12 anonim ***** válasza:
76%
Én parfűm-nek mondom és kőrút-nak, ez gáz? (szintén pösti)
2017. nov. 10. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
81%
Szerintem öregebbeket hallhattál. A Szomszédokban beszéltek így: "párláment", "párty", "pásszió", "ámátőrök"
2017. nov. 10. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
84%
A polgárság régen így mondta a külfődrű viszonylag újonann bejött szavakat, ma már főleg modorosságból mondják így.
2017. nov. 10. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
57%
Nem mindenki mondja így.
2017. nov. 11. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes én 10 éve élek Pesten de még egy "pestitől" sem hallottam kirívó beszédet.


Na meg nem mintha nem lennének meg a helyi "miértmondjákígy" tájszólások bárhol az országban, vagy a világban.


Én például szabóóócsiként Ó-san is tudok beszélni, néha direkt rá is játszok. Bót, Nyócker. De az idősebbek inkább OU-san beszélnek. Lou, Bout, Nyouc. Szögeden meg Ő-znek.


Vagy nézd meg az angolt. Teljesen máshogy beszél egy amerikai, egy angol, egy ír. Vagy elég csak Texasra gondolni...

https://www.youtube.com/watch?v=dABo_DCIdpM

2017. nov. 11. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem a parfüm árus cigányokat kéne a pesti polgárokhoz hasonlítani!
2017. nov. 11. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
90%

A magyarban eleve szokás, hogy az első szótagot szereti hangsúlyozni, megnyújtani. Lásd: a Valentin névből Bálint lett, a Johannes névből meg János.


A "kőrut"-at olyanoktól hallottam csak, akik nem egész életüket töltötték Pesten, hanem odaköltöztek. A "párfüm" és társait csak idősebbektől hallottam, meg a Szomszédokban, igen.

2017. nov. 11. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Szövegértelmezés nehezen megy egyeseknek. Cigánnyal én nem állok szóba.
2017. nov. 11. 23:47
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!