Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » 50-60 éve már a 9-10 éves...

50-60 éve már a 9-10 éves gyerekek is tudtak főzni, háztartást vezetni?

Figyelt kérdés

Sok 1950-1960 környékén játszódó regényben szerepel, hogy a 9-12 éves kislány egyedül vezeti a háztartást, mivel az anyja már nem él, az apja meg dolgozik.


Mennyire volt ez akkoriban általános?


2019. ápr. 20. 19:57
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%
Miért foglalkoztat ez téged?
2019. ápr. 20. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
4%

Nem. A film az csak film. Elég veszélye, ha ennyire komolyan veszel egy filmet.

9-10 éves gyerekek max. a babájuknak és macijuknak főztek.

2019. ápr. 20. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Miért foglalkoztat téged, hogy engem miért foglalkoztat?


Kíváncsi vagyok, érdekel, ugyanis több regényben, több írónál is találkoztam ezzel.

2019. ápr. 20. 20:10
 4/11 anonim ***** válasza:
88%

Nyilván mivel regényről van szó a szereplő nyomorúságos, szomorú helyzetét kihangsúlyozandó enyhe túlzás, hogy vezeti a háztartást. Az viszont igaz, hogy a lányok igen korán be voltak fogva a házi munkába. Elvárás volt, hogy korán megtanulják mi a nők dolga.

Gyorsan pofon lett a vége, ha nemet merészelt mondani a mosogatásra, vagy krumplipucolásra, vagy bármire amit el kellett végezni otthon.

Egy 12 éves lány már simán kiismerhette magát a háztartásban. Minél szegényebb volt a család, illetve ha nem nagy városi annál inkább.

2019. ápr. 20. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
29%

Nem....

Akkor is és most is vannak kislányok (nem gyerekek - a fiúknál jóval kitolodik az önellátás életkora, sőt, sokak eléldegélnek úgy egy életen át hogy sosem gondoskodnak magukról) akik raszorulnak erre,de nem lehet ilyen általánosítást mondani.

2019. ápr. 20. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Apa főzött ilyen idősen,amíg a többiek dolgoztak.Ez falun volt,de városban is volt gondolom akinek kellett.Dolgozott az erdőn is,vagy állatokat vigyáztak pénzért.
2019. ápr. 20. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
95%
Mamáéktól úgy tudom igen, az volt az általános, pedig budapestiek mind. Ahol úgy voltak testvérek, hogy sok volt a korkülönbség, ott nagyobb lányok nevelték a kicsiket, mert a szülők 14-16 órákat dolgoztak. Egyik papámnál édesapja meghalt fiatalon, és papa 8-10 évesen be kellett álljon árkot ásni, vagont rakodni, mert kiesett a családfő fizetése. A gazdagabb rétegnél biztos nem így ment.
2019. ápr. 20. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Egy kicsit túlzás, de sokkal többet tudtak, mint a mai ugyanennyi idősek.

Anyukámnak a kisebbik húga 12 évvel volt nála fiatalabb. Őt pl. pelenkázta is. Ált. isk. alsó tagozatos korában teheneket őrzött, ott a réten írta meg a házi feladatát, tanulta meg a leckéjét. József Attila ugyan jóval korábban élt, de írta, hogy 7 évesen már disznópásztorkodott, "mint a falusi gyerekek általában". Nagyapám 16 évesen vágott le először disznót (neki az apja meghalt a háborúban, tehát ő volt az egyetlen férfi otthon).

Azért a komplett háztartás vezetése, pláne 9 évesnek kissé túlzás. Talán úgy, hogy egy rokon hölgy vagy szomszédasszony irányította a dolgokat, és a kislány egyre több mindent maga csinált benne.

2019. ápr. 21. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
70%
Nekem öreganyám besegített a dédmamának. 10 évesen már lóval dolgozott kint a földeken, persze, az ő erejének megfelelő munkákat. 14 évesen gabonafeldolgozó gyárban dolgozott, igaz, azt amikor dédtatám megtudta, el is tiltotta, de pár hónapot lehúzott. A dédszülők inkább az iskola irányába terelték, de a mama nem akart tanulni, inkább dolgozott. Az utóbbi időben lett divat, hogy a 20+ éves gyerekek popóját is még kinyalják. Sajnos már engem is puhányra neveltek.
2019. ápr. 21. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem korszaktól függetlenül akkor fordul elő ilyesmi, ha rá van kényszerülve az ember. Anyám például félárva lett gyerekként és szó nélkül főzött 8-10 éves korától fogva, mert nagymamám dolgozott, szóval kénytelen volt a testvéreinek megfőzni az ebédet, vacsorát iskola után, ha enni szerettek volna. Szerintem ma is vannak olyam családok, ahol egy gyereknek már fiatalon be kell segítenie a ház körüli munkába, mert az egyik szülője meghalt vagy lelépett, a másik pedig éjt nappallá téve dolgozik, hogy egyedül tudja fenntartani a családot, rokonok pedig nincsenek vagy messze élnek.
2019. ápr. 21. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!