Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Más népek (kínai, indiai)...

Más népek (kínai, indiai) miért nem szeretik, ha egy európai az ő népviseletüket viseli?

Figyelt kérdés

Valamelyik amerikai iskolában állítólag botrány is volt ebből, hogy egy bálon egy fehér lány kínai népviseletben jelent meg.

Illetve úgy általánosságban rossz szemmel nézik az ilyesmit.


Kivétel vannak persze, nekem is volt egy indiai barátom (nem párom), aki egyszer megjegyezte, hogy szívesen látna engem is az ottani viseletben, szerinte az minden nőn szép.

(Aztán lehet, titkon tetszettem neki, és szívesen hazavitt volna, nem tudom)


2019. ápr. 21. 11:53
 1/8 A kérdező kommentje:
Én pl nem venném sértésnek, ha egy külföldi szépnek találná a magyar népviseletet, és alkalomra viselni szeretné.
2019. ápr. 21. 11:56
 2/8 anonim ***** válasza:
32%

Nekem sem tetszene egy kínai magyar népviseletben. Persze, ha itt nőtt fel, magyarnak tartja magát, az már más. De gondolom az említett amerikai lány nem Kínában élt, nem érezte magát kínainak.


Szerintem jogos a felháborodás, a népviselet nem egy jelmez.

2019. ápr. 21. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Aki azért veszi fel, mert tetszik neki, mert szereti az adott nép kultúráját azzal nincs baj.

Nekem az egyik barátnőm japán, és viselt magyar népviseletet. Senkinek nem volt vele baja, mert tudtuk, hogy azért veszi fel, mert néptáncol, amit szeret. Nem vallja magát magyarnak, hiszen nem az, csupán tetszett neki.

Ismerem az említett lány történetét, és semmi rosszat nem tett. A ruhát azért vette fel, mert szépnek találta, és rengeteg kínai kiállt mellette. Többen, mint ahányan szidták.

A túlérzékeny emberek keresnek mindenben gyűlölnivalót, főleg ott, ahol nincs. Nyilván, amikor valaki vicceskedő, sértő szándékkal tesz hasonlót, az más. Itt azonban messze nem erről volt szó.

2019. ápr. 21. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Én azt látom, hogy ezen inkább az amerikaiak háborodnak fel a többi név HELYETT, főleg az ilyen social justice warrior-ok, akik folyton arra figyelnek, hogy valaki mennyire polkorrekt vagy nem.

A más nép viseléséhez hasonló dolgokat úgy hívják, hogy "cultural appropriation" (azt hiszem, magyarul kb: kultúra kisajátítása), még akkor is, ha valaki azért veszi elő más kultúra sajátosságait, mert szereti azt érdekli őt. Nem tudják elkülöníteni, hogy most gúnyról van-e szó, vagy tisztelettel vegyes érdeklődésről.


Szerintem a legtöbb népet nem zavarja, ha más is az ő népviseletüket veszi fel, ha azt érdeklődésből teszi.

Én arról néztem nemrég egy videót, hogy japánokat interjúvolnak az utcán, hogy szerintük külföldiek is hordhatnak-e kimonót, és minden japán nagyon lelkesen, kedesen nyilatkozik. Ez az a videó, ha érdekel valakit (angol felirat van hozzá):

https://www.youtube.com/watch?v=0pXotxxYFlk&t=5s

Ennek az interjúnak is az volt az előzménye, hogy amerikaiak kiakadtak Katy Perry-n, mert kimonóban énekelt...

2019. ápr. 21. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Bobby Lee, koreai humoristának, volt a legmenőbb reakciója pont erre a bonrányra, amiről beszélsz :D


Hogy ő és kb minden más ázsiai is farmert és pólót visel ... lényegében a nyugati kultúra öltözetét és hogy ennyi erővel ez is "cultural appropriation".


A normális embereket nem érdekli, sőt még büszkének is érzik magukat, csak vannak olyanok akik professzionálisan sértődnek meg másokért... szerencsére ez még Magyarországon nem elterjedt.

2019. ápr. 21. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Kedves 5-ös, ezt nem ismertem, de valóban mennyire igaza van! :D Csak a nyugati divat már annyira elterjedt, hogy alapértelmezettnek tűnik, bele se gondol az ember.


Egyébként meg megfordítva: láttam már olyat, hogy japán sorozatban (doramában) olyan szereplőt, aki elvileg teljesen amerikai volt, egy full japán csávó játszott (és persze japánul beszélt, max néha pár, rossz kiejtésű angol szót beleszőve a mondókájába).

Kicsit furi volt, de úgy voltam vele, hogy nem lehetne könnyű nekik leakasztani egy kis költségvetésű sorozathoz egy japánul jól beszélő, fehér színészt, hát így tudják megoldani. Viszont nagyon kíváncsi lennék, ehhez egy háborgó amerikai mit szólt volna. :)

2019. ápr. 21. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Hát, nekem egy barátnőm volt múltkor egy koreai kultúrával foglalkozó programon (én is mentem volna, de sajnos nem tudtam), és ott lehetett hanbokot (hagyományos koreai viseletet) próbálni, és koreai nők adták rájuk a ruhát. Szerintem ez igazából az ázsiaiak többségét nem zavarja, hanem inkább az európai túlságosan PC emberkél háborodnak fel ezen.


Engem magyarként nem zavar, ha egy külföldi felvesz magyar viseletet, csak mert tetszik neki. Sokkal inkább fáj az, amikor itt Magyarországon, magyar lányok magyar népviselet címszóval magukra veszik azokat a népviseletre hajazó, hímzett, pánt nélküli ocsmány miniruhákat a szüreti bálon. Szerintem ez sokkal inkább tiszteletlenség.

Láttam egy videót, ahol japán fiatalok néptáncoltak magyar népviseletben, egyáltalán nem volt rossz érzésem tőle, inkább azt gondoltam, hogy ez mennyire cuki, és örültem, hogy érdekli őket a magyar kultúra.

Szerintem ők is hasonlóképpen gondolhatják, ha tiszteletből veszed fel a viseletüket, nem gondolnám, hogy zavarná őket. Max az zavarhatja őket, ha rosszul veszed fel, pl. nagyon nem mindegy, hogy a kimonót melyik oldalra hajtod, a bal oldalt kell a jobb oldalra hajtani, mert fordítva csak a temetésen a halottnak szokták, és hát úgy mászkálni elég ciki. :D

2019. ápr. 22. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
0%
Az ázsiaiak ezt gúnyolódásnak veszik. Ha rájuk mosolyogsz az utcán, azt is.
2019. ápr. 22. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!