Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » A székelyekre nem jellemző,...

A székelyekre nem jellemző, hogy Erdély más részeire költözzenek?

Figyelt kérdés
Vannak rokonaim ott és jártam elég sokszor, megfigyeltem, hogy a legtöbben régen átjöttek Magyarországra, ma meg inkább Nyugat-Európába (Németország, Svájc) mennek dolgozni. Nyilván Székelyföld gazdaságilag sosem volt olyan nagyon fejlett, hogy magas fizetéseket kínáljon, mindig az elvándorlás volt jellemző a térségre, de érdekes módon Erdély más részeire nem sokan mennek. Pedig ott volna Brassó, tök közel, fejlett nagyváros, biztos sokkal jobb munkalehetőségek vannak, mint Hargita, Kovászna megyében, mégsem vonzó. Kolozsváron is ahogy látom legtöbben csak tanulnak, hosszútávon nem sokan telepednek meg. Régen a múlt század elején még Bukarest is célpont volt, rengeteg székely mesterember dolgozott és több tízezres közösség működött. Miért ilyen erős a ragaszkodás?

2023. aug. 30. 10:57
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Kis túlzással, de annyi értelme lenne mint Békés megyéből vagy akár a Vajdaságból magyarként Temesvárra költözni. Hiába sokkal fejlettebb, több a lehetőség, mégiscsak mindenki román... akkor már egyszerűbb Budapestre vagy a Magyarország más gazdagabb vidékeire menni. Vagy, ha már úgyis másik ország akkor egyeneseb Nyugatra, ami anyagilag is jobban megéri.
2023. aug. 30. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Egyáltalán nem.


Nekem sok munkatársam jött el onnan. Volt aki már sokkal régebben, volt aki csak pár éve jött el. Mondták hogy azon az országon belül nem érdemes ide-oda vándorolni a megélhetés miatt. Nekik sokkal több értelme volt az hogy átjöttek Magyarországra és akkor sem álltak meg a Dunáig, főleg Budapest és onnan Nyugatra találtak jó állás lehetőségeket és ott helyezkedtek el. Én Pesten dolgozok és vannak páran akik itt ragadtak és Erdélyből jöttek leginkább, de mondták hogy innen még nyugatabbra akarnak menni tehát Németország és környékét célozgatják, mert oké hogy nekik itt Magyarországon még mindig jobb mint ott, de azért ennél jobbat akarnak. Amit meg is értek.

Mondták hogy ott nincs az hogy az ország egyik végéből a másikra elmennek és egetverően nagy különbségek lesznek a megélhetés terén, hiába fejlettebb,egyáltalán nem más, itt nálunk azért vannak különbségek.

2023. aug. 30. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
84%

Ha már meghozom azt az áldozatot, hogy olyan helyre költözök, ahol senkit és semmit nem ismerek, ráadásul a szüleim és barátaim is messze lesznek, akkor már átmegyek azon a bizonyos román-magyar határon.


Magyarország meg alapvetően nem azért vonzó, mert ott az anyagaiakat tekintve milyen jó az élet. Ha az lenne a legfontosabb, megtanulnék németül s mennék Nemetországba.


Az igazi ok ennél sokkal lényegesebb. Konkrétan az, hogy Magyarországon az anyanyelvem nincs úgy kezelve, mintha nem létezne.

A magyarországiak nem tudják, milyen érzés az, amikor van egy anyanyelved, ami bár nem az ország hivatalos nyelve, azért elég sokan beszélik. Majd elmész egy hotelba, s a kitöltendő papíron le van minden írva románul, németül, angolul s olaszol is, csak pont magyarul nem, ami neked kéne.


Sosem voltam egy hétnél többet egy huzamban Magyarországon, meg úgy egy-néhány évente is ha vagyok, de mikor voltam, ha csak pár napra is, teljesen eltűnt az az állandó gyomorgörcsöm, amit itthon már teljesen megszoktam. Hogy mi lesz hamegállít egy román rendőr, hogy mi lesz ha lárok valami balesetet s románul kell elmondjam, hogy mi lesz ha egy román belémköt, stb. 22 évesen nem tudom milyen érzés az, mikor az ember teljesen ért egy szerződést vagy akár csak egy számlát, pedig a szövegértésemmel nincs baj.

Azzal van bajom, hogy míg akik külföldre mennek dolgozni, önként vállalják az ilyesmiket, addig én születésemtől fogva bele vagyok kényszerítve.

2023. aug. 30. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
0%

Mekkora áldozatok...


A magyarok 80%-a nem engedheti meg magának, hogy saját lakást vegyen a 0-van arányos fizetéséből, nem hogy még külföldre utazgasson csak úgy.


Arrogáns románok!

2023. aug. 31. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

#4


- egyszer voltam 9.-ben. Vitt az iskola.

- 11.-ben szintén.

- elsőéves egyetemistaként voltam TDK-t nézni, mert a mi szakunkkal töltötték fel a bérelt buszt, ha már volt.

- azon a nyáron a barátom vitt, ha már nála voltam, s onnan a határ csak pár km.

- másodéven én voltam TDK-n.

- ezen kívül voltam kb 8 évesen a szüleimmel.


Igen, tényleg csak úgy külföldre utazgatok, mert megtehetem...


Inkább kussolj el.

2023. aug. 31. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Amúgy meg te inkább vagy cigány, mint én román.
2023. aug. 31. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
4-es, te inkább ne beszélj magyarokról.
2023. aug. 31. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
0%

3-as, a problémádra van egy nagyon jó megoldás:


Erőt veszel magadon, és megtanulod a nyelvet.

2023. szept. 1. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
84%
8-as inkább neked és a hasonlóknak kéne (belső-) Romániába, Ukrajnába, Szerbiába áttelepedni és szépen elkezdeni nyelvet tanulni. Ha már annyira szívügyetek a román, szlovák stb. államnyelvek magas szintű ismerete.
2023. szept. 4. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
84%

8


Csak miután te is erőt veszel magadon, s megtanulsz románul, s azt használod a mindennapi életedben. Hogy nem akarod, mert te otthon magyarul beszélve szépen elvagy? Meg ha már nyelvet tanulnál, valami fejlett országét tanulnád? Na, én is így vagyok.


Mondtam, ez nem olyan, mint mikor valaki elmegy pl németbe, mert csak. Ő saját akaratából megy, s ahhoz mérten készül is rá, HA ez a célja (nálunk is voltak, akik inkább németből érettségiztek angol helyett, mert tudták hogy ott akarnak dolgozni, s oda az kell)


Te mit szólnál ahhoz, ha ahogy kimentél a lakásból nem beszélhetnél magyarul (vagyis beszélhetnél, de sokra nem mész vele)? Ez meg nem csak rá lenne érvényes, hanem nagyanyádtól elkezdve az unokádig mindenkire.


Otthon vagy, oda születtél, az a hazád, épp csak egy idegen nyelven kell beszélj, mintha külföldön lennél. Ugye milyen jó?



Amúgy az külön röhej, hogy óraszámban kb 2-3-szor többet tanultam a románt, angolul valahogy mégis jobban tudok.

Gondolom van valami köze ahhoz, hogy a román nyelvel ezen a sz.aros országon kívül mindenhol kitörülheted a segged, pont annyit ér, az angolt meg nem erőltetik rád, s lehet normálisantanulni, mint idegen nyelvet.

2023. szept. 4. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!