Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Szerintetek hány évesen...

Szerintetek hány évesen elfogadható még, ha valaki fél egyedül lenni otthon?

Figyelt kérdés

20 éves lány vagyok, de még mindig kb. halálfélelmem van, ha a szüleim elutaznak itthonról és egyedül vagyok több napon keresztül. Azaz nap közben elvagyok, azt leszámítva, hogy unatkozok, de éjszakánként aludni se tudok, annyira félek..

Most is péntek reggel elmentek itthonról, míg én itthon maradtam és olyan szokatlan ez a csend..Amikor anyámék itthon vannak, minden este úgy horkolnak, hogy az egész ház belezeng, meg bömböltetik hajnalig a tévét, mert nem tudják, hogy kell ilyen időzítőt beállítani rajta és elalszanak a műsorokon XD Most viszont, hogy nincsenek itthon, olyan síri csend van az egész házban, hogy még ilyen apró kis neszekre is felfigyelek, amiket máskor szerintem meg se hallok.

Kb. fél órája is volt egy ilyen "élményem", hogy hallottam valami kis zajt, valószínűleg valamelyik macska szaladt végig odakint a tetőn vagy ilyesmi, de valamiért olyan hangnak tűnt, mintha valaki megpróbált volna bejönni az ajtón. Szóval kikapcsoltam a zenét, amit hallgattam és elkezdtem fülelni, mi történik odalent és nem tudom, hogy beképzeltem-e vagy valami mást hallottam félre, de esküszöm olyan hangot hallottam, mintha valaki levegőt vett volna a földszinten és azt hittem, szívrohamot kapok XDDD Szóval rögtön írtam az egyik ismerősömnek, aki még nem ment el aludni, hogy lehet, meghalok, mert hangokat hallok a házba és ha véletlenül nem írnék vissza neki pár percen belül, hívja a rendőrséget XD És elindultam megnézni, van-e itt valaki, de persze egy lélek se volt a házban rajtam kívül és az ajtók is csukva voltak, ahogy hagytam őket.

És ezt kb. minden este eljátszom, amikor egyedül vagyok itthon, szóval el se tudom képzelni, mi lesz velem, ha egyedül fogok élni..

Olyan gáznak érzem :D Szerintetek is az? Vagy van még rajtam kívül olyan, aki ugyanígy fél esténként egyedül?


2018. máj. 19. 04:14
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
91%
Ja és, ha ez megnyugtat a 30 éves nővérem is fél egyedül ott aludni, amikor hazalátogat. Át kell mennem midnig hozzá aludni :D
2018. máj. 19. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
100%

Néha engem is elkap a zsigeri félelem, főleg ha olyan témában olvasok éjszaka.


Néha volt, hogy egyedül voltam lakásban, és miközben olvastam valamit, olyan nagy dörömbölést hallottam, hogy azt hittem beszarok. Mintha a szoba ajtómon dörömböltek volna, de nem volt bent rajtam kívül senki.


Vagy szokásom, hogy ha egyedül vagyok, akkor bezárom a másik szoba ajtaját, és a sajátomat esténként kulcsra fordítom. Ez egyfajta biztonság érzetet ad, ha bejön valaki és nem kelek fel elsőre, akkor még az ajtóval zöröghet.


Ráadásul sajnos valós félelmektől is tartanunk kell.


Például nálunk loptak el több bringát a zárható közös folyosókról, volt, hogy hajnal 4-kor kint voltunk, néztük hogy szakad az eső, még említettük is, ki az aki ilyenkor kimegy. Aztán reggel 6-kor a szomszéd kopog, hogy este kint volt cigizni, és valaki éppen a bringáról vágta le a lakatot. Felfeszítette a zárat, de mivel észrevette a szomszéd, gyorsan elhúzott.


Vagy mennek felújítások is a házban, konkrétan kisebbségi munkások jönnek-mennek az ablak előtt. Én meg elgondolkozom, hogy csak egy üveg választja el őket minden értékünktől.


