Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Próbaidő alatti felmondás...

Próbaidő alatti felmondás menete? Magának a felmondásnak a módja?

Figyelt kérdés
Próbaidő alatt könnyebb felmondani mint utána, ennyi mindenkinek világos. Próbaidő alatt nemcsak azonnali hatályú (is lehet) a felmondás, de még indokolni sem kell. Ezen kívül *hogyan* lehet a munkavállaló részéről a felmondást jogilag elfogadhatóan a munkáltató tudomására hozni? Csak papírra nyomtatva megfelelő? Vagy a következő módok is jók-e? Pl.: be se megyek többet, teljesen „ghost-olok” nekik; bent vagyok, és szóban bemondom, de ennyi; megint csak távolról, messengeren írok rá a foglalkoztatómra és abba írom a felmondási szándékom.

2022. dec. 19. 12:40
A kérdező szavazást indított:
Csak a „rendes felmondólevél” a megfelelő, papírra nyomtatva a felmondási szándék közlését.
Bárhogyan fel lehet mondani, úgyis tart még a próbaidő.
Valamelyik alternatív módszer megfelel, valamelyik nem (le is írom, hogy melyik igen és melyik nem).
15 szavazat
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Valakinek meg kell írni a papírt. Azt lehet, hogy szólsz, és ők intézik a papírmunkát, te csak aláírsz majd, amikor bemész.
2022. dec. 19. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Írásban, hogy nyoma maradjon. Nem kell feltétlenül papíron, e-mailben is jó. Legyen rajta címzettnek legalább a közvetlen főnököd és a HR.
2022. dec. 19. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Ugyanúgy kell felmondani, csak nincs felmondási idő és végkielégítés, hanem addig a napig tartott a munkaviszony és bért is addig kapsz, tehát másnap már nem kell menned dolgozni.
2022. dec. 19. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Én anno annyit csináltam hogy felhívtam az akkori főnökömet és mondtam hogy nekem ennyi volt nem megyek többet. Mivel próbaidős voltam így ennyi bőven elég volt, el is fogadta, annyit kért hogy még a héten azért menjek be kirámolni a szekrényemet meg összeírják mivel kell elszámoljak a cég felé mert adtak ki nevemre szerszám készletet amivel el kell számolnom ha nem akarom hogy levonják vagy kifizettessék. Azt még bementem elintézni nem volt semmi gond, mindent leadtam, szerszámokat, kipakoltam a szekrényt leadtam a kulcsokat meg a belépőkártyát, átvettem a papírjaimat meg lezárták a hónapomat és pár nap múlva utalták a fizetést ami arra a napokra járt amit ledolgoztam. Nem volt semmi gond. Indoklást nem kértek, felmondási lapot nem kellett írnom mivel próbaidő alatt mondtam fel így nem kellett. Annyit csináltak hogy lezárták az utolsó munkanapommal a munkaviszonyomat. A szabadságaimat időarányosan kifizették mert annak ellenére hogy próbaidős voltam az járt és elvileg ki kellett volna vennem, de ezzel egyikünk sem akart vacakolni így kifizették.
2022. dec. 19. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Írásban kötett szerződést, írásban kell felmondani. Próbaidő alatt is.
2022. dec. 19. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

" Próbaidő alatt nemcsak azonnali hatályú (is lehet) a felmondás, de még indokolni sem kell."


Nem azonnali hatályú "lehet", hanem az. Azonnali hatályú a próbaidő alatti felmondás. Nincs más opció.

Ahogy az 5-ös válaszoló írta, az MT előírása szerint az írásban kötött megállapodást kizárólag írásban lehet módosítani, megszüntetni. Itt sincs más opció. Tehát a 4-es válaszoló munkáltatója szabálytalanul járt el, amikor nem ragaszkodott az írott felmondáshoz. Ez akkor nem probléma csak, ha a dolgozó nem kezd el utólag kekeckedni velük, mondván, úgy szüntették meg a munkaviszonyát, hogy fel sem mondott. Tudná igazolni a munkáltató, hogy a dolgozó valóban felmondott? Nem...


"A szabadságaimat időarányosan kifizették mert annak ellenére hogy próbaidős voltam az járt és elvileg ki kellett volna vennem, de ezzel egyikünk sem akart vacakolni így kifizették."

Mivel próbaidő alatt "mondtad fel" a munkaviszonyodat, ezért az azonnali hatályúnak minősül. Ebből kifolyólag semmiféle szabadság kiadására a továbbiakban már nincs lehetőség, mivel aznap megszűnik a munkaviszonyod, tehát marad a kötelező pénzbeli megváltás (szabadság-megváltás). Itt sem volt más választás (vacakolni való).


A felmondás (jognyilatkozat) a "közléssel" vált ki joghatást. Minden további kötelezettséget, jogot a közlés napja határoz meg. Akkor közölt a felmondás, ha azt a másik fél tudomására hozzák. Az írott szerződést írásban mondjuk fel. Tehát a felmondási iratot átadjuk a munkáltatónak, azzal válik közöltté. Mivel a közlés napjához kötődnek joghatások, ezért érdemes azt tudni utólag is igazolni. Éppen ezért írjuk meg a felmondás két egyező példányban. Az egyiket megkapja a munkáltató, a másikon pedig az átvétel dátumával ellátva aláírja -> ez marad a dolgozónál.


"messengeren írok rá..."

Viccelsz? :)


A munkáltató hivatalos elektronikus elérhetőségére megírhatod, hogy felmondasz, és mellékletben csatolhatod hozzá a felmondó iratot. Ezzel csak az a gond, hogy törvény szerint az írásbeli jognyilatkozat (a felmondás is az) akkor tekinthető közöltnek, ha azt a címzettnek vagy az átvételre jogosult más személynek átadják, vagy az elektronikus dokumentum részükre hozzáférhetővé válik.

Az elektronikus dokumentum akkor válik hozzáférhetővé, amikor a címzettnek vagy az átvételre jogosult más személynek lehetősége nyílik arra, hogy annak tartalmát megismerje.


Nos, te erről a "lehetősége nyílik arra" dologról nem fogsz tudni semmit.

Ezért nem is elterjedt az, hogy elektronikus irat formájában közöljék a munkáltatóval a felmondást. Ugyanis amíg nincs rá lehetősége, hogy "elolvassa" a felmondásod, addig nem is számít "közöltnek". Tehát olyan, mintha fel sem mondtál volna. Mire elolvassa, lehet, hogy kifutsz például a próbaidőből, így a felmondásod próbaidőn túlinak fog minősülni, és elindul a felmondási idő, és nem tudsz rögtön szabadulni.


Ilyen dolgokban ne legyünk lazák, mert kemény jogi következményei lehetnek. Többen azt gondolják, hogy velük nem történhet meg. De igen, megtörténhet...

2022. dec. 21. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

"Csak papírra nyomtatva megfelelő? "


Nem kell nyomtatni, kockás papírra, kézzel írva is benyújthatod a felmondásod. Ne felejtsd el aláírni!

2022. dec. 21. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!