Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » Erdélyi és kárpátaljai magyaro...

Erdélyi és kárpátaljai magyarok! Miért "NEM SZABAD" hozzátok költözni? Vagyis talán inkább: mi, vagy mik miatt nem érdemes? (Kárpátalját értelemszerűen a háború előtti és főképp majd utáni állapotokra értem.) Erdély/Partium viszont annak ellenére...

Figyelt kérdés

Erdély és a Partium viszont annak ellenére, hogy nem háborús övezetek és főképp annak ellenére, hogy kezdenek több tekintetben majdnem teljesen felzárkózni az anyaországhoz, (valamiért) nem igazán ajánlottak közeljövőbeni letelepedésre, majd később családalapításra.

Szerintetek, azaz helyi magyarok szerint sem.


Még a helyi nyelv középszintű elsajátítása ellenére sem érdemes oda költözni?

(Kárpátalja valóban kakukktojás, így főképp a Partiumot és Erdélyt kérdezem.)


Túl sok negatívum éri az ottani, egymással magyarul beszélőket? Szóbeli inzultus, kinézés, lenézés, esetlegesen néha tettlegesség is? Vagy már megint a piszkos anyagiak (hiánya)? Netalán teljesen más szempontok miatt nem ajánljátok a hozzátok történő költözést?

(Főképp vidék érdekel, esetleg kisvárosok, nem feltétlen a nagyvárosok.)



2022. jún. 6. 19:20
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
30%

Szerinted mi okból jönnek el onnan az emberek?

Segítek, jó részt a piszkos anyagiak miatt.

Ha van fix jövedelmed életed végéig akkor a semmi közepén is tudsz lakin.

2022. jún. 6. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
99%
"Szerintetek"... ki szerint? Ki mondta, hol, mikor, mit? Én Brassóban lakom, programozóként dolgozok, hülyére keresem magam, gyönyörű a környék, életemben semmilyen inzultus nem ért mert magyar vagyok, soha nem költöznék el innen, különösen nem Magyarországra, ahol gyűlölnek minket.
2022. jún. 6. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:

Egy azért kikéri magának, hogy gyűlölné az anyaországtól elszakított magyarokat! Sőt, több közeli rokonomat, ismerősömet tudnám sorolni, akik szintén kedvelnek titeket.


Csak azokra igaz amit írtál, akiket nem tanítottak úgy, ahogy illett volna és/vagy a saját személyisége is alapból problémás. Az ilyen sajnos millió más dolgot is gyűlöl.


(Válaszodra visszatérve: örülök, hogy jól érzed magad [Brassó nagyon hangulatos város] és, hogy nem ért semmilyen atrocitás!)

2022. jún. 6. 20:27
 4/23 anonim ***** válasza:
87%

#3 főként a politika miatt negatív a külhoniak megítélése. Szóval bár nem általánosítható, azért szép számmal akadnak akik nem szívlelik a külhoniakat, legyenek bárhol.


Miért ne költözz oda?

Hát, miért tennéd?

Jó szakmával sok helyen megélsz okésan, más eget rengető különbségek nincsenek megélhetés terén. Van ahol picivel rosszabb, van ahol picivel jobb.


Ha nincs kedved megkülönböztetéseknek kitenni magad, azt nézni, hogy hogyan hagynak veszni olyan értékeket, amiket a felmenőink hagytak ránk, akkor jobb ha nem jössz.

2022. jún. 8. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:
De már nálatok is kezdenek ezek az értékek elveszni?
2022. jún. 9. 12:32
 6/23 anonim ***** válasza:
85%

Persze, mivel a román állam és más hivatalos szervek nem foglalkoznak azon épületekkel és műemlékekkel, amelyek nem túlzottan népszerűek, nem hoznak számára különösebb hasznot, nem köthető a románokhoz/dákokhoz.


Ilyen például a Damokos Ákos villája. A xx. században épült, azóta több különböző rendeltetése volt, de az utóbbi 10 évben sorsára hagyták. A cigányok kifosztották, az épületet pedig nemrég lebontották.


Szóval ilyen szempontból az, hogy a magyar állam hajlandó költeni arra, hogy az örökségeink megmaradjanak, igencsak szép gesztus (ilyen például a nagyszalontai Arany-palota felújítása avagy például a sepsiszentgyörgyi Vártemplom felújítása is, melyet részben vagy egészben az anyaország támogatott).


Szóval az értékek elvesztése felénk is megesik, révén, hogy vagy a bürokrácia vagy az anyagi korlátok nehezítik a dolgok megmentését.

2022. jún. 9. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
76%

Már miért ne "szabadna"????