Vagy régen, mikor kollégiumban voltam, akkor szemben volt egy nagy volumenű építkezés. És érdekes módon megszaporodott a kisebbség a környéken. Beléptető sem volt akkoriban, így rendszeresen bejártak a kollégiumba lopni. Volt, hogy ülök a szobában, benyit kopogás nélkül egy cigány, gyorsan körbenéz, rám pillant és már zárta is az ajtót vissza.


Vagy egyszer lent voltam haveromnál, félszuterén lakás Pesten. Egész este ébren voltunk, dolgoztunk egyetemi leadandón. Reggel pedig a szomszéd nénivel összefutottunk, aki épp azt nézte, hogy félig átfűrészelte valaki a biztonsági rácsot nála. Senki észre sem vette, pedig ébren voltunk.

2018. máj. 19. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
100%
Szeritnem ez nem kor függvénye,attól függ milyen hatások értek korábban. Én 23 vagyok,én is félek egyedül. Pár hónapig birtam aztán totál bedepiztem ezért visszaköltöztem. Tudom hogy gáz,de nem is a félelem miatt,hanem nagy családi házban a magány miatt. Majd' beleőrültem hogy hetekig senki se szól hozzám,csak a városban az idegenek,vagy néha a haverok ha átjönnek.Inkább a szorongás miatt,szeritnem. Az egyik barátom is hasonló cipőben járt,ő 24 éves,és hónapokig így érzett aztán megszokta. Társas házban vagy lakásban persze más lenne.de nekem borzalmas volt a tudat,hogyha gond van nincs kihez fordulnom,nem tudom megjavítani a csapot meg ilyesmik. Meg persze nagy házban a neszek is frászt hoztak rám,sorra rabolták ki a szomszédos utcákat,nem tudtam volna mit tenni ha egy nap hozzánk törnek be,szeritnem szörnyethaltam volna,amúgy is szorongós vagyok meg pánikbeteg.. :D
2018. máj. 19. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
47%
10-12. Egyébként én meg már alig várom, hogy egyedül éljek. :3
2018. máj. 19. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Az, hogy másokhoz hasonlítod magad, csak mélyebbre taszít és nem segít. Az, hogy valaki tiniként megtanulta kezelni az egyedüllétet az az ő dolga. Most inkább arra fókuszálj, hogy ők hogyan érték ezt el, milyen trükkök volta, amik segítettek nekik ezt elérni. Lehet neked nem válnak be, de mások tapasztalatából és hibáiból tanulni könnyebb, mint sajátból.


Nem az a kérdés, hogy hány évesen kellett volna, hanem hogy most, ha tényleg változtatni akarsz, miként tudod ezt elérni.


A félelmek, amik benned vannak egy alapra épülnek, ami nem túl stabil (és most nem bántani akarlak, de ezzel szembe kell nézni). Ezeket az alapokat megerősíted, segítenek átlendülni a félelmeken.


Egyik ilyen módszer, amit Joseph Wolpe talált ki a "systematic desensitization" - magyarul sajnos nem tudom hogy van. Lényege: részletesen kibeszélni és megmutatni, hogy az alany mitől fél. Ezt a félelmet a gyakorisága miatt lehet elérzésteleníteni és lekicsinyíteni. Ezek hatásosan működnek traumák, phóbiák esetén. Ebben célzott pszichológia, terápia tud segíteni.


Ezért szoktak az autóvezetést oktatók a bizonytalan tanulókkal már az elején kimenni autóútra és megmutatni, milyen az autót 110-nél kezelni, hogy utána a városban 30-50es tempót ne tartsák félelmetesnek.


Másik a krónikus stressz kezelési módszerek. Köztük:

- a relaxáció (légzési módszerek (néhány mély lélegzet / 4-7-8 / egyenletes légzés / mély hasi légzés stb, nézz néhány videót),

- meditáció, tai chi, za-zen

- nyújtás (teljes testre)

