Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan kell kiejteni az R hangot?

Hogyan kell kiejteni az R hangot?

Figyelt kérdés

Sose tudtam rendesen kimondani, mindig a nyelvcsapomat próbáltam pörgetni helyette, ez néha sikerült, néha nem, most viszont már tényleg változtatni szeretnék. Nézegettem videókat, és viszonylag sok mindent megtanultam belőlük, azonban sok dologban még bizonytalan vagyok, és ezért kérném a segítségeteket.


Először is, a nyelv hegyének ugye a szájpadlásnak a felső metszőfogak mögötti részhez kell hozzáérnie. Eddig oké, de a nyelv peremének többi része is érjen hozzá a szájpadláshoz, vagy ne?


A másik kérdésem az, hogy milyen hangot próbáljak meg kimondani, hogy hangja is legyen a pergetett R-nek: próbáljam a saját fejlesztésű R hangomat, vagy mondjak esetleg L, D, vagy Z hangokat?


Az utolsó kérdésem (eddig) pedig az, hogy hogy akadályozzam meg, hogy a levegő kifújásakor megpördüljön a nyelvcsapom? Eddig akárhányszor próbálkoztam erős levegőfújással, mindig az lett a vége, hogy a nyelvem, akármilyen szorosan tartottam is, hirtelen elengedett, a nyelvcsapom viszont megpördült.


Előre is köszönöm, ha valaki tud segíteni!



2018. okt. 6. 23:20
 1/8 anonim ***** válasza:
Így: rrrrrrr
2018. okt. 7. 05:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
89%
Először tr, dr, pr, br hangkapcsolatokkal próbáld.
2018. okt. 7. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
81%

"Először is, a nyelv hegyének ugye a szájpadlásnak a felső metszőfogak mögötti részhez kell hozzáérnie. Eddig oké, de a nyelv peremének többi része is érjen hozzá a szájpadláshoz, vagy ne?"

Most kipróbáltam, nekem csak a hegy ér oda, ahol a fogak mögötti rész kezd így felfelé mélyedni (bocs, nem tudom pontosabban megfogalmazni).


"A másik kérdésem az, hogy milyen hangot próbáljak meg kimondani, hogy hangja is legyen a pergetett R-nek: próbáljam a saját fejlesztésű R hangomat, vagy mondjak esetleg L, D, vagy Z hangokat?"

Az L áll legközelebb az R-hez (japánok keverik is...) de nem vagyok biztos benne, hogy jól értettem a kérdést.

2018. okt. 7. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:
100%
Ne érjen hozzá a többi része. Hű. Mondjuk a t után könnyebb, pl traktor, trabant. Ilyen gyakorlatokkal isblehet fejleszteni. Igazából, nekem se nagyon megy, pedig próbálom.
2018. okt. 7. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
50%
Ez mindenkinek mas... nekem csak a nyelvem jobb oldalaval mondom az rrr betut
2018. okt. 7. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
85%

Az L betű-bél ér a szájpadhoz az R-nél nem ér a szájpadhoz, de irányilag a nyelvhegye a szájpadlás felé mutat.


Lét-Rét

Mér-Dél

Tér-Kér

2018. okt. 7. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
68%
Az a kérdés, hogy hány éves vagy. Javasolnám, hogy menj el logopédushoz, de ha már huszonéves vagy akkor ez sem biztos, hogy vezet megoldáshoz, mert én 25 vagyok, jártam logopédushoz 1 éven keresztül folyamatosan, de az agyam annyira ráállt a mostani angolos r kiejtésre (hallgasd meg google translate-n hogy ejtik ki a Ferrari szót :D ), hogy abszolút nem megy spontán az r betűs szavak pörgetése. Ha nagyon koncentrálok, akkor sikerül, de élő spontán beszédben egyszerűen nem megy. Ez sajnos ilyen. Gyermekkorban még sokkal tanulékonyabb az agy és lehet javítani sok mindenen (beszédhez hasonlóan pl a tompalátás kezelése vagy a nyelvtanulás is drasztikusan könnyebb), de felnőttként már szinte lehetetlen. A legjobb ha elmész egy logopédushoz hátha rajtad valamit tud segíteni (ha emellett döntesz légyszi írd majd meg mire jutottál).
2018. okt. 7. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
100%

Szia! Szerezd be a Lazán perdülj c. könyvet, ugyan gyerekeknek íródott, de szépen rávezeti a gyerekeket a helyes R hang képzésére. Ebből tanítanak a logopédusok is. :)


Ha a nyelvcsapod perdül, azt uvuláris R hangnak hívják, elég nehéz előrehozni, de nem lehetetlen. A lényeg, hogy arra figyelj, ne csússzon hátra a nyelvhegyed, hanem elöl pörögjön, a felső metszők fölötti részen. Mivel a nyelvhegyed fog pörögni a levegőtől, azért csak a nyelvhegy két oldala (egy kis részen) ér hozzá a szájpadhoz. Hangokat illetően pedig a T, D, N, L hangok gyakorlása segítene, mert azokat ugyanott kell képezni, ahol a helyes R-t. De ezeket a Lazán perdülj!-ből érdemes gyakorolni, ott fokozatosan végigviszi az elejétől a helyes képzésig... Ha bármi kérdésed van, írj! :)

2019. márc. 10. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!