Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Szerintetek becsületes dolog,...

Szerintetek becsületes dolog, ha valaki régészeti leletet talál, és nem szól róla senkinek?

Figyelt kérdés

Csak kíváncsi vagyok a véleményekre, de én mindkét oldalt megértem. Magyarország olyan rézén nőttem fel, ahol többször találtak már Árpád-kori leleteket, pl. építkezéskor. (Nem szeretném jobban pontosítani, mert az ismerősöm nem hiszem, hogy örül neki, hogy ezt kiírom.) Ismerek olyat, aki emberi maradványt is talált (de biztos, hogy nem Józsit csapták agyon a kocsmában, hanem régi lelet), meg agyagedényt. A maradványt (ami csak pár csont, ne egy egész csontvázra gondoljatok) visszatemette, nem bolygatta, és nem épített arra a részre, de nem is szólt senkinek (pl. múzeumnak), mert akkor állítólag a régészek felássák a kerted. Ilyen is történt, hogy találtak mindenféle maradványokat egy építkezésnél (főleg tárgyakat), és a régészek kijöttek, és az egész telket, meg némi szántóföldes részt ilyen parcellaszerűekre felosztották, és évekig elhúzódott a dolog, a beruházó meg ideges volt. Én mindkét oldalt megértem, mert egyrészt ezek nemzeti kincsek meg a kultúránk részei, másrészt viszont senki nem akarja, hogy az ő kertjében/földjén ilyen legyen, vagy hogy elhúzódjon évekig az építkezés.

Ti mit gondoltok?


2018. jún. 2. 10:58
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:

*olyan részén

Elnézést az elírásért, pedig át is olvastam, mielőtt kiraktam.

2018. jún. 2. 10:59
 2/17 anonim ***** válasza:
72%
Ha az ártéren találnék valamit, akkor szólnék. De ha a saját kertemben, akkor biztos, hogy nem. Pár csont vagy cserépdarab miatt nem csak, hogy nem túrhatják fel a telkemet, de még be sem jöhetnek a kapun. Nem érdekel, hogy az államé, meg régészeti lelet, a saját nyugalmam fontosabb.
2018. jún. 2. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
Köszi a választ.
2018. jún. 2. 12:21
 4/17 anonim ***** válasza:
65%

Gondolom jobb képességű országokban felajánlanak más földterületet, ingatlannal, stb.

Régebben még itthon is megvettek súlyos pénzekért egy telket, ha autópálya-szakasz vezet át rajta.

Ma már csak simán elkobozzák, nem kapsz semmit.

2018. jún. 2. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
Hát ez elég gáz...
2018. jún. 2. 12:52
 6/17 anonim ***** válasza:
49%

Ez nem becsület kérdése szerintem. Pár csontért és cserépért én sem hívnék ki senkit. Sőt, ha csak mondjuk cserép lenne meg pár fémkacat, jó eséllyel előbb landolna a kukában. Most ki tudja milyen csont az...

Ha netalán 1-2 pénzérmét vagy ékszert találnék, eltenném, egyszer még jól jöhet. Ha már mondjuk majdnem egész csontvázat vagy egy láda kincset találnék, akkor már inkább. De benne van az is a dologban, hogy nagyon nem vágynék arra, hogy idegenek hónapokig/évekig kotorják a kertem, gyakorlatilag tönkre is lenne téve ott minden.

2018. jún. 2. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
49%
Jó kérdés. Eltenni-eladni a leleteket biztos, hogy törvénytelen, de hogy kötelességed-e szólni róla... fene se tudja. A becsület meg ugye egyénfüggő, hogy ki mit tart annak.
2018. jún. 2. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
74%
Mivel bűntett sunyiban eladni ha valami értékeset találnék,adni meg nem adnának semmit érte ha értesítenék régészeket,így nem szólnék senkinek inkább,otthagynám a földben.Ha külterületen találnék valamit,arról szólnék,nem kérnék cserébe semmit,csak hogy a nevem legyen feltüntetve mindenhol,hogy én találtam :)
2018. jún. 2. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
49%
Nem szólnék, undorító dolognak találom a hullarablást. Szegény párát eltemetik, rá pár száz évre meg kiássák, hogy múzeumokban mutogassák... Mi ez, ha nem undorító? Jó kis pénzért, hullaként is hasznodat húzza az állam... De ez az én véleményem. Tárgyat se jelentenék be, a végén még rám fognák, hogy eltettem egy részét.
2018. jún. 2. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
49%
Közeli rokonom kőművesként dolgozik, 2 éve egy melléképületet bontottak le, hogy újat építsenek. Munka közben találtak 3 csontvázat. Mind a három maradvány közvetlenül a régi fal belső szélénél volt elásva, tehát valszeg már állt akkor az épület, amikor oda kerültek. Először vissza akarták temetni, végül rendőrt hívtak, azok régészeket, ki mentek, megnézték, majd közölték, hogy 2. világháborús civil hullák csontjai lehettek, azért nem volt sem ruha, sem más maradvány. Össze szedték egy zsákba, elvitték, pá! Semmi sem lett felásva vagy lezárva.
2018. jún. 2. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!