Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » "Román vagyok, de beszélek...

"Román vagyok, de beszélek magyarul. " - Elrománosodott magyarok?

Figyelt kérdés
Természetesen tudok a trianoni békéről, a határontúli magyarokról, nem erről van szó. Külföldön élek, elég sok itt a magyar, egyéb kelet-európai nemzetek tagjaival együtt. Nem először fordult elő, hogy az elvileg romániai románok (fiatalok) tökéletes magyarsággal beszélnek hozzám vagy máshoz az iskolában és a munkahelyen, de amikor rákérdezek a témára, akkor hangsúlyozzák, hogy ők románok, nem magyarok. Na már most tudom, hogy az elmúlt évtizedekben az utcáról felszedett magyartudás lehetősége nem igazán realitás Székelyföldön kívül, de igazából ott sem. Szerintem arról lehet szó, hogy ezek az emberek vegyes házasságokban születtek, ahol a román identitás dominanciája volt jelen, így a magyarságból már csak a nyelv maradt meg. Ti mit gondoltok erről?
2020. jan. 7. 17:48
 1/6 anonim ***** válasza:
85%

Szekely vagyok, es vannak olyan 100% roman ismeroseim, akik nagyon jol beszelnek magyarul is.

Persze mas regiokban kb nagyon kizart hogy valaki csak ugy megtanul rendesen magyarul, igy ott fennall a vegyes hazassag, vagy a onkentes romanosodas eselye.

2020. jan. 7. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
71%
Székelyek sem magyarok, hanem egy másik népcsoport. Osztrákok sem németek, hiába beszélnek németül.
2020. jan. 7. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszolóknak. Annyit hozzátennék kiegészítésként, hogy az egyik ilyen alany Szatmár megyéből, a másik Brassóból volt, a többit nem tudom.


A második hozzászólóknak mondom, hogy véletlenül sem azért kérték ki ezek az emberek, hogy ők nem magyarok, mert esetleg székelyek lennének. :) De a székelyeket sem bántásból magyarozom le, de szerintem ugyanakkora sertés azt mondani, hogy ők nem magyarok. Ez szintén érdekes identitásbeli kérdés, de most nem boncolgatnám tovább.


Az eredeti feltevésemhez még azt is hozzátenném, hogy sok olyan magyarországi vegyes házasságból ismert gyereket ismerek, akik teljesen és kizárólagosan csak magyar identitással rendelkeznek, legtöbb esetben nem is beszélik a külföldi szülőjük anyanyelvét. Ezért szerintem esélyes az, hogy ugyanez Romániában is megtörténhet, főleg, hogy milyen erős ott a nacionalizmus.

2020. jan. 7. 18:26
 4/6 anonim ***** válasza:
Nem elrománosodott magyarok, hanem románok, akik beszélnek magyarul. Nem akkora szenzáció ez a többségében magyar lakta vidékeken.
2020. jan. 10. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
0%
Tehát magyarul erdélyi magyarok.
2020. jan. 12. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nem, utolsó, nem erdélyi magyarok, hanem erdélyi románok. Olyan nehéz megérteni, hogy vannak emberek, akik beszélnek nekik idegen nyelveket is? Főleg, ha olyan közegben élnek?


Egy erdélyi magyar sosem fogja magát románnak nevezni, mert nem az. Ugye, sosem jártál Erdélyben?


Vagy két éve a sarki kisboltba felvettek elárusítónak egy román kislányt, aki egy mukkot nem tudott magyarul. Voltak gondjai, mert a környék elöregedett, nagyjából magyar nyugdíjasok lakják. Úgy három hónapba telt, amíg a román köszönésemre ékes "jó napot kívánok"-at válaszolt. Ma már tökéletesen beszél magyarul.

2020. jan. 16. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!