Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Tény hogy berobbant a mestersé...

Tény hogy berobbant a mesterséges intelligencia, a legnagyobb koponyák is vitáznak jelenleg a jövőről, mi várható a munkaerő piacon. Pozitív vagy negatívan gondoljátok a jövőt? Ennek a hatásáról leírom az én 2 opciómat, érdekel a téma. Vélemények?

Figyelt kérdés

Szóval elég sokat utána jártam a témának, rengeteget olvastam. Ami tény hogy itt van már a mesterséges intelligencia, az tény hogy a legnagyobb butaság nem tudomást venni róla.


Szóval van pozitív, és negatív jóslat is.


Pozitív szemlélet:


Gyakorlatilag minden irodai/szellemi pozícióba begyűrűzik pár éven, maximum egy évtizeden belül az MI.

Tény hogy már ma nagyban megkönnyíti rengeteg terület munkáját.

Gyakorlatilag nagyban ki tudja váltani az olyan munkákat egy évtizeden belül, ami algoritmizálható, és cél a költséghatékonyság.

Itt gondolok például a logisztikai szektorra, a fuvarszervezési, raktározási, árumozgatási feladatokban nagyon hatékony, a programozásban még gyerek cipőben jár, de reálisan 3-4 év múlva gyakorlatilag eljuthat egy JUNIOR programozói szintig. A pénzügyi/bankszektorban is hatalmas terhet fog levenni az emberi munkaerőről, gyakorlatilag az adminisztrációs könyvelési feladatokat az emberhez képet pár éven belül sokkal hatékonyabban és gyorsabbal láthatja majd el.


De az automatizálható monoton fizikai munkát(elsősorban gyártósori operátorok) is még nagyobb mértékben kiválthatja mondjuk egy évtizeden belül. Vagy a minőség ellenőrzést, szenzoroknak/képfeldolgozásnak köszönhetően.


Ennek egyértelműen a pozitív hatása: Gyakorlatilag az 5 napos, 40 órás munkahétben elvégzett munkánkat az MI-nek köszönhetően gyakorlatilag fele annyi idő alatt reálisan el tudjuk majd végezni, tehát 5 munkanap helyett 3-4 munkanapot fogunk csak dolgozni, azt sem 8 órában. Ez egy tök jó dolog, ezt tartom én reális. Meg az emberi faj fejlődéséhez is ez áll közelebb, az évszázadok / évezredek alatt ez volt tapasztalható.


Negatív szemlélet:


Emiatt hatalmas lesz a munka nélküliség, a társadalmi olló hatalmasra nyílik, lesz egy hatalmas elszegényedő réteg, és egy kicsi, egyre csak gazdagodó réteg.


Na ez az ami szerintem elképzelhetetlen, most sem erre halad a világ.


Egyéni vélemények?


Röviden szerintem:


A realitás az hogy 1 évtizeden belül erősen nőni fog az emberiség jóléte a mesterséges intelligenciának köszönhetően, mivel gyakorlatilag a szellemi pozíciókban fele annyit idővel elvégezhető lesz ugyan az a munka, nagy részben megszűnnek a monoton, automatizálható munkahelyek, helyettük majd valamiféle kreatívabb munkahelyek jönnek létre. Akár gondolok itt arra hogy jóval több szabad ideje lesz az emberiségnek, 5 munkanap helyett csak 3, maximum 4 munkanapos hét lesz, a felszabadult szabadidőnket pedig majd új szolgáltatások fogják lekötni, amire munkaerő is kell majd.

Nekem ez tűnik a legreálisabbnak, ha az emberiség jelenlegi fejlődését, fejlett gondolkodását nézem.


2023. ápr. 20. 08:15
 1/8 anonim ***** válasza:

Az biztos, hogy át fogja alakítani a munkaerőpiacot, de én nem vagyok benne biztos, hogy mindenki képes lesz alkalmazkodni a megváltozott viszonyokhoz. Vegyük alapul fikcionális Bélát, aki már 45 éve fuvarszervezéssel foglalkozik. Algoritmizálható munkakör, miután beletanult a feladataiba laza 42 éve, azóta nagyjából ugyan azt csinálja, közben nem sokat képezte magát. Jön az MI, ami hatékonyabban tudja csinálni amit Béla, így Béla nyugdíjkorhatár közelében kénytelen új munkahely után nézni, de pofánvágja a valóság, hogy ilyen idősen már nem szívesen alkalmazzák és már nem olyan tanulékony, mint 18-25 éves kora körül volt. Nem is kell ehhez nyugdíjkorhatár közeli embert elképzelni, szerintem 40 év fölött is már találni sokakat, akiknek komoly gondot okozhatna az, ha hirtelen valami újat kéne tanulniuk, de ha nem is hirtelen, akkor is jóval időigényesebb lenne, mintha fiatalon tanulnának.


Egy utópisztikus világban hozzájárulhatna az MI az emberiség jólétéhez, de én azt látom valószínűbbnek, hogy elsősorban a modeleket fejlesztő cégek és az azokba befektetők jólétéhez fog hozzájárulni és ha szerencsénk van, akkor talán egy kis morzsa jut belőle az átlag embernek is valamilyen formában.


