Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Kit nevezel értékesnek?

Kit nevezel értékesnek?

Figyelt kérdés

Van az a mondás, hogy minden ember ugyanannyit ér, mégis, ha egy férfi bántalmazza a feleségét, agresszív, rosszat akar másoknak vagy ne adj' Isten valaki embert öl, ezzel szemben egy másik tisztességes életet él, jószándékú, akkor ők ugyanannyit érnek? Nekem ez így is, úgy is sántít valahol. Nem tudom összeegyeztetni, pedig látok abban is igazságot, hogy egyenlőek vagyunk, viszont abban is, hogy tetteink alapján ítéljenek meg minket és ebből kiindulva különbséget kell tennünk. Viszont az is sérti az igazságérzetem, ha valakinek azt mondjuk,értékes vagy, illetve értékesebb vagy xy-nál.

De mégis, mi alapján mondhatjuk azt, hogy egyik ember értékesebb a másiknál? Egyáltalán jogos ez az állítás?



2018. nov. 30. 11:35
 1/10 anonim ***** válasza:
Szubjektív. A saját értékrendünk alapján ítélünk meg másokat.
2018. nov. 30. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
24%
Minden ember egyformán értékes és különböző mértékben hasznos.
2018. nov. 30. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
37%

Akit szeretek, értékesebb annál, aki csak egy idegen. De minden idegen ugyanazzal az "értékkel" indul, amíg a tettei nem teszik értékesebbé vagy értéktelenebbé.


Ez pedig már szubjektív. Itt nincs olyan, hogy univerzálisan csak jó emberek értékesek, mert mindenkinek más a jó. Lehet valakinek valamelyik nemhez tartozóak értékesebbek lesznek, vagy a vegánok a húsevőkkel szemben (és vice versa), vagy a soványak a kövérekkel szemben, az alkoholt fogyasztók az absztinensekkel szemben... Ezt már nem tudni.


(Amúgy pont ezen gondolkoztam, hogy lesz nemsokára egy orvosi beavatkozásom, és félek, hogy nem figyelnek annyira rám, mert nincs gyerekem, így a társadalom szemében értéktelen vagyok.)

2018. nov. 30. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
51%
A minden ember egyforma értékű, az a keresztény ideológia szüleménye. Én nem értek ezzel egyet, de elfogadom, ha valaki annak a hívője. Én többre becsülöm, és értékes kincsnek tartom az olyan embereket, akik képesek önzetlenül másoknak segíteni (akár anyagilag, de inkább lelkileg), képes a szeretet valódi jelentésére, nem a mai “szeretem a rántotthúst” fajta jelentésre. Olyanok, akik számára az emberekkel együtt töltött élmények, szellemi értékek az anyagi értékek felett állnak.
2018. nov. 30. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Hát nem tudom. Mi az érték a mai világban? Kb semmi. Orvos vagyok napi szinten embereket gyógyítok, mégis a nők szemében nem érek semmit, mert se külsőre se belsőre nem illek bele a mai macsó törtető férfiideálba. Társadalmilag hasznos vagyok, de úgy tűnik emberileg értéktelen.
2018. nov. 30. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Mindenkit.
2018. nov. 30. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
37%

Ez az egyenlősdi a nyomorékok, meg a teljesen értéktelen emberek dumája, akik kb semmit nem tudnak felmutatni, amit elértek, meg amire képesek.

Jól is néznénk ki, hogy akik agyonképezik magukat, sportolnak, küzdenek, azok egyenlőek lennének bármilyen senkiházi, tanulatlan, motiválatlan, tespedt alakkal?

Ez igencsak sérti azoknak az önérzetét, akik vitték valamire, és hajtanak előre.

2019. jan. 7. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
És én még azt hittem minden arrogáns kötsögöt láttam már... Hát egy még kimaradt, az előttem szóló.
2019. jan. 7. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
11%

A kérdésre válaszolva: Nem mentesíti semmi a gyilkosokat, agresszíveket, tolvajokat estébé. De nem teszi értéktelenné sem kevesebb értékűvé mint azt aki jobban leplezte a bűneit. Az a nagy helyzet, hogy az egyenlőség nem marhaság. Például minden ember bűnös, és mind a maga módján leplezi a többiek előtt. A szegény embernek viszont nincs módja leplezni. Nincs módja felülemelkedni a hétköznapokon és az anyagiakon. Ez az egyik dolog.

Senki sem születik jónak vagy rossznak. A körülményekhez alkalmazkodik, ez jelentheti azt, hogy él a lehetőségeivel, és motivált, szorgalmas, elér sokmindent. De jelentheti azt is, hogy nem tud élni a lehetőségeivel, vagy nincsenek, például szegénységbe született, netán éhezik, olyankor a végső stádiumban, kinek mikor jön el: lop. Jelentheti azt is, hogy a létfenntartásért vagy ha nem financiális problémák övezik, vagy nem teljesen, akkor is a túlélésért küzd, tízből kilenc ilyen embernek igazságtalanságérzete van (nem téved sokat) fűti a bosszúvágy, de nincs kit tennie. A feszültsége állatias ösztönöket ébreszt benne, veri a feleségét, vagy a gyerekét. Miután ezek fertelmes dolgok senki sem mentett fel senkit. De vajon joga van-e pálcát törni mások felett azoknak, akik szerencsésebbek, de semmit sem tettek az ellen, hogy a tőlük szerencsétlenebbek iylen helyzetbe kényszerüljenek ahol állatként viselkednek? És kinek van joga azt mondani, hogy ők kevesebbet érnek mint a szerencsésebbek vagy legyen: tehetségesebbek? Mennyivel kerül más elbírálás alá, bűnösök én cinkosok vétke?

Igen, van aki nem rendelkezik akkora türelemmel és kitartással, hogy egyedül felülemelkedjen és küzdjön. Őket állatként, másodlagosként kezelik. Márpedig akit állatként kezelnek az előbb utóbb úgy is kezd el viselkedni. Nem árt az embernek ha Babitsot, Kosztolányit, Hugot, Dickenst stb-t olvas.

Az lenne az egyenlőség ha senki nem mondhatná meg hogy ki mennyit ér. És nem egyenlőség kell, hanem méltányosság. A sikeresebbek, szerencsésebbek vennék a fáradtságot és önzetlenül tennének a szerencsétlenebbekért, nem megvárnák amíg azok túl messzire mennek, és nyugodtan moshatják a kezeiket. Csak mondjuk erre nincs sok esély ha még arról kell beszélgetni, hogy ki mennyire értékes.

2019. jan. 7. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Kicsit még örülök is a 0%-nak. Végülis engen igazol.
2019. jan. 12. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!