Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » A budapestiek miért tekintik...

A budapestiek miért tekintik a többi várost vidéknek? (Pécs, Debrecen, Szeged stb. )

Figyelt kérdés

Azt megértem, hogy Bakócát vagy Csicsót vidéknek titulálják, de a nagy megyeszékhelyek miért számítanak vidéknek?

Többen még lenéző hangsúllyal is megjegyzik, hogy "nem megyek oda, az vidék".. Mintha Pécsett trágyából lenne az úttest.

Értem én, hogy kétmillió ember lakik Bp-n, de nem az az egyetlen város az országban.


2015. dec. 13. 23:19
1 2
 11/14 Fingkirály ***** válasza:

#8as: alapvetően igazad van, ám inkább fordítva :)


Nem a megyeszékhelyek/vidéki nagyvárosok a kicsik, inkább Budapest a túl nagy ehhez az országhoz - tekintve, hogy jelenleg visítva alig 10 millióan élünk Magyarországon, és Budapest agglomerációját (Érdet, Dunakeszit, satöbbi) is számítva - mert jórészt az agglomeráció lakói IS Budapestre járnak dolgozni - több mint 3 millió fős valami az ország közepén, kicsit fura, hogy minden harmadik ember ot lakik/termel, egy, az ország területének alig 7-8 százalékát elfoglaló területen.


Ehhez összehasonlítva Berlin agglomerációstól kb 4 millió, és Németorszában 82 millióan laknak, nem tízmillióan.


Ha hasonló arányú lenne Berlin, azt egy majd 25 milliós ocsmány nagy megapoliszt jelentene. Ugye láttad már Sanghajt mostanában a hírekben? Köszi, nincs kedvem az ilyen csodavárosokhoz, ahol ha kilépek az utcára, a levegő lemarja a képemről a bőrt :)


Ekkora országhoz igazából kb akkora méretű főváros illene, mint ahogyan Pozsony is aránylik Szlovákiához, mondjuk ilyen max 7-800k-1 millió ember.

A főváros szándékos felduzzasztásával (főleg a második világháború után) és gyakorlatilag minden gazdasági-politikai intézmény tulképpen erőszakos centralizációjával (régebben voltak a majdnem-főváros rangú regionális központok, Kassa, Nagyvárad, Szeged is társai) tényleg csak azt sikerült elérni, ami máig is kísérti az országot - mindenki Budapestre települ/fejleszt/megy dolgozni, az ország területének 90 százaléka meg csak pusztul.


Ami nem kifejezetten egészséges dolog. Egyrészt fejlesztéseket és ezzel együtt munkát lehetne vidéken is véghezvinni/létrehozni, ezzel arányosabban elosztva a népességet, másrészt pl egy háború esetén k*rvára nem mindegy, hogy ha valaki megtámad minket, akkor összehangolt offenzívát kellene indítania több ponton, vagy elég egyetlen, elég ügyesen koordinált légitámadás ahhoz, hogy egy lájtos kétórás bombázás után (ami ugye módszeresen ízzé-porrá zúzza a "vízfejet") felhúznánk a fehér zászlót - gyakorlatilag egy gazdagabb drogbáró le tudna igázni egy párezer fős zsoldoshordával egy tízmilliós országot...

2016. jan. 4. 06:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

8-as vagyok, és igen, teljesen igazad van, abszolút Budapest túl nagy.


Viszont az okok közül ne felejtsük ki, hogy anno ez az ország jóval nagyobb volt, és a területtel együtt nem csak a lélekszám csökkent drasztikusan, de jó pár nagyvárosunk is el lett tőlünk csatolva, így lett még vízfejűbb az ország.

2016. jan. 4. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 Fingkirály ***** válasza:

Ez így van. Trianon még száz év múlva és érezhető :P


Viszont az általam említett két "minifőváros" szerepét átvehette volna a hozzá legközelebbi két nagyváros (Miskolc és Debrecen), Nyugaton ugyanez Győrrel és Péccsel vagy - nem nevetni, mivel Somogy közepén van, bárhonnan elérhető, Kaposvárral, csak éppen a Trianon utáni kormányoknak, legyen az akár Horthy alatt, akár a komcsik alatt, akár a "gengszterváltás" után - valahogy sosem állt érdekében úgy kiépíteni elsősorban a közlekedést/úthálózatot, hogy ezek a városok jól elérhetőek legyenek több irányból is, és valódi régióközponttá válhassanak.


Amúgy elérhetőség szempontjából még csak nem is a keleti régió a katasztrófa mostanában (ugye az utóbbi 10-15 évben tele lettek autópályázva, és pl Szegedről vagy Debrecenből/Nyíregyházáról már egész kényelmesen el lehet érni akár a fővárosba, akár másik városba), hanem a nagyon-nyugati Vas és Zala megye, oda eljutni országon BELÜLRŐL még mindig igen kalandos-vadregényes utakon lehet csak. Igaz, őket meg kompenzálja a tőlük egy köpésre ücsörgő Ausztria, ők onnan lapátolják haza az eurót, ezért nincsenek GDP oldalról nézve elmaradva.


Azonban úthálózat, infrastruktúra, oktatás szempontjából elég ratyi ott a helyzet, ha valaki Zalából akarna egyetemista lenni, akkor legközelebb Pécsig kellene utaznia, és nem úgy működik a dolog, hogy csak felpattan a göcseji kis faluban az IC-re, aztán egy óra után ott van, hanem félnapos sokszor átszállós buszozgatás árán megy csak...

2016. jan. 5. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
Érdekes innen Pécsről minden vidék...:) Múltkor leugrottam vidékre Európa legnagyobb falujába budapestre
2019. okt. 8. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!