Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Az IT a masodik-harmadik...

Az IT a masodik-harmadik helyen all mint palyavalasztas. En 2016 ban kezdtem mar akkor ez volt. Hiany van belolul alapbol vagy a minosegi IT-sokbol van hiany?

Figyelt kérdés

Keves lenne a programozokbol mint 1998 korul, akkor szo nelkul max 2 kor, felvesznek. Elso kerdes es sokat nem kerdeztek, a ceg hugyozott helyben be, hogy van ITs vegre aki meg tudja irni a "Hello World"-ot igaz ANSI C ben, masodik kor mennyit ker, alkukepesek, azonnal kezdhet. Enyhe tulzas, de ilyen konnyu volt.


Ma tobblepcsos, egyre nehezebb interjuk. Kihaloban az IT munkaerohiany ha mar nem kihalt vagy meg mindig tart? Meg mar India, Kina, USA, szinte majdnem minden orszag egy IT embergyarto ipar lett. Na es akkor most a seniorok kapjak a dengeto EUR fizut kafeteriaval. Itthon 2016ban amikor en kezdtem 2., 3. helyen allt a leggyakoribb valasztott IT szakma kozott felvi.hu-n, nehez pl mernokinfot elvegezni.

.

.

.

3 - 5 evtizede a kereskedelem volt a meno. Ma mar nem a vezeto, de meg vannak. Alapbol keves IT-s van, vagy a nagyon specko, f*sza ITs-okbol van hiany, akik kb. kockak? Unix csaladu linuxban megkerdezed mi az a "ps -s" -s opcio, man info kulonbseg, "cd ~ & ls -lhAr" mit jelent, mik a runlevelek hany van, Hardwarre optimalizalt Gentoo OS-t kesziteni FLAGekkel, kivetelezesekkel 1 het alatt, es lecsap az asztalra es 3mp alatt elkezdi daralni, es mondja igen, es johet meg 2 - 4 interjukör.


Ismeros pont a www meg elotti kezdett magatol egyetem nelkul kockakent DOS-ban meg mindenben dolgozni. Cryteknel dolgozott is, elt egy ideig Maltan, most megy Norvegiaba es nincs semmi diplomaja, es cseszett jol keres. De neki mar van 4 evtizednyi tapasztalata.



nov. 17. 09:15
A kérdező szavazást indított:
Meg mindig hianyszakma ALAPBOL az IT jelentosen
Mar nincs alapbol hiany IT-sokbol, csak a nagyon kepzettekbol
18 szavazat
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
76%
Lépj be a facebookon a "G*ci pofátlan álláshirdetések és hajmeresztő állásinterjúk" csoportba és olvasgass. Rengetegen panaszkodnak, hogy nem tudnak elhelyezkedni IT területen, főleg a szoftvertesztelők. Arról már nem is beszélek, hogy ha el is helyezkedik, minimálbért kap. Pont tegnap panaszkodott egy ismerősöm, hogy egy indiai székhelyű cégnél dolgoznak és hiába IT, jó, ha eléri a fizetését a nettó 300, erre pedig kapott jövő évi béremelésként 0,3% emelést.
nov. 17. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
77%

Ha otthon vagy IT-ban, akkor tudod, hogy ez egy eléggé sokszínű szakma. Ez olyan, mint azt kérdezni, hogy hiány van-e tanárokból. Nem ilyen egyszerű: magyar vagy történelem tanárt bármikor találsz, angoltanárt is találsz, fél évekre, mert utána lelépnek egy nyelviskolába. Fizika- vagy kémiatanár meg szinte reménytelen. De pl. ott vannak a testnevelőtanárok: a köznevelési törvény módosítása előtt, ami bevezette, hogy naponta legyen testnevelés, tornatanárként elhelyezkedni rohadt nehéz volt, most meg már hiány van belőlük.


Az informatika gyorsan változó terület, és a legtöbb pozícióra elégg speciális tudás kell. A probléma ott van, hogy sokszor fluktuál az igény ezekre a területekre. Meg valljuk be, sok terület van, ami nem igazán vonzó az emberek számára (pl. support).

nov. 17. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

En azt azert vitatnam, hogy gyorsan valtozo, mert vedd peldanak a www kialakulasatol mondjuk az elso okostelefonig. Mennyi ido telt el? kb 10 ev. Lassan 15 eve meg mindig ugyanazokat a termekeket hasznaljuk, mesterseges intelligencia mar akkor is letezett (single player jatekok mikor van veszely mikor nincs ilyenek, AI, Oblivion, Morrowind aki ismeri oket).


Az elmult 10 evben nagy invenciok nem tortentek. Oke, tobb magos proci. Tok jo csak mar inkabb az arat segiti minthogy a felhasznalot. Tablet oke, egy nagyobb okostelefon.


