Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Szerintetek mi lehet a kollégá...

Szerintetek mi lehet a kollégáim viselkedése mögött?

Figyelt kérdés

Nem tudok ellazulni a kollégáim miatt, viszont nem feltétlenül szeretnék váltani, ha elkerülhető, mert ez nem az első hely, ahol ilyesmit tapasztalok (az első munkahelyemen sem találtam a közös hangot a kollégáimmal). Tudtok segíteni, hogy mi lehet a kollégáim motivációi között, hogy így viselkednek?


Két kollégával van problémám. Nem tudom, hogy mennyire számít, de mindketten fejlesztők én business analyst vagyok, de van fejlesztői tapasztalatom (mielőtt külföldre költözés miatt BA pozira kellett váltanom, azelőtt fejlesztő voltam, de aztán rájöttem, hogy ez jobban tetszik és nem mentem vissza fejleszteni, mikor lett rá lehetőségem. Most itthon vagyunk).


A kollégáim egyike hivatalosan senior fejlesztő, a másik csak fejlesztő besorolású. Gyakran kerülök velük olyan konfliktusba, hogy érvelnünk kell egy megoldás mellett és én elmondom, hogy üzletileg ez miért nem jó vagy milyen teszteseteket nem fed le, mire ők elkezdenek nekem teljesen triviális dolgokról magyarázni.


Például múltkor megpróbáltam elmagyarázni a (sima) fejlesztőnek, hogy az egyik teszt környezetben nincs jogosultsága futtatni a kódját. Eleinte elkezdte magyarázni, hogy ők milyen fejlesztői környezetben fejlesztenek. A végén már azt magyarázta, hogy a fejlesztők programokban fejlesztenek, amiket kifejezetten erre a célra hoztak létre. - Nem értem, tényleg annyira hülyének néz, hogy azt gondolja, hogy nem tudom, hogy mi az az eclipse?


Vagy volt pl. oktatás, mert át kell vennünk rendszereket. Az átveendő rendszerek viszont teljesen pocsék logika szerint működnek, egyáltalán nem követik se a specifikációt, se a szabványokat. Feltettem egy-két izzasztóbb kérdést az átadónak. Mire a senior kollégám - akinek szintén a hibák felderítése lenne a feladata - elkezdte megválaszolni, hogy az előző munkahelyén (protokoll szerint), ezeknek hogyan kell működniük, és még hozzá is teszi, hogy ez után a magyarázat után, most már biztos világos lesz nekem is. A problémám, hogy, én is tudom, hogy hogyan kéne működnie, de egy-két fél mondatból nekem úgy tűnt, hogy a rendszer, amit átveszünk, totálisan nem így működik. De mivel ő kiselőadást tartott erről, ezért az átadónak nem kell kifejtenie, hogy az ő rendszerük amúgy hogyan működik.


A kedvencem meg az, amikor kettőjükkel kellett leosztanunk a tesztelést, és összegyűjtöttem a teszteseteket - sőt le is kódoltam őket - nekik csak a névkonvenciókat kellett volna átírni, meg kicsit formázni a kódot és beilleszteni a keretrendszerbe (ctrl+c, ctrl+v, ha eltalálják a jó helyet). Erre közölték, hogy ők kérnek egy részletes excelt is a kódom mellé, hogy mire írtam teszteseteket. Persze a kódot is kérik. Végül az excelt meg se nyitották (utólag jöttem rá, hogy nem is küldtem át), csak megcsinálták a beillesztést, de a főnököm felé úgy adták elő, mintha ők csinálták volna a kódot (legalábbis mindketten E/1-ben mondták el státuszon, hogy megírták az első 15/utolsó 10 tesztet az általam küldött listából - nyilván a lista lehet a kód is, de ...).