Engem ami kicsit aggaszt a témában az az, hogy a szellemi teljesítőképességünkre milyen hatással lesz ha kvázi egy csomó dologot nem kell tudnunk végiggondolni, mert úgy is megcsinál helyettünk. Ennek 2 oldalát látom. Vagy több időnk lesz lényegesebb dolgokra és olyan dolgokat fogunk tanulni, amik szintén megdolgoztatják az agyunkat, csak még nem automatizálhatóak vagy fokozatosan elhülyülünk.


Mindenesetre nem tartom rossz dolognak az MI-t, mert csak egy eszköz, amit lehetne nagyon jó dolgokra is használni, de realisztikusabbnak látok egy disztópikus jövőt vele.

2023. ápr. 20. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
0%

Egy rakat mindenre nem jó én már gondolkodtam ezen.

Pl az en feladataim a tárgyi eszközök kezelése.

Pl ha az irodákban lecserélik a régi szamitogepeket ujra arrol kell selejtezési jegyzőkönyv és átvétrlik és csak ebben az esetben kell átvezetni a nyilvantartásban hogy x gép selejtezve kivezetve, az új gép bevetelezve az x-edik iroda nevére.


És millio meg egy olyan dolog van, amire képtelen lenne a csúcsagy mest.intelligencia elvégezni. Ő nem fog ott lenni átvenni amikor hozzák a gépeket, a jegyzőkönyvek papír alapuak az aláírások miatt, és nem random kell kivezetni egy gépet a rendszerből hogy rámegyek az x edik irodára es csak ugy törlök vmit, mindnek egyedi azonosítója van.


Meg olyanok hogy átvittek egyik irodábol a másikba vmit, ezért a nyilvantartásban átvezetem egyik irodábol a másikba. A mest.intelligencia erről se tudna hogy egy targyi eszköz helyet változtatott.


Vagy pl utazasi koltsegelszamolásnal csak azoknak fizethető ki a kikuldetés akiknek megvan mellékletben hozzá az engedély amit igazgato ir alá, szoval a mest intelligencia számolhatna bármit ha ilyenekről nem tud.

2023. ápr. 20. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
*selejtezési jegyzőköny és átvételi
2023. ápr. 20. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Vagy fel kell hívnom egy céget egyeztetni hogy a látványterven nem jól szerepeltetik a cegnevünket nehogy így gyártsák már le a bélyegzőinket vagy cégtáblákat.

Egyelore a mesteeséges intelligencia azt se tudom milyen területen lenne kihasználva.

Jelszófeltöréseknél persze. De amúgy?

2023. ápr. 20. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem hiszem, hogy most rövid időn belül jelentősen nőne az életszínvonal.


Amit sokan figyelmen kívük hagynak amellett, hogy a MI eddig is ott volt, hogy a MI nem csak átvesz munkát, hanem megnyitja az utat új szolgáltatások, új igények felé. Pl. bankkártya csalások megelőzésére hasznos az MI, mert szoktatlan használat esetén random kérheti a PIN-kódot a felhasználótól. Nyilván ez egy olyan funkció, amit soha ember nem csinált előtte, hiszen képtelenség is lenne.


Másrészt egy dolog, hogy vannak lehetőségek innovációra, de eddig is voltak, nem is ez volt a kérdés, hanem hogy beruháznak-e rá. Hallottam olyanról, hogy egy PSC-ben az adminisztrátor feladata az volt, hogy egy Excelből másolta be az adatokata forrásrendszerbe: tehát egy olyan művelet, ahol semmi szükség nem lenne emberre. Miért? Mert olcsóbb, mint automatizálni.


És még mindig nagyon sok munkához kell ember, főleg fizikai ember.

2023. ápr. 20. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
De az ember kiszűri a hibákat is meg a módosításokat is, meg rugalmas a gép meg csak másol másol észb nélkul
2023. ápr. 20. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
0%

A negatív oldalhoz szerintem még nyugodtan hozzáírhatjuk a dezinformációkat, *bizonyos* "szervezetektől". Inkább kimondom, k0rmányok.

Ugye propagandára is könnyen lehet használni, hamis információk terjesztésére, a szándékosságról már írtam, de ez véletlenül, nem elegendő utána ellenőrzés miatt is bekövetkezhet.

2023. ápr. 20. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
32%

K#rvára unalmas már ez az állandó és ostoba hiszti az MI körül. Számtalanszor megtörtent már hajszál pontosan ugyanez mióta emberiség létezik.

A gyárakban megjelentek a robotok, a termőföldeken a gépek, a harcászatban a tankok, az irodákban a számítógépek, a kőszerszámokat felváltották a fémszerszámok, a zenében megjelentek az elektronikus hangszerek és még számtalan másik eset.

Szerinted minden egyes alkalommal éhenhalt az emberiség fele és óriási társadalmi szakadék keletkezett? Lóf#szt, azt. Csak átalakultak a munkahelyek, feladatok. Az MI is egy ugyanolyan eszköz csak, mint annak idején a gyárakban a robotok.

Aki ennél többet lát a dologba az egy konteós idióta.

2023. ápr. 20. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!