Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » Utánanézés nélkül tisztában...

Utánanézés nélkül tisztában vagy ezeknek a szavaknak a jelentésével?

Figyelt kérdés

Ha lehetséges akkor azok akik a mindennapokban használják ezeket a kifejezéseket, ne válaszoljanak:D Ezek szabolcsi tájszavak es kíváncsi vagyok, hogy M.o tobbi részén megertik - e őket.


ciklámen,

csurka/csuri

danol

feszt

furik

mensz

trücköl/prüszköl

pacuha

hót

hótton van (mint kifejezés)-

kasu

brant



#játék #tájszó #Szabolcs Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
2020. nov. 7. 00:41
1 2 3 4
 11/35 anonim ***** válasza:
100%

Vas megyeiként a furikot azért ismerem, mert alkalmaztam szabolcsi művezetőt (talicska).

A hót gondolom holt, esetleg fáradt, a többiről fogalmam nincs.

2020. nov. 7. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/35 anonim ***** válasza:
100%

A ciklámen hogy lenne már szabolcsi tájszó? A virág, amiből ered, eleve csak Nyugat-Magyarországon honos (pesti ismerősöm meglepődött, amikor vadon látta, mert csak a virágbolti verziót ismerte).

A többiek egy részét tudom, kb. felét mi is mondjuk Borsodban (csurka, furik, feszt), a többiek is nagyjából ismerősek.

2020. nov. 7. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 anonim ***** válasza:
100%
Budapest 12/9 Pacuha, kasu és brent nincs meg.
2020. nov. 7. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 anonim ***** válasza:
100%

Budapesti vagyok:

Ismerem a:

Ciklamen

Pruszkol

Feszt

Hot

2020. nov. 7. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/35 anonim ***** válasza:
100%
Csak a kasu, brant szavakat nem ismerem a többi sima liba. Szolnoki vagyok.
2020. nov. 7. 05:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 anonim ***** válasza:
100%
Köszönöm a kérdésed, a napokban jutott eszembe ezekből a kifejezésekből egy amikor felöltözködtem. Belenéztem a tükörbe és szinte hallottam a nagyapám hangját amint azt mondja: 'te pacuhajani'. Nem gondoltam hogy itt a gyakorin jönnek velem szemben ezek az ezer éve nem hallott, szívemnek kedves szavak.
2020. nov. 7. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/35 anonim ***** válasza:
100%

Én Baranyai vagyok, 6 éve élek Szabolcsban, mindegyiket ismerem, de volt amit. A süsüt kihagytad🤣

Amúgy én kivagyok a kellesztől (el kellesz menni a boltba) , meg a jövöl, megyel, mehetel és társaitól, meg, hogy a kaput kicsukják (kinyitja helyett), meg a jövőidőre is van valami, amit máshol nem hallottam.

Bezzeg ha egy tixót kérek, akkor csak néznek rám...

2020. nov. 7. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 anonim ***** válasza:
100%

Pacuha az rendetlen.

Kasu és brent nem tudom, pedig vannak szabolcsi rokonok.

A ciklámen miért talány?

A többit ismerem.

2020. nov. 7. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 anonim ***** válasza:
100%

Én Budapesten nőttem fel, anyám szabolcsi, apám hajdúsági, gyerekkoromban egész nyarakat töltöttünk az anyai nagyszüleimnél falun.

Nálunk ez a helyzet:

ciklámen - egy virág neve és egy szín

csurka - ha a kislányok haját két oldalt összefogjuk, azt hívtuk így

csuri - nálunk papagáj neve volt, de nagy betűvel 😄

danol - énekel

feszt - nem használtuk

furik - kerekes kézikocsi, 2-4 kerekű, pl a banyatank kerekes váz részét hívjuk így, de vannak nagyobb, utánfutó szerű kézikocsik, amiket szintén így hívunk

mensz - megy ige egyes szám második személyű alakja, általában kérdésben hallottam

trücköl - nem használtuk

prüszköl - tüsszent

pacuha - nem használtuk

hót - vagy kötőszó (hót idegen - teljesen idegen, olyan, mint hogyha jobban kiemelnénk vele az utána következő szó jelentését), vagy meghalt, de akkor a "meg" igekötővel használtuk, és 2 t-vel: meghótt

hótton van - ezt nem használtuk

kasu - nem használtuk

brant - nem használtuk

2020. nov. 7. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 anonim ***** válasza:
100%
Szabolcsban születtem, 19 éves koromig ott éltem, akkor költöztem Bp-re. Nincs tájszólásom, és mióta nem otthon élek, több kifejezés kikopott a szótáramból, de attól még a szívem csücske ez a vidék a nyelvi kincseivel együtt. Egyébként a "hótton van"-t meg a "trücköl"-t nem ismertem, nem használta senki a környéken, de a többit természetesen igen. :) Hosszan lehetne még folytatni a listát.
2020. nov. 7. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!