Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » Erdélyi és kárpátaljai magyaro...

Erdélyi és kárpátaljai magyarok! Miért "NEM SZABAD" hozzátok költözni? Vagyis talán inkább: mi, vagy mik miatt nem érdemes? (Kárpátalját értelemszerűen a háború előtti és főképp majd utáni állapotokra értem.) Erdély/Partium viszont annak ellenére...

Figyelt kérdés

Erdély és a Partium viszont annak ellenére, hogy nem háborús övezetek és főképp annak ellenére, hogy kezdenek több tekintetben majdnem teljesen felzárkózni az anyaországhoz, (valamiért) nem igazán ajánlottak közeljövőbeni letelepedésre, majd később családalapításra.

Szerintetek, azaz helyi magyarok szerint sem.


Még a helyi nyelv középszintű elsajátítása ellenére sem érdemes oda költözni?

(Kárpátalja valóban kakukktojás, így főképp a Partiumot és Erdélyt kérdezem.)


Túl sok negatívum éri az ottani, egymással magyarul beszélőket? Szóbeli inzultus, kinézés, lenézés, esetlegesen néha tettlegesség is? Vagy már megint a piszkos anyagiak (hiánya)? Netalán teljesen más szempontok miatt nem ajánljátok a hozzátok történő költözést?

(Főképp vidék érdekel, esetleg kisvárosok, nem feltétlen a nagyvárosok.)



2022. jún. 6. 19:20
1 2 3
 21/23 anonim ***** válasza:
81%

20 a szívem összeszorult, ahogy a soraidat olvastam. Sajnos egyetértek. Végtelenül sajnálom, hogy ilyen élmények értek téged (is).


Én is így voltam vele... persze a nagyszüleimtől eltanult "régi szép idők"-nosztalgia is addig tartott, ameddig meg nem ismertem egy 92 éves magyar zsidó nénit, aki világéletében magyarként élt, magyar iskolába járt, magyarul taníttatta gyerekeit, unokáit, dédunokáit. És megmutatta az auschwitzi tetoválást a karján.


Amikor megkértem, meséljen arról, amit megélt, és hogy hogy kezdődött az egész, elkomorodott és azt mondta: ott, hogy Horthy megérkezett a fehér lován.


Kiálltak üdvözölni mind, a zsidók is, még a románok is, akik itt maradtak, németek, mindenki. Piros-fehér-zöld virágokkal várták.


Egy magyar csendőr végigsétált az első sor előtt és ráüvöltött egy öreg-örög ortodox zsidó bácsira, aki Erdély "visszatérését" ment ki ünnepelni.


És ezt mondta neki: "Te büdös zsidó! Takarodj hátra az első sorból!"


És akkor ő ott kislányként is megértette, hogy valami borzalmas dolog következik... Az is következett...



Azóta, hogy őt megismertem, nincs bennem semmi Horthy-nosztalgia és nem esnek jól a nagyapám által énekelt katonadalok.


Mi a francot kaptunk az "anya"-országtól, mióta elszakítottak tőle? Hogy sikerült deportálni 200.000 magyar zsidót a segítségükkel, és annyival is kevesebben vagyunk, akik még magyarul beszélünk Erdélyben????


Én büszke erdélyi magyar vagyok, az volt az apám, a nagyapám, meg annak a nagyapja is, én is az maradok. De odaátra nem vágyok semmi pénzért - és ha lehet, valóban, az "anya"-ország se jöjjön ide (milyen anya az ilyen? inkább mostoha...).


Aki magyarországi ide akar jönni, mint magánember, az más, azt szerintem szeretettel kell fogadjuk (nem kell nekünk is ugyanolyannak lennünk!), az erdélyi vendégszeretet nem véletlenül híres...


De fehér lóval többet ne jöjjenek, ha lehetséges. Az egyszer éppen elég volt, százezrek haltak bele! - ez a büdösnagy igazság.


Erdélynek önállónak kellene lennie, az is volt a valódi aranykora, amikor sem Budapestről, sem Bukarestből, sem Bécsből nem diktáltak nekünk (Konstantinápoly pedig széleskörű önrendelkezést engedett).


Akkor is Erdélyben mondták ki a vallásszabadságot először a világon - míg Magyarországon ment az erőszakos rekatolizáció és egész Európában gyilkolták egymást vallási alapon az emberek.


Nekünk az a jó, ha a saját szabályaink szerint élhetünk, a saját földünkön, békében a más vallásúakkal, a más nemzetiségüekkel, és az volna jó, ha Bukarest is, Budapest is az övéinek diktálna, nem nekünk!


És valóban: akinek nem tetszik, ne jöjjön ide! Kit érdekel?

2022. nov. 17. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 anonim ***** válasza:
52%
Minden szavad igaz.
2022. nov. 17. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:
Én ám mennék Renihez.
2022. nov. 18. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!