Ha úgy gondolnám, hogy élhetetlen Erdéy, valószínűleg Magyarországon (nem, inkább Nyugatabbra!) élnék.


Bocsi, ha mást szerettél volna hallani, elég tendenciózus a kérdés, de én IMÁDOM ERDÉLYT és két Magyarországért sem adnám!


Az életszínvonal kb. ugyanaz (elmúltak a kilencvenes évek, amikor Albánia szintjéről indultunk Ceaușescu után), az emberek SOKKAL jobb fejek, a magyarok összetartóbbak, elférnek egymástól (nincs az a politikai gyűlölködés / öngyűlölet) mint nálatok, CSODÁLATOS A TÁJ, egyszerűen össze sem lehet hasonlítani az alföld dögunalmával, kettőt lépsz egy nagyváros központjából és az érintetlen természetben vagy! Őszintén szólva nagyobb városokban a románok is teljesen lazák, de az egész vidékre jellemző, hogy jobb kedvűek vagyunk valahogy szerintem, egy Debrecen méretű város este 11 után HALOTT, Romániában az ennél kisebbekben is élet van, az emberek szeretnek "bandázni" valahogy, a tradicionális részeken a tágabb családban, az urbanizáltabb részeken nagyobb társaságokban kijárni, kicsit éjjelezni (szerintem az időzóna-eltolódás is teszi, amikor nálatok 11, nálunk éjfél van már).


Iszonyatosan izgalmas kulturálisan és épített örökségében is. Reggel elindulsz egy tipikus székely városból, délben "Németországban" találod magad, egy gyönyörű szász városban, tipikus német építészet emlékei között, délután egy örmény településen kávézhatsz, estére meg simán elérsz egy színszlovák faluba, ha akarsz, Biharban vagy Szilágyban.


Váradon a lélegzetelállító zsidó múlt, a zsidó polgári építészet csodálatos "díszletében" élhetsz, a Máramarosban a román népi kultúra szépségeiben gyönyörködhetsz.


Egy multikulturális, soknemzetiségű, soknyelvű társadalom számomra mindig TÖBB, izgalmasabb, pezsgőbb, GAZDAGABB.


Én őszintén mondom, azon kívül, hogy a fővárosa tényleg gyönyörű, egyetlenegy okot sem tudnék mondani, amiért Magyarországot érdemesebb volna otthonodnak választani.


Az inzultusok, zaklatások, stb. meg HÜLYESÉG, őszintén mondom neked. Voltak durvább korszakok, főleg a 90-es években, egy-két városban (pl. a Funar-vezette Kolozsváron), de én leéltem egy fél életet, őszintén mondom, ami alatt végig magyarul beszéltem, és soha senki, de SENKI nem kötött belém, az egyetlen negatív tapasztalat a kilencvenes évek Kolozsvár-főterén ért. És ANNYI.


Tanulhatsz magyarul óvodától a doktori címig, sokkal olcsóbb a tandíj (kb. ugyanakkora átlagkeresetek mellett), lakhatsz, ha akarsz több mint 180 olyan, magyar többségű városban vagy községben, aminek a politikai vezetői is magyarok, stb.


Nem tudok neked egyetlen okot sem mondani, amiért "ne szabadna" ideköltözni. Ha nem szeretnék itt élni, máshol élnék egyszerűen. De szeretem Erdélyt és jól is érzem itt magam!

2022. aug. 31. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
71%
Semmi ok nincs ami miatt nem lehet Székelyföldre vagy a Partiumba költözni.Pattiumi magyarként sosem ért semmi bántás,inzultus,kinevetni vagy beszólni esetleg azoknak a dacos magyaroknak szoktak akik nem akarják megtanulni a nyelvet(nem az anyaországból betepülőkre értettem),hanem az erdélyiekre.A román nép nyitott és rendkívül keveredékeny,Partiumban nagyon sok a vegyes házasság 😀
2022. nov. 10. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
56%

8-as, teljesen egyetértek veled, erdélyiként! Erdély egy élhető, kellemes és ráadásul gyönyörű hely - és a Partium, a Bánság is az.


Miért ne szabadna ide költözni? Szerintetek mi ide vagyunk bilincselve, vagy miért élünk itt?


Akármikor elmehettem volna én is, de egyszerűen jobban szeretek itt élni. Ha pedig elmennék, biztosan nem Magyarország lenne a célpont.

2022. nov. 14. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:

#9

"Szerinted mi ide vagyunk bilincselve" igen, sokan oda vannak, a bilincs neve "szegénység".


Ne hidd, hogy mindenki azért van ott ahol, mert imád ott lenni.

2022. nov. 14. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!