- vizualizáció

- előre tervezés: ha vannak visszatérő stressz faktorok az életben, akkor egy mással is előre megbeszélt tervet hajtasz végre, ami segít csökkenteni a stressz szintedet. Erre van egy külön technika is: Legkevésbé félelmetes dolgoktól a legfélelmetesebb dolgokig csinálsz egy listát és 1-100as skálán rangsorolod ezeket. Továbbá két részre lehet ezeket a félelmeket bontani. A: csak az agyadban születik a félelem. B: a valóságban születik a félelem. Pl. rá gondolsz egy pókra, vagy egy rajzot látsz a pókról az csak az agyadban születik. A meglátsz egy pókot az a félelem a valóságban születik. A gondolatbeli félelmek segítenek túllépni a valóságban születő félelmeken. Szépen fel lehet építeni: rá gondolsz, rá gondolsz és társítod egy cselekménnyel, majd egy plüss pókról nézel egy képet, majd egy valódi pókról nézel egy képet, fogsz a kezedben egy plüss pókot, aztán egy gumi pókot, megnézed a pókot az állatkertben a terráriumban, megfigyelsz egy pókot a terráriumon kívül, hozzáérsz, majd meg is fogod. Ezek lépések egyre közelebb visznek a félelemhez és képes leszel az alacsonyabb szintű félelmet elviselni.

Minden szorongást lehet rangsorolni és lehet hozzájuk rangsoronként akciótervet készíteni. Továbbá lehet játszani az időtartalommal. Ha magadtól nem tudod ezt végig játszani, kérj segítséget egy pszichológustól, aki a félelmekre specializálódott. Sokat tudnak segíteni.



Ha megtanultad, miként kezeld a félelmeket, lehet gyakorolni alacsony ingerküszöb mellett, hogy hogyan tudod ezt gyakorlatban is használni. Majd emeled az ingerküszöböt, és a végén szépen megtanulod irányítani. A pókhoz visszakanyarodva: Rágondolsz a pókra, és elkezdődik a félelem, majd használod a légzéstechnikát, az átstrukturálni és lassan megszűnik a félelem: rájössz, hogy nem fog semmi rossz történni, mert a pókokra gondolsz. Ha ezzel már nincs gondod és tudod kezelni a helyzetet, tovább lépsz és nézel egy képet egy plüss, vagy gumi pókról stb. A kettő között akár pár perc szünetet, akár egy hetet tartasz, szépen lassan fel tudod magad tornászni a szinteken. Ha túllősz a célon és a félelemből szorongás lesz ismét, akkor visszalépsz egy szintet, amit már tudtál kezelni. És folytatod onnan.

A cél, hogy elérd a legmagasabb szintet, amit a listádba felvettél és megtanuld kezelni félelem, pánik nélkül. Ettől nem fog megszűnni a phóbiád, de érzéketlenebb leszel és kevésbé lesz rád hatással, mint a kezelés előtt és megtanulod irányítani.

2018. máj. 20. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat :)

Egyébként valószínűleg abból eredhet ez a félelmem, hogy pár éve, néhány háztömbnyire tőlünk betörtek egy házba és a házigazda épp otthon volt, erre amikor észrevette, a betörő ahelyett, hogy egyből elmenekült volna, előtte agyonverte a pasast, majd elment..Igaz, ez is már majdnem 10 éve történt, de akkor is ijesztő belegondolni, hogy az én családtagjaimmal vagy akár velem is megtörténhetett volna :/

Meg amúgy az is elég idegesítő, hogy nem csak a saját házunk zajait lehet hallani, hanem a szomszédokat is pl. Volt, hogy ugyanígy egyedül voltam itthon és megint valami olyan hangot hallottam, mintha valaki rángatná a teraszajtó kilincsét, lementem megnézni és kiderült, a szomszédunk csinált valamit a garázsában és az emeleten azt hallottam úgy, mintha hozzánk próbálnának bejönni..

Valamint ami még aggaszt, hogy emeletes házunk van és a konyha meg nyilván a bejárati ajtó is odalent van, a szobám meg az emeleten. Szóval ha valaki bejönne, lehet, mire észrevenném, hogy nem vagyok egyedül, már felérne az emeletre és nem tudnék lemenni, hogy szerezzek mondjuk valami kést vagy ilyesmit a konyhából, vagy hogy egyszerűen csak kiszaladjak a házból, az ablakomon meg megint nem tudnék kiugrani, mert vagy kitörném a nyakam, vagy ha túl is élném a zuhanást, a lábam vagy a gerincem tuti megsérülne és nem jutnék messzire D:

2018. máj. 20. 15:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!