Mar nincs az a lendulet ami www alakulasa ota volt ugy 2010-ig. Na akkor aranyat ert barmilyen informatikus. Ma? Mindenki annak megy. Az informatika egymaga nyelvbol all, raadasul a leghasznaltabbak csak szintaktikailag kulonboznek, szemantikajuk ugyanaz. Esetleg compiler van vagy interpreter van, vagy bytecode. De ez megint mar nem is fejlodes most csak leirtam, hogy ez van. Mondj mondjuk 3 olyan dolgot ami akkora invencio mint az okostelo, tablet, vekonytv-k. Es ne minosegnek mennyiseget (pl okostelo proci teljesitmeny) hanem mennyiseget es minoseget, ami az elmult 10 evben hozott ilyen uj dolgokat mint az okostelo, tablet, meg ilyenek.

nov. 17. 14:05
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

"En azt azert vitatnam, hogy gyorsan valtozo"

.Nem azt mondtam, hogy nem tudsz ellenpéldát mondani, végképp nem beszéltem nagy innovációkról. Ezeket most Te magyarázod bele abba, amit írtam.


Hanem pl. amikor én főiskolán tanultam üzleti intelligenciát, akkor még a Power BI éppen hogy megjelent (így nem is hallottam róla akkor). Ma meg a legtöbb pozíciónál vagy Power BI, vagy Tableau. Ennyi: megjelent egy eszköz, aztán hirtelen mindenki használja, még ha nincsi srá szüksége, de azt mindenképp elvárja am unkáltató, hogy érts hozzá.

Vagy ott van az a visszatérő vicc, hogy pl. tízéves tapasztalatot várnak el olyan Python-könyvtár ismeretében, ami vagy 5 éve jelent meg.


2008-ban jelent meg az Azure, ma Azure Data Engineert meg hasonlót keresnek.

2011-ben jelent meg a Kotlin, ma meg sok fejlesztés folyik rajta.


Erről beszélek, hogy új eszközök jelennek meg, és a munkáltatók nagyon rá vannak állva, hogy speciálisan azt a tudást keressék.

nov. 17. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

"végképp nem beszéltem nagy innovációkról. Ezeket most Te magyarázod bele abba, amit írtam."


Igazad van, de ez az en kerdesem, es ha szeretnek, feltehetek mas kerdest is mint egy normalis beszelgetesben. Vagy rosszul tudom? Ez nem belemagyarazas, hanem felhoztam peldakat egyebkent az alapkerdesemre. Legyszives ne provokalj a tobbi kommentedben ilyenekkel.


De poen, hogy en nem hozhatok fel peldakat te meg igen? -> "pl. amikor én főiskolán tanultam üzleti intelligenciát, akkor még a Power BI éppen hogy megjelent"


De oke. Tableu, PowerBI, Excel Solver, ezeket en is mind hasznaltam.


"Vagy ott van az a visszatérő vicc, hogy pl. tízéves tapasztalatot várnak el olyan Python-könyvtár ismeretében, ami vagy 5 éve jelent meg."


Ez igaz, total hulyeseg - marmint a jelenseg nem amit irsz, ez korrekt. Sokszor futottam bele en is.


"2008-ban jelent meg az Azure"

"2011-ben jelent meg a Kotlin"


Ezt az utso ketto idezetet azert nezd mas szemszogbol. Egy programozasi nyelvet is le kell kodolni (gepi koddal tudjon kommunikalni, compile, osszehangolni hardverrel, konyvtarak, sorolhatnam) hiaba java alapon van (kotlin), meg egy Azure framework-ot megtervezni is hamarabb kell. Ha 2008ban jelent meg az azure, akkor mar kb evekkel ezelott, ahogy irtam, kezdtek el a frameworkre epiteni ezt azt. Ezert irtam ki, hogy ma, igy 2023-ban mar nem olyan... "keresett" az informatikus, mert nincs uj amit tudna nyujtani.


Egyebkent hozzateszem, ez nem invencio, hanem megint olyan, hogy van uzemanyag (jarmuvek) es feltalalnak egy hasznosabb kemikaliat. En olyat szerettem volna mint pl ami soha nem volt, soha a hetkoznapi ember nem gondolt ra es egyszercsak piacra kerult az okostelo, amit mar kb 2005 kornyeken kezdhettek el fejleszteni, utana tablet. E-autok is japanban eloszor 2010. Minden ekkor tortent.


Jelenleg az informatika munkaero igeny stagnal, ha nem csokken. Kutatok kellenek, akik feltalanak uj termekeket, es akkor lehet, hogy megint az info lesz a foszerep, vagy lesz egy masik ag ahogy mondtad. De oket meg nem fizetik kb., meg mast kutatnak. Az okostelo sem csak ugy a karacsonyfa alatt termett. Ami egy, ami soha nem fog megszunni egy jo rendes ideig, azok az orvosok, konkretan szakorvosok. Ok nagyon jol is keresnek, es biztositva van az allasuk, mert egyelore megy fel a nepesseg -> tobb problema, lemegy a nepesseg -> tobb problema, mindenhogy jol jonnek ki. A legjobb a fogorvos, aki maganak osztja be az idot es rohadtul ki kell perkalni.

nov. 17. 14:56
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

“ Lassan 15 eve meg mindig ugyanazokat a termekeket hasznaljuk, mesterseges intelligencia mar akkor is letezett (single player jatekok mikor van veszely mikor nincs ilyenek, AI, Oblivion, Morrowind aki ismeri oket).”

