Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Hogyan tanulhatnék mentősnek,...

Hogyan tanulhatnék mentősnek, és milyen munka ez?

Figyelt kérdés

dec. 18. 08:36
 1/4 anonim ***** válasza:
65%

Ezek szerint nem orvos vagy 😀

Létezik mentőápoló képzés.

De mire gondolsz hogy milyen munka ez?

dec. 18. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Mentőápoló vagyok és mellette estin mentőtiszt szakon vagyok.


Mentősök körébe egyébként beletartozik a gépkocsivezető, mentőápoló, mentőtiszt és a mentőorvos.


Mentőápolóként 2 éves szakképzés keretében tudsz tanulni de akár úgy is, hogy bemész egy mentőállomásra, megmondod, hogy szeretnél közéjük állni. Ők felvesznek viszont az első 3-6 hónapban szinte csak tanulsz.


Mentőápoló is egyébként többféleképpen van felosztva mert önmagában a képzés egy sima mentőápolói képesítést ad viszont onnan még van lehetőséged gyógyszer vizsgát tenni meg még külön továbbképzésen részt venni és akkor így lehetsz mentőszakápoló amellyel eset/rohamkocsin tiszt/orvos mellett vonulhatsz.


Aztán a következő fokozat, a mentőtiszti. Az egyetem elvégzése után lehetsz. 4 éves képzés és az országban asszem 4 helyen oktatják (Debreceni Egyetem Egészségtudományi kar, Semmelweis Egyetem Egészségtudományi kar, Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi kar és Szegedi Egyetem Egészségtudományi kar). Ha elvégzed ezt a képzést akkor azzal tiszt leszel. Ezzel a képzettséggel eset/rohamkocsin vonulhatsz, újabban már helikopteren is, valamint sürgősségi osztályon is elhelyezkedhetsz. Mentőtisztként szintén van lehetőség továbbkêpzésre. El tudod végezni a mestert ami +2 év asszem és ez feljogosít arra, hogy egyetemen oktathass.


Ha mentőorvos akarsz lenni akkor orvosi egyetemre kell menned. Kijárod az általános orvosi alapképzését és aztán szakosodsz oxyológia és sürgősségi betegellátás irányába. Ez sok év de ha elvégzed ezzel orvos leszel és rohamkocsin/mentőorvosi kocsin/helikopteren végezhetsz szolgálatot. Meg értelemszerűen kórházban is dolgozhatsz.


Mindjárt leírom azt is milyen munka, egy pillanat.

dec. 18. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Az kimaradt, hogy mentőgépkocsivezető úgy lehetsz ha sikeresen leteszed a PAV I vizsgát és mellette legalább 2 év gépkocsivezetői gyakorlatod van. Illetve te is kapsz egy alapképzést + ha mellette ápolóit elvégzed akkor úgy fognak hívni, hogy mentőtechnikus.


Hogy milyen a munka?

Hát annak aki hivatásakênt tud erre tekinteni annak jó.

Sokszor egy igazi érzelmi hullámvasút tud lenni egy szolgálat amely általában 24 óra szokott lenni de olyan is van ritkán, hogy semmi nem történik.


Én tegnapelőtt dolgoztam 24-ben és délelőttöm olyan volt, hogy amint átvettük a műszakot hívtak is és délig nem tudtunk visszamenni az állomásra sem. Utána viszont este 5 óráig nem volt semmi, utána is egy feladat és aztán az egész éjjel csendes volt.

De volt már rá példa, hogy reggeltől estig enni nem tudtunk, meg persze olyan is, hogy csak éjszaka mentünk.


Még fiatal vagyok és kezdő a szakmában de a legdurvább napom úgy nézett ki, hogy indítottunk stroke gyanúval, aztán kaptunk egy olyan feladatot, hogy hozzátartozó nem tudja ébreszteni, ott belefutottunk egy újraélesztésbe. Hálistennek sikeres volt és visszahoztuk.

Aztán utána hívtak részeg fejsérülthöz akit rendőri kísérettel kellett beszállítani mert balhézott és utána még késő este valaki öngyilkos akart lenni. Negyedik emeletről akarta levetni magát. Le is ugrott de egyel lentebb az erkélyre esett be, úgyhogy a terve nem jött össze.


Amit még érdemes talán tudnod, hogy sokszor van túlóra. Reggel 7kor van váltás nálunk de ha 6kor van egy eset amihez ki kell menni akkor oda mêg mi megyünk ki és nyilván túl nyúlik a műszak olyankor. Vannak amúgy kizárólag nappalos műszakok is mert van olyan kocsi ami csak reggel 7től este 7ig fut, ott szinte mindig van túlóra. Akár 3 óra hossza is hiszen hiába van váltás, amíg nem ér vissza az állomásra addig riasztható és a mentésirányító szokta is küldeni.


Most hirtelen ennyi jut eszembe de ha van kérdésed tedd fel nyugodtan és válaszolok szívesen.

dec. 18. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
45%

Ez egy nagyon nehéz munka, mind lelkileg, mind fizikailag! Komplex dolog ez, mert rengeteg szakkal ellentétben itt aztán tényleg nem elég önmagában a tudás. Olyan szintű rátermettséggel kell rendelkeznie a kivonuló mentődolgozóknak, ami egy nagyon komoly pszichológiai tartást követel meg.


A mentődolgozó nem hullhat szét lelkileg! Nem cipelheti magában minden beteg sorsát, nem vonszolhatja magában az elkövetett hibáit, mert mindenki hibázik főleg a pálya elején, ha ezt még nehéz is beismerni, de tovább kell lépni és nem pereghet szét, nem blokkolhat le a helyszínen! Mindig hideg fejjel és racionálisan kell minden esetet megoldania, akkor is ha már hajnali négy óra van, és tompább az agya! Erre pedig nem mindenki alkalmas, mert a szakmát meg az anyagot meg lehet tanulni, de amikor van egy tömeges kárhely akkor nem mindegy, hogy hol áll a mentőegység vezetőjének a feje. Hiába fog zokogni a gyermek a hátsó ülésen, nem viheti el lelkileg a hév, ha éppen vannak tőle még súlyosabb betegek is.


A helikopteresek ha jól tudom például pulzus mérővel gyakorolják a szituációkat, és direkt trenírozzák magukat a tiszta látásmód és a higgadtság fenntartására. Például száz feletti pulzusnál már ők is, (holott ők tényleg pofik) de kezdenek érdekes, furcsa dolgokat csinálni. Ezt egyébként lehet tanulni, de tényleg nagy koncentrációt igényel. A mentőzéshez sok minden kell, de főleg pszichológiailag kell nagyon rendben lenni, emellett empátia, határozottság, jó lexikális tudás, csapatmunka, kiemelkedő kommunikációs készség szükséges.


Ez mindenkire vonatkozik, hiába sokan csak a részeg két hete fáj a lába című sztorikat taxizzák. A baj tényleg bármikor beüthet, kisebb mentőegységeken is, és akkor elő kell, hogy jöjjön amit írtam. Ha ezek a készségek megvannak valakiben, akkor viszont bátran ajánlom mert egy gyönyörű, és változatos, olykor humoros hivatás tud lenni.

dec. 20. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!