Vagy amikor a senior fejlesztő nem tudja megoldani a feladatot és felajánlom, hogy segítek. Tényleg nehéz feladat, jóformán másfél napja kódolok helyette (üzleti logika miatt nehéz, maga a kód nem bonyolult), amikor egyszercsak elkezdi mondani, hogy mit csinálok rosszul (folyamatosan beszél, de általában hagyom monologizálni, mert nem kifejezetten zavar) - de kb. a semmiből egyszer csak beszól, hogy én nem jól kódolom ezt a részt. Mikor pedig át akarnám adni (10-ig számolás után), akkor kiderül, hogy (1) nem is tudja, hogy hol tartunk, (2) öt-tíz perc elmélkedés (és az én magyarázatom) után pont ugyanazt "javasolja", amit csinálok, kiemelve, hogy ahelyett, "ahogy én épp csináltam, mert most megmondta a jó megoldást".


Ezek a nagyobb dolgok csak, de jóformán minden nap van olyan, ami miatt vissza kell számolnom 10-től, hogy ne reagáljak 1-1 beszólásra/megszólalásukra, mivel nem tudom eldönteni, hogy utálnak, hülyének tartanak vagy ők ennyire csekély értelműek, hogy nekik ezek nagy dolgok.


Szerintetek?


2022. jún. 26. 02:19
 1/9 anonim ***** válasza:
28%
Hú bakker, tököm se olvassa végig ezt a kisregényt. nem is érdekes, a lényeg: nekem bőven van tapasztalatom, mert sok munkahelyem volt és mindenhonnan kirúgtak, és ezen tapasztalatok alapján annyit mondhatok, hogy a munkahelyeken a kollégák jó része egy tetű, szemét görény, akiknek az a célja, hogy másokat kikészítsenek. Több kollégám, főnököm volt, akinek az okozott örömet, hogy másokat kirúgathat. kavarnak, a hátad mögött hazugságokat terjesztenek rólad. Undorítóak az emberek. Amióta van saját vállalkozásom, nincs ilyen problémám, és amúgy is a többszörösét keresem, mint alkalmazottként. Hiába váltasz, más munkahelyen is ugyanolyan férgek lesznek. Ha alkalmazott akarsz maradni, meg kell tanulnod nyalizni, törtetni, kirúgatni másokat, csak így védheted meg magad.
2022. jún. 26. 04:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

A saját motívációidat kellene vizsgálni!

-B fejlesztőnek fogalma sem volt, hogy értesz hozzá, közölhetted volna.

-A fejlesztőnek szólhattál volna, hogy tudod, de nem így működik.

Az ő munkájukat ne akard elvégezni, nem ez a dolgod, és ők kapnak érte fizetést, illetve elismerést a főnöktől. Tudatosítsd magadban, hogy a te feladatod A-C intervallumban mozog, és D-E-ig az övék.

Úgy tűnik, hogy állandóan jobban tudod, amit nekik kellene, ettől nyilván nem lesz jó a munkahelyi légkör, ha úgy tetszik játszd el a hülyét, ha meg mégis az ő pozíciójukat szeretnéd, akkor ne előttük okoskodj, hanem a főnöknél.

2022. jún. 26. 05:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Nekem ebből az jön le, hogy nem jól kommunikáljátok egymás közt a dolgokat, és te versenyhelyzetben érzed köztük magad, a riválisaidnak tekinted őket. Kicsit mintha túl is dimenzionálnád a szereped, alkalmazott fejlesztőként nem bitos, hogy üzleti döntések mellett kellene érvelned, ez legyen a fejesek baja.
2022. jún. 26. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Én végig olvastam.


Szerintem a kollégáid nem fogadnak el. Röviden. És talán ha egyedül nem sikerül, akkor a vezetővel együtt közösen kéne megbeszélnetek ezt a problémát, mert így nem fogtok előrébb lépni. Ha nem értesz szót velük akkor lehet jobb a váltani.


3-as szerintem nem versenyhelyzet, amikor valaki jelzi a másiknak, hogy az egyik tesztkörnyezetben nincs jogosultsága futtatnia a kódját, bár nem értem, hogy az eclipse-nek mi köze ehhez, mert az nyílforráskódú keretrendszer.

