Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » Mit tudok tenni? A káromat ki...

Mit tudok tenni? A káromat ki fizeti ki?

Figyelt kérdés

Most a szeles időben, a szomszéd kéményének téglái elkezdtek hullani... es 3db eltalálta a kocsink bal oldalát, ezzel a bal elso ajtot olyan helyen torte ossze ami csak cserével orvosolhato, illetve a hátsót is, ez kb 100ezer Ft kár

Áthívtuk a szomszédot, a kocsin lévo kárra rákerdeztunk, nem mondott semmit, csak azt hogy lebontja a kéményt(ez volt 3 hete azóta is csak potyog a tégla)


Kinek tudnák szólni hogy legyen valami haszna? Lökjem le a kéményét azt kész? a kocsi kárát hogyan tudom kifizettetni?



2017. júl. 14. 11:31
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Birtokvédelmi eljárás, jegyző csinálja.
2017. júl. 14. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
4%

Rossz helyre álltál.


Ez nem lesz egyszerű, peched volt, sajnos.


Én mikor tanultam vezetni, egyszer mentem az oktatóhoz, és mutatta az autója tetejét, hogy egy magas házról ráesett havas jég, és összetörte az elejét.


Ezt hívják pechnek, vagy amikor elütsz egy szarvast, ez van sajna.

2017. júl. 14. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
76%
Talán hívd fel a biztosítót, hogy mi a teendőd és nem azzal letudni, hogy 3 hét után idejössz sírni...
2017. júl. 14. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

A szomszédnak van biztosítása?

Szerintem neki kellene rendeznie a kárt, pontosan én sem tudom, de biztosan van rá lehetőség. Kérdezz meg erről egy jogban járatos embert. Pl. fizetési meghagyás, vagy valami hasonló

2017. júl. 14. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Nincs olyan hogy pech.

Tolem pl boltos kérdezte egyből, amikor kicsit az orrom elott esett le hatalmas jegdarab az utcafrontra elém, az ő boltja feletti háztetőről, hogy: ugye nem akar beperelni...?

2017. júl. 14. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
73%

Ezt szakmai oldalról idézem:


"Lehulló épületrészek


Ha az épület valamely lehulló része okoz sérülést vagy anyagi kárt, akkor a Polgári Törvénykönyv szerint az épület tulajdonosa köteles helytállni e károkért. Ennek oka, hogy az épület tulajdonosától elvárható, hogy az épületet megfelelően karbantartsa. A lehulló épületrész legtöbb esetben például a vakolat, tetőcserép, díszítőelem szokott lenni, de ide tartozik az is, ha maga az összeomló épület okoz kárt. Társasház esetén ilyen esetekben a társasházközösség viseli a felelősséget, mivel az épület külső szerkezeti elemei, burkolata közös tulajdonba tartoznak.


Abban az esetben is a tulajdonos felel a károsulttal szemben, ha magában a károkozásban esetleg harmadik személy is közrehatott. Például, ha az épület felújítását végző vállalkozó nem szakszerűen járt el, és emiatt később a felújított épületről leeső épületrész okoz kárt, a károsult felé akkor is a tulajdonos felel. Természetesen ebben az esetben az épület-tulajdonos követelheti a vállalkozótól az őt ért kár megtérítését, ha maga már helytállt a károsulttal szemben.


Nem keveredő össze ez az eset azzal, ha közvetlenül a harmadik személy tevékenysége okozza a kárt. A fenti példánál maradva: ha a vállalkozó a tatarozási munka elvégzése közben hibázik, és a munka során leeső épületrész okoz kárt, azért közvetlenül a vállalkozó lesz a felelős.


Mentesülés a felelősség alól


A tulajdonosnak van lehetősége arra, hogy mentesüljön a felelősség alól. Ehhez bizonyítania kell, hogy az építkezésre és karbantartásra vonatkozó szabályokat nem sértette meg, valamint a károk megelőzése érdekében úgy járt el, ahogy ez általában elvárható.


Természetesen e szabályok betartását a kárral összefüggésben kell bizonyítania. Tehát ha például a tulajdonos bizonyítja, hogy a tetőszerkezet és a tetőfedés az építési szabályoknak megfelelt, és a tetőt rendszeresen karbantartotta, állapotát ellenőrizte, akkor mentesül a szél által lesodort tetőcserép okozta kár megtérítése alól. Ez még abban az esetben is így lenne, ha más építési szabályt ugyan megsértett, azonban az a tetővel nincsen összefüggésben.


Viszont nem mentesíti a tulajdonost kártérítési felelősség alól önmagában az, ha az épületet nem ő építette. Ebben az esetben is bizonyítania kell, hogy az építkezésre vonatkozó szabályokat elődje nem sértette meg."

2017. júl. 14. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Rossz helyre parkoltam?? Mi van akkor ha arra sétálok/ott állok és rámesik?...(vagy mondjuk gyerekekre?)


Utolsó igen, de ha nem akarja kifizetni? Feltehetőleg neki biztosítása sincs..(régi romos vájogház, az egyik részének fala sincs csak 2 acél oszlop tartaná, de az is ugy hogy hozzá sem ér a gerendához..(szakszeruen megcsinálta a tulajdonos fia..) vagyis az is kérdés mikor fog a ház fele átdőlni hozzánk... a kéményt amirol szo van engedély nélkul is épitették mellékessen

2017. júl. 15. 12:36
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
A kutyát se érdekli, hogy a szomszédod ki AKARJA fizetni a károdat, vagy sem. A törvény erre kötelezi őt.
2017. júl. 15. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
#2: Azért ez nem egyszerű pech. Különösen akkor nem, ha a saját háza előtt, vagy udvarában állt a kocsi. Ennyi erővel embert is agyonüthetett volna a tégla. Akkor is annyival elintéznéd, hogy pech? A szomszédot komoly felelősség terhelheti, a kéménye állapotáert és az ebből adódó károkért.
2017. júl. 22. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Sőt, ha mondjuk télen, a jeges járdán elesel és összetöröd magad, azért is felelősséggel tartozik az, akinek a háza előtt történt.
2017. júl. 22. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!