Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Úgy érzem elveszítem magamat....

Úgy érzem elveszítem magamat. Mi lehet ez?

Figyelt kérdés
Köszönöm, ha olvassátok! Mostanában egyre feszültebb vagyok, kb. öt hónapja tűnt fel először, hogy mindent ellenőrizgetek. Nem tudok megbízni a memóriámban. Például folyton nézegetem, hogy bezártam-e a táskámat/ajtót, mikor tudom, hogy igen, és akkor jön ez a ,,de mi van, ha mégsem?" érzés. Nem tudok neki ellenállni, rosszul érzem magam, ha nem nézem meg újra és újra. Ha éjjel kicsit is recseg a fal, már felébredek és nem merek mozdulni, aztán legalább egy óra mire visszaalszom. Folyton körülnézegetek, hogy van-e valaki hozzám túl közel/mögöttem/nem akar-e valaki megtámadni vagy ilyesmi. Eddig semmilyen negatív tapasztalatom nem volt ilyen téren, még nem voltam nagyobb bűncselekmény áldozata. Mindig a legrosszabbra gondolok, ami kijöhet egy helyzetből, néha nem tudok figyelni órákon az ilyen gondolatoktól. (Pl. kigyullad a suli és halálra taposnak, belöknek a sínek közé, én lökök be valakit véletlen a sínek közé, elrabolnak, hogy fogva tartsanak és időnként kivágjanak belőlem egy friss darabot, hogy eladják mondjuk a dark web-en.) Múltkor már folytak a könnyeim és mindenki engem bámult. Mindenben és mindenkiben a veszélyt látom, kivéve persze az igazán közeli barátokban. Ha valaki velem egyfele jön mögöttem, begyorsítok, mert úgy érzem, követ, meg még van pár ilyen dolog. Még álmomban is ilyen gyanakvó vagyok. Ezt mi okozhatja vagy mi ez? Én nem ilyen voltam!
2017. dec. 12. 21:37
 1/8 anonim ***** válasza:
50%

A leírtak alapján SZERINTEM (nem vagyok orvos) üldözési mániád lehet. Amúgy nem rossz az, legalább tuti nem fognak átcseszni, vagy kirabolni. Ha zavar, akkor keress fel egy szakembert. Ha meg a személyiséged változott és amiatt lettél ilyen akkor sok mindent nem tudsz tenni. Tapasztalat. Én a naív 10 éves énemet kell h sokszor (24/18 órában) eljátszam. Akkor voltam még lelkileg 'ép'. Szóval ha csak mások miatt zavar, akkor játszd el, h nincs.

Udv: 15/L

2017. dec. 12. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Kösz! Akkor marad a szakember 3:
2017. dec. 12. 21:59
 3/8 anonim ***** válasza:
Ez nem normális állapot, sajnos. Paranoia is lehet, keress fel szakembert, legalább megnyugodsz és ő majd részletesebben meghallgat.
2017. dec. 12. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Kényszeresség.


A kényszerbetegség (OCD, azaz obsessive compulsive disorder) a kevéssé ismert problémák közé tartozik, pedig sok ember életét keseríti meg. Mi is ez tulajdonképpen? Röviden talán úgy írható körül, hogy a kényszeres embernek folyton olyan dolgok jutnak az eszébe, amire nem akar gondolni, vagy olyan cselekedeteket ismételget, amelyeket nem akar megtenni. Az érzés rendkívül kellemetlen, szinte kényszeríti az embert egy olyan dolog megtételére, amelyet nem akar megtenni.

2017. dec. 12. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

A kényszergondolatok olyan én-idegen gondolatok, amelyek állandóan betolakodnak a gondolatok közé, és erős szorongást okoznak. Az ebben szenvedő ember hiába próbálja a gondolatot kiverni a fejéből, újra és újra visszatérnek, komoly szenvedést okozva. Általában az érintett tisztában van azzal, hogy ezek a gondolatok kórosak, és megpróbál megszabadulni tőle pl. figyelemeltereléssel, más gondolatokkal – változó sikerrel.

A kényszer jelentkezhet kívánság formájában (pl. valakinek a halálát kívánva), impulzusként (pl. megérinteni valamit), fantáziálásként (pl. szexuális gondolatok), aggódásként (pl. nehogy valamilyen botrányost tegyen).

2017. dec. 12. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

tisztasággal kapcsolatos kényszerek (nagyon gyakori)

gyakori kézmosás, fürdés, akár olyan szintig, hogy a kéz az állandó mosástól kisebesedik

túlzó, állandó takarítás

ellenőrzési kényszerekellenőrzési kényszer

folyamatosan ellenőrzi, pl. elzárta-e a csapokat, bezárta-e a lakásajtót, lekapcsolta-e a villanyokat

közlekedéssel kapcsolatos kényszerek, pl. nem okozott-e balesetet

megszámolási kényszer

mindent megszámol

ismétlési kényszerek

folyamatosan ismételget cselekedeteket, pl. újra „kell” olvasnia a könyv sorait, újra megtenni egy mozdulatot (pl. valamit megérinteni)

kérdezgetési kényszer

mivel bizonytalan magában, folyamatosan kérdezget

rendezgetési kényszer

mindennek a helyén kell lennie, nem mozdulhat el, nem állhat más szögben, különben valami baj fog bekövetkezni

sorba tétel kényszere

gyűjtögetési kényszergyűjtögetési kényszer

a gondolati kényszernek megfelelően mindent megőriz, ennek következtében irreálisan sok tárgyat halmoz fel

bizarr dolgokat és a szemetet is felhalmozzák

nem feltétlenül ismeri fel ennek irracionális voltát

nem tartozik ide a hobbi, vagy az értékes gyűjtemény!

kényszeres lassúság

egy cselekedetet csak „tökéletesen” lehet végrehajtani

ennek következtében minden cselekedet végrehajtása irreálisan hosszú ideig tart

2017. dec. 12. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Próbálj kontrollt találni ezeken a kényszereken, a mai kegyetlen világban kifejezetten hasznosak.
2017. dec. 13. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Az utóbbiban elég nagy mértékben magamra ismertem, köszönöm a fáradságot! Annyi különbséggel, hogy nincs nagyon ilyen tisztasági kényszer, meg próbálom kidobni a haszontalan vackokat, amiről valamiért azt hiszem, hogy ,,egyszer még jól jön". Mondjuk így a szobámban körülnézve nem jött össze. Bele sem gondoltam, hogy ezek nem is olyan normális dolgok. Mostmár tényleg keresnem kell valaki szakembert.
2017. dec. 13. 06:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!