“Az informatika egymaga nyelvbol all, raadasul a leghasznaltabbak csak szintaktikailag kulonboznek, szemantikajuk ugyanaz.”


Namost, vagy nem informatikus vagy, vagy egyszeruen csak _nagyon_ gyenge informatikus.


Aki szerint 10 eve a jatekokban MI volt, az biztosan nem hozzaerto informatikus. Aki informatikuskent nem kepes az MI es egy sima szabalyalapu viselkedesi algoritmus megkulonboztetesere, az siralmas.


Ugyancsak siralmas, aki szerint egy regebbi (mondjuk C alapu) szinkron programnyelv, az ujabb aszinkron programnyelvek, vagy a Go illetve python csak a szintaktikaban ter el.

De ha csak a webes frontend keretrendszerek fejlodeset nezzuk, amik 10 eve kb. nem is leteztek.

De mondhatnam kontenerizacio fejlodeset (kubernetes 2014-ben jelent meg) vagy a kereskedelmi cloud computing elterjedeset is.

nov. 18. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

"Namost, vagy nem informatikus vagy, vagy egyszeruen csak _nagyon_ gyenge informatikus."


Csak porgetve olvastam a kommentedet, utana semmit nem olvastam el amit irtal. Nincs kommentem erre, a tobbit amit irsz el sem fogom olvasni, de a kerdest ki fogom emelni a szavasaokert, meg az ertelmes toled fuggetlen valaszokert.


Csupan azert, mert egybol itelsz latatlanba, es nem is lattad, hogy milyen projekteken vettem reszt, irtam egyedul. Nem lennek a kollegad ha egyaltalan dolgozol abban a szferaban vagy csak erintve es valamennyit programozol. Ilyen hamar itelkezni... De persze eloben nem lenne ekkora a szad :) Monitor elott meg mindent irhatsz.

nov. 18. 19:38
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Szakmai velemenyt irtal, annak szintje alapjan az adott teruletre vonatkozo szaktudasodat bizony le lehet merni. Ez alapjan meg boven lehet, hogy 1 vagy 2 programnyelvben tehetseg medior fejleszto vagy, de nagyobb ralatasod nincs a terulet fejlodesere, ezert seniornak (normalis cegnel, ezt hozzateszem, mert van ahol a HR 3 ev utan szo szerint dobalja ezt a jelzot) nem mennel el.


A magam reszerol 20+ eve fejlesztek (bar a kor onmagaban boven nem erdem), jelenleg egy 40 fos fejlesztoi gardat vezetek (+qa, po, ba, stb.), es az altalad kritizalt idoszakot nem csak a pc-s jatekokbol eltem at, hanem vegigkovettem, aktivan hasznaltuk es fejlesztettuk a folyamatainkat es epitettuk be az uj es uj technologiakat.


A fejlodes IT-ban orok, es bar sose ronam fel egyetlen fiatal fejlesztomnek se, hogyha nem ismerne az o munkaja elotti fejlodest, de az kisse rohejese hangzana, ha olyanokat osztana nagy hanggal (de annal kisebb tudassal) hogy ugyse tortent semmi fejlodes.

(Mondom ezt ugy, hogy bar eleg sok teruleten szereztem fejlesztokent vagy vezetokent tapasztalatot, igy van egy eleg korrekt ralatasom, de boven van ilyen terulet, ahol a tudasom csak alapszintu.)


A “milyen projektekben” vettem resz onmagaban nem sokat jelent, nalunk is van orszagos projekten dolgozo junior is, akinek nyilvan a tudasa kisebb, mint egy tetszoleges medior fejlesztoe.


Az elovel “fenyegetozes” meg pont egy IT-s szajabol vicces, mivel a mi tudasunk ponthogy eleg jol lemerheto remote is, nem veletlenul akkent dolgozik tetemes reszunk.


Az meg, hogy vajon ki gyozne fizikailag, egyreszt bizonytalan, de fokent irtozatosan rohejesen ovodas es irrelevans.

nov. 18. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
At 1-3 év tapasztalattal rendelkező junior fejlesztőkből nincs hiány, viszont a tapasztalt, nagy szaktudással rendelkező szenior IT-sokból igen.
nov. 18. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

9


Igen. Pontosan. Igazabol ez a szavazatokiiras targya, hogy ezt ki hogy latja, mert en is ezen a velemenyen vagyok.


Meg aki hirtelen megunja a melojat, otthon megnez par udemy videot meg elofizet ra jo sok dollart vagy eur-t, hogy mi az a valtozo, de azokat nem mondja el mi az az __init__ vagy a super() vagy az osztalynev hivassal oroklodesnel. Mindannak remenyeben, hogy 39 eveskent majd megtanul profira kodolni.


Nem lehetetlen, de az oneletrajzba nehez osszerakni, hogy epitoiparbol hogy kerulsz te devops developer szandekkal a Bank of China-ba amikor megnezik a CV-det. Az eselye olyan kicsi, hogy megtortenik 39 evesen egy teljesen mas szakmabol at egy teljesen masba, annyira kicsi hogy nem is tudok belegondolni.

nov. 19. 00:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!