2022. jún. 26. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
* jobb váltani.
2022. jún. 26. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Én megpróbálok mindenütt normális lenni nem b@szakodni másokkal. De ami valaki már nagyon tapló akkor szoktam jelezni, hogy menjünk ki,épületen kívülre és rendezzük mint férfi a férfival.
2022. jún. 26. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

#6 Nő vagyok úgyhogy épületen kívül semmit nem rendeznék :)


#4 Kicsit furcsa a rendszerünk. Azt próbáltam neki elmagyarázni, hogy az egyik tesztkörnyezetben (van erre dedikált távoli asztallal elérhető gép) nem fog tudni semmit futtatni (sőt, amúgy belépni sem).


#3 Ne nagy döntéseket képzelj el, azok bőven BA feladatkörök, kivéve, amikor odaültem a kolléga mellé kódolni és végül én írtam meg az egész kódot. De az sem így indult, csak segítettem értelmezni a doksit, aztán kiment kávézni, bevágta a csuklóját és nem volt kedve kódolni. Fél napig "együtt programoztunk", de mivel nem figyelt, így egy idő után én nem magyaráztam, csak azt hallgattam, hogy miről morog.


A többi feladatomat meg kifejezetten a főnöktől kapom. Egy részük szerintem sem BA feladat, de a szerepkörök érdekesen alakulnak ennél a cégnél és a titulusok nem feltétlenül fedik, hogy mit csinálsz. Több kollégám is meglepődött a saját titulusán, mikor megnéztük. Volt architekt, front-end fejlesztő, back-end fejlesztő, lead-dev (pont a junior kolléga) és amúgy mindannyian ugyanazat csinálják, mint a sima fejlesztők.


#2 Tényleg folyton próbálom jelezni. Mondtam, hogy mit végeztem. Meséltem, hogy fejlesztőként dolgoztam. Még olyan is van, hogy közbevágok és mondom, hogy tudom. Erre közli, hogy akkor nem érti, hogy mit kérdezek fölöslegesen. Néha a többi fejlesztő közül valaki "fordít" közöttünk, szóval gondolom, hogy nem annyira érthetetlen, amit mondok.


Amúgy a junior kolléga pénzügyet végzett és hobbiból mellette tanult programozni, szóval ott lehet azért értelmezünk mindent másképp, nála azt viselem rosszul, hogy mióta megtudta, hogy ő a lead dev, azóta azt gondolja, hogy mindenkinél "jobb" és belőle pár hónapon belül vezető lesz.


A senior viszont tényleg nem értem, hogy mit nem ért azon, amit mondok.

2022. jún. 26. 08:36
 8/9 A kérdező kommentje:

Amúgy mindenkinek nagyon köszönöm a hozzászólásokat! :)


Szerintem sokkal hasznosabbak voltak, mint az átlagos válaszok.

2022. jún. 26. 08:41
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

4-es vagyok. Egyetlen egy ok miatt siman valthatnal es az az hogy a sajat munkad kisajatitottak es azt mondtak a fonoknek hogy az az o kodjuk.


Szoval akkor a tavoli gepre vonatkozott a jogosultsag es nem a keretrendszer programra. Nem megfeleloen kommunikalod le szerintem. Mert ezen en is kamillaztam hogy egy nyílt forraskodu keretrendszer programhoz nem kell jogosultsag.


De gephez igen. Ha nem volt jogosult akkor az nem csak szabalyserto magatartas.


Amugy meg szerintem sem kene mas helyett programoznod. Nem az volt a munkad. Ezzel az a problema hogy mar igy is kihasznaltak ha meg besegitesz nekik akkor azt fogjak hinni hogy csicskaztathatnak.


Szerintem nem megfelelo a munkakornyezeted es a kommunikacio egymas kozt. Gyakran keveredtek felreertesbe. Egy fejleszto cegnel ami uzleti alapu az nagyon nagy problema ha nincs osszhang a kollegak kozott. Nagyobb a hibazasi rata.


Szerintem beszelj a fonokkel. Mond el neki hogy valtason gondolkodsz mert egyreszt nem fogadnak el, sem a szakmai tanacsaid, masreszt a sajat munkad kisajatitottak, harmadreszt olyan munkat vegeztel ami nem a te dolgod. Mas helyett dolgoztal.

2022. jún. 26. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!